Sevgili Olmanın Amacı Nedir?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç
neden-sevgili-oluruz

Neden sevgili oluruz?

Geçenlerde bir okurum sordu. ” Neden sevgili oluruz? ” diye. Aslında soruyu değiştirip aynı kapıya çıkacak şekilde de ele alabiliriz. Sevgili olmanın amacı nedir? 

Şimdi gelin hep birlikte bu nedenselliğe bir göz atalım.

“Sevgili olmak  için uygun nedenler neler?” “Bir ilişkinin amacı ne olmalı? Son hedefi ne olmalı? ”

Kısaca bu soruya cevap vermek gerekirse, gerçekten ne istediğinize ve genel “yaşam” zihniyetinizin ne olduğuna bağlı bu durum. Uzun uzun okumak isteyenler yazıma devam edebilirler. Şimdi ben konuyu bir kaç parçaya bölerek anlatmak istiyorum size. Böldüğüm parçalar insan düşünce yapısına göre değişiklik göstermektedir. İnsanlar kaç farklı şekilde neden sevgili olmak istediklerini bu detaylara göre belirlerler. Bu arada nasıl sevgili olabilirim yada nasıl sevgili bulabilirim yada sevgili nasıl olunur yada sevgili olmanın kuralı demeden önce bu yazıyı en azından 1 kez okuyunuz.  Öncelikle;

Muhafazakar Yaklaşım

Düşünce: “Bir ilişkinin amacı, sosyal yapıların içinde yaşamak ve onu sürdürmek, yani evlenmek ve çocuk sahibi olmaktır.”

Bu amacı göz önünde bulunduran insanlar, “ne olduğunu” ve “ilişkinin nereye gittiğini” bilmeleri için ilişkiyi “tanımlamak” konusunda çok endişelenirler. Özellikle bu endişe ilişkinin 3. ayı ile 6. ayı arasında sorgu kalıplarına dönüşür.

Bağımlı Yaklaşım

Düşünce: “Bir ilişkinin amacı, senin için daha iyi olanı bulmaktır; sizi ‘tamamlayan’ kişi;senin her şeyindir.'”

Bağımlı ilişki yaşayan insanlar hayatlarındaki boşluğu doldurmak için bir bağlanma tutkusu içerisine girerler. Bu insanlar kendileri ve yaşamlarıyla ilgili “kıt” bir zihniyete sahiptirler.  Dışsal şeyleri aramak onların bir tutkusu olmuştır. Dışarıdan bakılınca “romantik” olarak kabul edilir, ancak sağlıklı değildir.

Ben merkezli yaklaşım

Düşünce: “Bir ilişkinin amacı mutlu olmak” veya “bir birey olarak büyümek” veya “ihtiyaçlarımı karşılamak içindir.”

Çünkü kendimizi daha iyi değerlendirmenin başka bir yolunu “kullanmaktan” geçmektedir. Bu sayede karşı tarafa göre daha az belkide hiç üzülmez ve konforlu alanınızı terk etmemiş olursunuz.

Korku yüklü yaklaşım

Düşünce: “Sadece yalnız kalmak istemiyorum” veya “Yalnız ölmekten korkuyorum”

Kendisini tedavi edebilmek için diğer insanlardan medet uman insan tipidir. Bu yüzden hep kendinden verecek ve mutsuz olacaktır.

Nihilist yaklaşım

Düşünce: “Amaç yok.” 

Kısacası allah ne verdiyse modu.


Sağlıklı yaklaşım

Az önce saydıklarıma bakacak olursak hepsi kendi içerisinde farklı problemler oluşturuyor. – mutluluk, statü ve güvenlik, bağlılık, cinsiyet, çocuklar ve yalnız ya da yalnız kalmaktan kaçınmak – herkesin hayatını ve duygusal refahını kendinden başkalarının elinde bırakmaları ; yani, kontrolümüz dışında bir şey.

Yukarıdaki nedenlerle:

Mutluluğun başka birine bağlı.
Güvenliğiniz başka birine bağlı.
Cinsel memnuniyetiniz başkasına bağlıdır.
“Yaşam amacınız” başkasına bağlıdır.
Bir kişi olarak “eksiksizliğiniz” başkasına bağlıdır.
Yalnızlık eksikliğiniz başkasına bağlıdır.

Peki işler sarpa sarınca ne olacak? Çünkü diğer insanlar bizim kontrolümüz dışında ve duygusal refahımızın çok büyük bir kısmını dışsal şeylere dökmek – başka bir insanın kararları ve davranışlarına bırakmak sence ne kadar doğru? Emin ol ki bir tane gemi var ve kaptanı sen olmazsan gemi istemediğin bir yere gidebilir. Hele birde yüzme bilmiyorsan işin çok zor.

NOT: Bağımlılık aşk değildir.

Neden Sevgili-oluruz
Neden Sevgili Oluruz?

Görücü Usulü ve Aşk

Sevgili olmanın kuralı; ilişkinizin amacı koşulsuz ve sorumluluk alabileceğiniz bir şeyse? Mesela:

  • Kendini ve başkalarını daima sevebilmek,
  • Birlikte yaşamın içindeki, inişler ve çıkışlar adı verilen büyük macerayı yaşayabilmeyi kabul etmek.

Bunların her ikisi de kendi duygusal ihtiyaçlarımız için kişisel hesap verebilirlik çerçevesindedir – asla başkalarına bırakmaz veya onlardan izin istemeye çalışılmaz. Hem iyi hem de kötü zamanlarda kendi mülkiyet ve sorumluluğumuzu vurgularlar.

Sevgili Olmanın Amacı Nedir? 

  1. Kişisel çabalar ve sorumlulukların,
  2. Ortak faydaların.

Diğer yoldan daha ziyade. Çok fazla sayıda insan, eşlerinin yapmasını beklediklerinden dolayı sadece “ ne aldıklarına ” odaklanır.

Duygusal ihtiyaçlarımız ve refahımız için sorumluluk almak şart. Başkasının üzerine sorumluluğu yıkmak veya zaten bu onun görevi yapmak zorunda diye beklemek ilişkileri zaman içerisinde çok fazla yıpratan bir detaydır. Yukarıda saydıklarıma bakacak olursanız, şimdi  neden sevgili oluruz? az da olsa bir tahmin yürütebilirsiniz.

Bu bir amaç için yeterli mi? Mesela ben buna pekte emin değilim.

Ama benlik sevgisini  ve eş sevgisini kazanmak yada hayatımızda uygulayabilmek, hayatı kesinlikle biraz daha zenginleştirir ve bu muhtemelen ciddi bir sonuç vermek için yeterli bir nedendir.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim