Genel

En Önemli NLP Tekniği / Çapa Atma Tekniği

Muhteşem Bir Nlp Tekniği / Nlp Çapa Tekniği

İvan Pavlov’un köpekler üzerinde yaptığı zil deneyini bilmeyen yoktur sanırım. Köpekler yemek yerken bir zil çalar. Bunu tekrar tekrar yağan Pavlov bir noktadan sonra köpeklere yemek vermez ancak zili çalar. Köpekler zil sesi ile yemek taslarına koşarlar. Taslarda yemek olmamasına rağmen köpeklerin zil sesi ile yeni bir güdülenme içine girdiğini görür. Bu koşma sırasında anlar ki zil sesi ile köpekler ağızlarından salya salgılamaya başlıyorlar. Bu koşullanma ile köpeklerin tükürük salgılıyor oluşu arasında bir nörolojik bağ olduğunu fark eder Pavlov.

Nlp Çapa Tekniği Nedir?

İşte bu tarz uyarıcılar yaratacak kendinize bir çapalama yapabilirsiniz. Kendinize çapa atmanız istediğiniz her hangi bir olumlu duygusal cevabı belirli bir cümle yada his ile ilişkilendirmenizi sağlayacaktır. Olumlu bir duygu veya düşünce seçtiyseniz ve kasıtlı olarak basit bir harekete bağladığınızda, bu çapayı düşük hissettiğinizde tetikleyebilir ve duygularınız hemen değişecektir.

Nlp Çapa Tekniği Nasıl Uygulanır

 

Nlp Çapa Tekniği

Ne hissetmek istediğinizi belirtin (örneğin, güven, mutluluk, sakinlik, vb.)
Bu çapayı vücudunuza yerleştirmek istediğiniz yere karar verin, örneğin kulak memenize dokunmak yada çekmek, mendilinize dokunmak veya tırnağınızı sıkmak gibi. Bu fiziksel dokunuş, olumlu duyguyu istendiğinde tetiklemenize izin verecektir. Başka bir şeye dokunmadığınız benzersiz bir dokunuş olduğu sürece, nerede seçtiğiniz önemli değildir.

NLP teknikleri nedir?

Geçmişte hissettiğiniz bir zamanı düşünün (örneğin, güven). Zihinsel olarak o zamana geri dönün ve kendi gözlerinize bakıp o hafızayı yeniden canlandırıp bedeninize doğru yüzün. Vücudunuzu hafızaya ve duruma göre ayarlayın. Yaşadığınız şeyi tekrardan görün, duyduklarınızı duyun ve yaşanan her şeyi tekrardan hissedin. Bu, bir arkadaşınıza geçmişten komik bir hikaye anlatmaya benzer ve hikayeye “girdiğinizde”, tekrar güldürmeye başlarsınız, çünkü öyküye “ilişkilendirirsiniz” ve biz buna “yeniden yaşamak” deriz.
Belleğe geri döndüğünüzde, seçtiğiniz vücuttaki bölgeye dokunun çekin, sıkın yada dokunun. Hafızayı yeniden yaşarken emin olun ki o gün yaşadığınız duygu birimini tekrardan hissedeceksiniz. Duygu biriminiz en yüksek noktaya geldiği an çapalama yaptığınız noktayı bırakın. Yoksa duygu biriminiz yavaş yavaş düşmeye başlar. Bu noktada süreyi ayarlamak önemlidir.

Nlp teknikleri

Bu, tekrar bu noktaya dokunduğunuzda durumu tetikleyecek bir nörolojik uyaran tepkisi yaratacaktır. Zor bir andasınız ve güvensizlik yaşıyorsunuz diyelim. Çapa attığınız yere dokunduğunuzda veya sıktığınız da artık çapanızı nasıl attıysanız o arzu ettiğiniz duygu (biz güven üzerinden örnek verdik) tekrardan geri gelecektir.

Çapayı güçlendirmenin bir başka yolu ise çapa üstüne tekrardan çapa atmaktır. Güven duygusu üzerinden tekrardan konuyu ele alacak olursak, kendinizi en güvende hissettiğiniz başka bir ana gidin. Hayal edin o anı. Tekrardan yaşayın tüm ayrıntıları. İkinci çapayı tekrardan aynı noktanın üzerine atın. Bu sefer çapanıza dokunduğunuz da daha güçlü bir şekilde attığınız çapanın duygu birimini yaşayacaksınız.

Ruh halinizi değiştirmek için istediğiniz zaman bu tekniği kullanın. Bu muhteşem tekniğin de sonuna geldik. Eğer ki diğer nlp tekniklerinden de haberdar olmak istiyorsanız, ” Hayatınızı Değiştirecek 5 Muhteşem Nlp Tekniği ” isimli yazıma bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Bonus: Bu tekniği uygularken arka fonda dinlendirici müzik açmanız sizi rahatlatacak ve hayal gücünüzü destekleyecektir. Uygularım ve faydasını görürüm. Tavsiyemdir. Deneyebilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Aylin Duman

    6 Aralık 2018 at 15:18

    Çapa diye okudum. Dedim yanlış yazılmış sanırım. Yazının tamamını okuyunca anladım. Gerçekten muhteşem bir teknikmiş. Acaba heyecan duygumu yenmek için kullanabilir miyim onu düşündüm.

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Yorum Yazabilirsiniz

Popüler Makaleler

Yukarı Çık
Call Now ButtonRandevu İçin Arayabilirsiniz.