Başarı Nedir? | Başarı Yolunda Kişisel Gelişim

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Başarı Nedir? sorusuna bir den çok cevap vermek mümkün. Çünkü herkesin yaşam standardı ve yaşadığı zorluklar görecelidir. Hayatın bizleri getirdiği konum bu konuma gelirken öğrenen tecrübe ve bilgilerde insanın başarı standartlarını değiştirmektedir. Bir dağcı için başarı evereste tırmanmak olurken bir balıkçı için o günü büyük balık tutarak kapatmak olabilir. Kısacası başarı insandan insana değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden bu kadar basittir aslında başarı.

Başarı nedir?

Başarı Nedir?

Ben bu soruyu sorduğumda genel olarak aldığım cevap ” MUTLULUK ” oluyor. Ancak mutluluk bir duygu biri mi olup evet başarılı olduktan sonra yaşadığımız histir ancak tam olarak mutluluk diyerek konuyu kapatmak pek mümkün değildir. Başarı içinde inanmayı, çalışmayı, fedakarlık yapmayı ve yeri geldiğinde bir amaç etrafında birleşmeyi ancak en önemlisi hayal kurmayı barındırmaktadır.

Başarı nedir? sorusuna cevaplar verirken size minik bir soru sormak istiyorum. Başarımızın büyüklüğü veya bu başarıya ulaşmak için arzu ettiğimiz yol başarımızı ne kadar etkiler? Siz bu soruya yanıt verirken bende kaldığım yerden devam edeyim.

Kesinlikle başarıya ulaşmada dünün, bugünün ve yarının önemi çok büyüktür. Risk almak ve bu süreçte ne kadar zaman harcadığımıza bakmak başarının minik adımlarıdır. Bir bilimsel makalede karşılaştığım bir yazı vardı. Beyin de mutlulukla ilgili kutlama veya olumlu duygulara sahip olma mikarının başarının büyüklüğü ve kat sayısı ile alakalı olmadığıydı. Yani küçük başarılarında bizi çok mutlu edebilmesi olasıdır. Biz neyi başarmış olursak olalım beynin mutlulukla alakalı çalışma sisteminde belirli bir limit var. Önemli olan bizim ne kadar başarılı olduğumuzdan ziyade bu limitleri yükseltmenin bir yolunu aramak daha önemli. Biz eğer mutlu olmayı sadece başarılı olduğumuz zamanlara bağlarsak, mutsuz olduğumuz da her halde dünyalar başımıza yıkılır. Haksız mıyım?

Bir Başarı Tekniği / Kişisel Gelişimde Başarı

Bir eğitimci ve profesyonel koç olarak sizlere tavsiyem, minik ve kısa vadeli başarılar biriktirmek lazım hayatta. Bu minik başlangıçlar hem kaybettiğimiz öz güvenimizi geri kazanmamızı sağlayacak hemde başarı çıtamızı yavaş yavaş yükseltmeye başlayacağız. Böyle bir çalışma yaparsak bilinç altımız eski başarıları her girişimde ” evet yapabilirsin ! ” diyecek ve yeni girişimlere başlamak ve adapte olmamız daha kolay olacaktır. Ayrıca bu sayede kendimize inancımızda artacaktır. Her zaman derim ” inanmak başarmanın yarısıdır ” diye.

Başarının Altın Formülü Nedir? / Başarının Süreci / Başarı Nedir?

Başarının Sırrı Nedir?

Kurduğumuz hayaller ve planlar başarımızı ne kadar etkiler? Peki hayallerimiz ve planlarımız başarımızda ne kadar etkili? Başarının süreci nedir?

Öncelikle başarılı olmak istiyorsak bu hayatta, kurduğumuz hayal içerisinde kendimizi o noktaya konumlandırmamız şart. Hayal kurmaktan kaçmamak tam aksine hayallerimiz zihnimizden geçirirken film izler gibi kendimizi izlememiz gerekiyor. Bazen öyle hayaller kuruyoruz ki, ya çok ileri tarihli oluyor veya çoğunun tarihi bile belli olmuyor. Hayal ya bunun adı kurulan hayalin gerçek olabileceğine inancımız kalmıyor. Öncelikle hayal kurarken bile bir net tarih belli olması lazım o kurduğumuz hayalin içindeki hedefe ulaşabilmek için. Şayet hayal kurup ve hayalleri çok uzun vadede düşlüyorsak kısa vadeli hayaller ve planlarda yapmamız lazım. Daha sonra bu kısa vadeli hayalleri ve planları uygulayarak küçük başarılar elde ederek en sonunda büyük balığı yakalamamız çok mümkün. Bu süreçte yine öz güvenimiz de fazlasıyla gelişmektedir.

Ben diyet yapan arkadaşlarıma mutlaka her kilo düşüşünde kendilerini ödüllendirmeleri ve minik kutlamalar yapmalarını tavsiye ediyorum. Bu süreçte irademizi fazlasıyla zorlayarak yemiyor veya her zaman yediğimizden daha az yiyoruz. Bir kere kazandığımız yeme alışkanlığını değiştiriyoruz ki sizde bilirsiniz alışkanlıklar kolay kolay değişmez. İşte bu süreçte kendimizi ödüllendirmek ara ara irademize nefes aldırır. İrademiz yorgun düşerse diyet sürecinden kopar ve verdiğimiz kiloları fazlasıyla alırız. Kendimizi ödüllendirmek hem bu süreçten zevk almamızı sağlayacak hemde başarıyla yürüdüğümüz bu yolda uğraştığımız konuyla ilgili stres olmamıza engel olacaktır.

Başarılarını, onları elde etmek için feda ettiklerine bakarak değerlendir.

Başarının Fotoğrafını Çek !

Başarının Formülü Nedir?

Başarının bir görüntüsü olsaydı sanırım bu gülümsemek olurdu. İlk başta da dediğim gibi başarının bize verdiği his mutluluk, mutluluk ise bizi eylem olarak gülümsemeye taşımaktadır. Nedensiz gülümsediğimiz anlarda ise bilinç altımız bu süreci kaydediyor ve vücuda serotonin salgılanır. Misal başarıya giden yolda yoğun bir tempo da çalışıyorsanız ara ara molalar vererek keyif aldığınız başka bir şey ile çok kısa süre ilgilenmeniz ve yüzünüzde minik bir tebessümün oluşması daha sonra ana işinize döndüğünüzde daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Hayata gülümseyenler aslında kendi başarı formüllerini kendileri belirliyorlar. Başarı ile ilgili taktik vermeye kalkarsam işin içinden çıkamayız ama ” başarının taktikleri nedir ” diye illaki soruyorsanız bu paragrafı baştan okumanızı tavsiye edebilirim.

 

 

Kendinize ” başarı formülleri ” oluşturmak istiyorsanız bu ancak en doğru bilgiler ışığında olabilir. Başarının en iyi formülü kendimizi tanımak ve doğru bilgiler ışığın da koyduğumuz hedeflere yürümek diyebilirim. İlk olarak doğru hedef sonrasında başarı muhakkaktır.

Bir tamirci olabilirsiniz ya da işiniz sadece bir vida sıkmak olabilir. Mesele o vidayı dünyada en iyi sıkan olmaktır. Başarı budur. Başarı patron ya da CEO olmak değil; yaptığın her neyse onu dünyada en iyi yapan insan olma ümidi taşımaktır.

Başarı Nedir? / Bir Yol mu Yoksa Sonuç mu?

Başarı Nedir?

Eğer hayatımız da istikrarlı bir başarı grafiği çizmek ve elimizi attığımız her işte başarılı olmak istiyorsak öncelikle çalışmaktan ve emek vermekten kaçmamız lazım. Sonrasında başarı bir süreç haline dönüşür. Çünkü elimizi attığımız her işte başarılı olmamız için eski işlerden veya konulardan tecrübe sahibi olmamız gerekiyor. Zaten insan bu tecrübe sürecinden aldıklarını yeni oluşumlarda uyguladığında başarı yine kaçınılmaz bir son oluyor.  Eğer tek atımlık bir başarı istiyorsanız evet başarı bir sonuç olarak görülebilir ancak başarı tam anlamıyla bir süreçtir.

Bir adım attıktan sonra devamı illaki gelir dağlar tepeler ovalar aşılır ancak yola devamlı yürümek kaybedildiğinde aslında birden fazla şey kaybettiğimiz de unutulmamalıdır. Bana kalırsa en büyük başarı bütün mutlu anlarımızın toplamıdır. Şayet hala kafanıza takılan sorular veya düşünceler varsa iletişim kısmından benimle iletişime geçebilir veya mail atabilirsiniz. Hayattaki en güzel başarılarınızı lütfen yorum kısmından benimle paylaşın.

Sizlere mutluluk veren yüzünüzü gülümseten nice başarılarınızın bol bol olması dileğiyle.

Motivasyon Eğitimi için, Eğitimler Sayfamıza göz atabilir veya  daha fazla bilgi almak için iletişim kısmından veya selam@fatihaltinagac.com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

2 yorum

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim