Konuşma Sanatı – Diksiyon Eğitimi

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Konuşma Sanatı

Konuşma Sanatı Nedir?

İnsanın düşünce ve duygularını çevresine aktarmada kullandığı iletişim aracına konuşma denir. Konuşma Sanatı ; 1. Konuşmak işi. 2. Görüşme, danışma, müzakere. 3. Dinleyicilere bilim, sanat edebiyat vb. konularda bilgi vermek için yapılan söyleşi, konferans (TDK, 1212b). Konuşma eğitimi bu üç tanımı içine alan bir eğitimdir. Konuşma eğitimi almış bir kişi kullandığı dille konuşmak işini yapabilen, yaşadığı sosyal çevrede insanlarla görüşebilen, danışabilen ve müzakere edebilen kişidir. Dinleyicilere bilim, sanat, edebiyat yani uzmanı olduğu alanda konuşma işini yapabilen ve bunun sonucunda insanları ikna edebilen kişi ise konuşma eğitimi ve becerisine tam olarak sahip olan kişidir.

Konuşma Sanatı

Yani konuşma, üç aşamalıdır. Birincisi bir bebeğin konuşmayı öğrenmesiyle örneklendirilebilecek olan konuşma; ikincisi kişinin içinde yaşadığı sosyal çevre Konuşma 3 sine (aile, akraba, arkadaş, iş vs) kendisini ifade edebilmek için yaptığı konuşmalar; üçüncüsü ise uzman olduğu alanda dinleyicilere yaptığı konuşmalardır. Güzel konuşmak ise bir sanattır. Konuşma Sanatı güzel konuşma becerisini edinmiş kişiler, çevrelerindeki insanları kısa sürede etkileme, kendi duygu ve düşüncelerini ifade edebilme ve böylece karşılarındaki insanlar tarafından kabul edilme gücüne sahiptirler.

Hatta öyle ki bu insanlar Konuşma Sanatını bilen dost sohbetlerinin yegâne aranan isimleridirler. Girdikleri ortamda onlar konuşurken insanlar etraflarında bulunmak, onları merkeze almak isterler. Güzel konuşmak hem özel hayatta hem de iş hayatında kendini kabul ettirmenin ve başarının sırrıdır. İş hayatında başarılı olabilmek için kişinin kısa sürede kendisini karşısındakine tanıtmaya, işiyle ilgili bilgisini ve becerisini göstermeye yetkin olması gerekir ki bu da konuşma becerisiyle yakından ilgilidir. Özel hayatta da mutluluğu yakalayabilmenin, aileyle arkadaşlarla iletişim kurabilmenin yolu güzel konuşmaktan geçer.

 

 

Ayrıca bu yazıyı okuyan okuyucularımız için ücretsiz yayınladığımız Konuşma Sanatı Kitabı veya Diksiyon Eğitim Kitabı Pdf eserimize kitaplar kategorimiz den ulaşabilirsiniz. Diksiyon eğitimi kitabımız e-kitap olup PDF formatındadır.

Bireysel ve Kurumsal diksiyon eğitimi detayları için Diksiyon Eğitimi programımızı inceleyebilir veya İletişim kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

1 Yorum