Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Başarılı insanların ortak özellikleri ne bakmadan önce şunları dile getirmek isterim; Kişisel gelişim yolunda ilerlemek ilk başta göz korkutucu görünebilir. Kendini geliştirmek, hayatında daha fazla başarıya ulaşmak ve daha iyi bir insan olmak istediğini biliyorsun. Ama nereden başlıyorsun? Herkesin farklı bir görüşü var. Kişisel gelişimin farklı unsurlarını nasıl sınıflandırdığınızla alakalıdır. Bu yüzden başarılı insanlar doğuştan başarılıdır demek yanlış bir ifade olur.

Başarılı İnsanların Ortak Özelliği Noktasında Organize Olmak

Düzenleyerek, kişisel gelişimin önemli olan kilit alanlara ayrılmasından bahsediyorum. Her kategori farklıdır, ancak yaşam başarısının genel karmaşıklığının önemli bir parçasıdır. Hangileri en önemlileri sizin durumunuza ve hedeflerinize bağlıdır. Odaklanmak istediğiniz alanları seçmenize yardımcı olacak bir araç olarak kişisel gelişimi kategorilere ayırmanın bazı yollarına bakalım.

Şimdi size bazı önemli etkinlikler önereceğim. Bu önerilerimden istediğinizi seçip kişisel gelişim yolunda ilerleyebilirsiniz. Başarılı insanların özellikleri ne baktığınız zamanda onlarında aynı yoldan yürüdüğünü göreceksiniz.

Nasıl Başarılı Olurum?

1. Öz farkındalığı geliştirmek,
2. Kendini geliştirmek,
3. Becerilerini geliştirmek ve / veya yenilerini öğrenmek,
4. Kimlik oluşturma / yenileme / benlik saygısı,
5. Güçlü veya yetenekli geliştirmek,
6. Kariyer geliştirmek,
7. Potansiyeli tanımlamak veya geliştirmek,
8. İstihdam edilebilirlik veya (alternatif olarak) insan sermayesi oluşturma,
9. Yaşam tarzını ve / veya yaşam kalitesini ve zaman yönetimini geliştirmek,
10. Sağlığın iyileştirilmesi,
11. Zenginliği veya sosyal durumu iyileştirmek,
12. Özlemleri yerine getirmek,
13. Hayat kurumu başlatmak,
14. Kişisel gelişim planlarını tanımlamak ve yürütmek (PDP),
15. Sosyal ilişkileri veya duygusal zekayı geliştirmek.

Şimdi az önce okumuş olduğum ayrımları ben size daha basit bir dille anlatmak istiyorum. Aslında kişisel gelişim nedir diye sorulduğunda ben hep kişisel gelişim hayatın kendisidir diyorum. Hayatın kendisi olduğunu şimdi size yukarıdaki maddeleri tek tek yazarak göstereceğim.

1. İnançlar
2. İş
3. Kararlar
4. Genel Bilgi
5. Alışkanlıkları
6. Mutluluk
7. Sağlık
8. Yaşam dengesi
9. Motivasyon
10. Ebeveyn
11. İlişki
12. Özgüven
13. Spor Dalları
14. Önceliklerini Ayarlama

Şimdi bana söyler misiniz? yukarıda saydıklarımdan hangisini hayatınızda kullanmıyorsunuz? Hepsi hayatınızın içinde olan şeyler. İşte gelişim de olmak zorunda kalıyor. Kişisel gelişim size neyi nasıl yapacağınızı söylemek yerine sadece ” Bakın böyle bir yol daha var ” der. Tabi siz hala kişisel gelişimden korkuyorsanız orasına bir şey diyemem. Konumuza devam edecek olursa; Başarılı insanların ortak özellikleri nedir?

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Bir sonraki adım olarak, bu listelerden sizin için önemli olan kategorileri seçin ve bunları bir kağıda yazın. Bunların hepsini seçmek istemezsiniz, sadece hayatınızdaki zayıf alanlar olduğunu düşündüğünüz veya şu anda gerçekten daha iyi olmak istediğinizi seçin. Sonra onları mümkün olduğunca önem sırasına göre sıralayın. Kategorilerin aynı temaya bağlanacak kadar benzer olduğunu düşünüyorsanız, bunları bir arada gruplandırın. Bazı kategorilerin bir diğerine bağlı olduğunu hissedebilirsiniz. Bu doğru olabilir, ancak her zaman olması gereken düşüncenin tuzağına düşmemeye dikkat edin. Örneğin, zenginlik mutlaka mutluluğu getirmez. Bu yardımcı olur ama bazen çok fazla zenginlik insanları tersine getirdi.

Eylem Planı Oluşturmak

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri Nedir?

Başarılı insanların sırrı; Ardından, seçtiğiniz kategorileri mümkünse ayrıntılara ayırın. Örneğin, eğer bir hedef sağlıksa o zaman kilo kaybetmek, kas yapmak, dayanıklılık ve enerji kazanmak ya da acıyı ortadan kaldırmak olabilir. Kariyerinizi geliştirmek istiyorsanız, kariyer seçiminizde hangi becerilerin en önemli olduğunu düşünün ve bunları yazın. Bu çabadan çok daha spesifik kişisel gelişim hedeflerinin bir listesini oluşturabilirsiniz.

Bir sonraki adım biraz zaman alacak, ancak her bir hedefe doğru, yapabileceğiniz şeyleri araştırmaya ve listelemeye başlayacaksınız. Bu durum çok spesifik ve bunaltıcı değil. Örneğin, “daha ​​fazla egzersiz” demek yerine “bir bisiklet al ve her gün en az 20 dakika bin” deyin. Bu adımda, çevrimiçi araştırma yapmak ve öğrenmek de önemlidir. Konu veya işlem öğesi hakkında bilmek istediğiniz her şeyi bildiğinizden emin değilsiniz. Kariyerinizde ilerlemek için daha iyi iletişim becerilerine ihtiyacınız varsa, konuyla ilgili iyi bir kitap veya kurs bulmak ve belirli bir tarihe kadar bitirmek için bir plan oluşturun. İnternet’i kullanın, örneğin ilişkilerinizi geliştirmek istiyorsanız, fatihaltinagac.com’un üzerinden iletişim kısmından bize yazabilirsiniz.

Planlarınızı Paylaşın

Başarılı insanların ortak özelliklerinden biri de planlarınızı başkalarıyla paylaşmaktan rahatsız olabilirsiniz, ancak bunu yaparsanız bağlılığınıza ve motivasyonunuza yardımcı olacaktır. Bunu yapmak istemediğiniz kimse yoksa, bir forum veya blogda yayınlayın.

Zaman Yuvalarına Bakın

Kişisel Gelişimde Başarı

Kişisel gelişim de bir başka yöntem ise; Durmaktan ziyade öğrenmek ve büyümek için kullanabileceğiniz zaman aralıklarına bakın. Belki yoldayken, verimsiz olmak yerine sesli kitap veya podcast dinleyebilirsiniz. Ya da sadece eğlence olan bir aktivite yapmaktan ziyade öğrenmek için akşam bir zaman dilimi ayarlayabilirsiniz. Buda bir gelişim yöntemidir. Bu, diğerlerine göre hafif bir etkinliktir. Ne istediğini, nasıl elde edeceğini ve hayatında ona ulaşmak için zaman ayırmayı öğrenmek burada öğrenilmesi gereken noktadır. Bununla birlikte, aynı zamanda, yolculuğun varış noktası sizin ödülünüzün durduğu yer olduğunu unutmayın. Öğrenmenin ve büyümenin tadını çıkarın ve bu sırada hedefe ulaşıp ulaşma noktasından kendinizi uzaklaştırmayın.

Genelde başarılı insanların hepsi yukarıda saydığım yöntemleri kullanırlar. Burada en hassas olunan kısım ise kişisel gelişimimizi yabana atmamak. Başarılı insanların alışkanlıkları Kişisel gelişim noktasında kendilerini durdurmamalarıdır. Bu noktada verdiğim eğitimlerden faydalanmak istiyorsanız Eğitimler kategorisine göz atıp iletişim kısmından bana yazabilirsiniz. Sevgilerle..

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

1 Yorum

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim