Hayatımızdaki Sorunları Nasıl Aşarız? Sorunları Aşmak !

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Hayatımızdaki Sorunları Aşmanın İlk Adımı

Sorunları Aşmak

Problemleri Aşmak

Sorunları Aşmak: Hayatımızdaki sorunları kökünden silmek tabi ki mümkün değildir. Bir sorun biter bir sorun başlar. Çünkü insan gelişen ve öğrenen hatta hedefleri olan bir canlıdır. Her geçen gün yeni şeyler öğreniriz. Bu öğrenim sadece kitaplardan olmaz. Kitaplar bizi sadece bir yere kadar taşıyabilir. Bir de insanın insanla sınandığı ve öğrendiği bazı öğretiler vardır. O yüzden hayatımızdaki sorunları nasıl aşarız sorusu burada önemli. Karşılaştınız zorluk gerçekten sorun mu? yoksa üstüne gerekli çalışmayı yapınca aşabileceğiniz bir şey mi? Bakın sakin kafayla düşününce işin içinden nasıl çıktığınızı göreceksiniz.

Çevremizdeki sorunlar ve çözümleri; Bu kısımda önemli olan asıl nokta insanın duygu hafızasının nasıl çalıştığıdır. Geçmiş dönemde yaşadığınız bir zorluğu veya acı bir tecrübeyi herhangi bir ortamda tekrardan dile getirmek o dakika itibari ile o sorun yaşanırken yaşadığınız duygu birimlerini de beraberinde getirecektir. Bir anda olumsuz negatif bir hale bürüne bilirsiniz. Ben bu tarz ortamlardan hep kaçınırım. Kabalık mı etmiş oluyorum? Hayır. Sadece kendimi olumsuz bir duygu birimine tekrardan sürüklemekten kaçınıyorum.

Sorunları Aşmak

Travmatik Deneyimleri Tekrar Hatırlamak

Kötü, hüzünlü ya da travmatik bir deneyimi günümüze getirmek, bu deneyime bağlı olan çok güçlü duygusal suçlamalar da getirir. Elbette güçlü bir duygusal deneyime sahipseniz, beyninizin sinir devreleri sonsuza dek hatırlayacaktır. Her deneyime olumlu ya da olumsuz güçlü duygular eşlik eder ve her olumsuz deneyim “kötü kimyasallar” (stres hormonları) açığa çıkarır. Bu yüzden sizinde olumsuz deneyimleri tekrar tekrar konuşmanız size de stres yaratacaktır. Bir anda ani patlamalar aslında hiç kızmayacağınız noktalara kızmalar görülmesi çok olası. Sadece sinir değil hüzün, içe kapanıklık, mutsuzluk da beraberinde gelebilir. Hayatımızdaki sorunları nasıl aşabiliriz? sorusuna bir cevap arıyorsak buyurun buradan başlayın.

Geçmişteki travmatik deneyimlerinizden bahsettiğinizde, şimdiki zamanda bunu tekrar yaşayacaksınız, böylece olay meydana geldikten yirmi yıl sonra aynı stresli hormonları serbest bırakacaksınız. Beyniniz gerçek hayattaki olay ile o olayın yaşandığı andaki duyguları ayıramaz. Eski duyguyu tekrardan önümüze çıkarır. Sorun, insanların geçmiş hakkında düşündükleri ve hissettikleri ve şimdiki hakkında hiçbir şey yapmadıkları zaman başlar. Sorunları aşmak noktasında, geçmişini değiştiremezsin. Sadece kendini değiştirebilirsin. Ancak, size söylemediğimi fark ettim ki, şu andaki hayatınızda her şeyi değiştirebilirsin. Ancak, mevcut yaşamınızla ilgili bir sorunun olduğuna inanıyorsanız, yapabiliyorsanız bunu değiştirmeye çalışın.

Hayat Herkese Adil mi?

Sorunları Nasıl Çözeriz?

Sorunları ve çözümleri kolay aslında; Yaşam hakkında “adil” olmamakla ilgili mazeretler yaparken geçmişte durmayın. Hayatın adil olmadığını kabul edelim. (Hayatın adil olduğunu söyleyen kişi kimdir?) Adalet kavramına takılmak şimdiki hayatınızı değiştirmek için hiçbir şey yapmamanız için sadece bir bahane. Yaşamınızı, nörokimyanızı değiştirerek değiştirmeye başlayın; Bunu, hayatınızdaki şeyler hakkında düşünme şeklinizi değiştirerek yapabilirsiniz. Unutmayın: Düşünceleriniz ve hisleriniz kendinizi yaratır. Sizi çevreleyen olumsuzluk döngüsünü kırdığınızda, şimdiki hayatınız sizin için çalışacaktır. En azından sorunları aşmak noktasında böylelikle bir adım atmış olursunuz.

Eğer hala sorunları aşmak ve çözüm yollarına daha hızlı ulaşmak istiyorsanız koçluk desteği alabilirsiniz. Destek için iletişim kısmından bana ulaşmanız yeterlidir. Sevgilerle..

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

25 yorum

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim