Başarının Sırrı | Başarının Anahtarı | Başarının Yolu

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Başarının Sırrı Nedir ” biz nasıl başarılı bir hayat sürebiliriz dediğimiz günlerimiz elbette oldu. Hatta çoğu zaman internetten ” Başarının Anahtarı ” başlıklı bir çok yazı okuduk ancak yürüdüğümüz yolda bir türlü başarıyı yakalayamadık hatta ” Başarının Yolu ” diye bir film izlesek kendimize o film de bir türlü rol kapamadık.

Başarının Sırrı Nedir?

Başarının Sırrı Nedir?

Aslında temelde başarılı bir birey olabilmek için 3 temel başlık vardır. Bu 3 temel başlığı uyguladığımız da başarısız olma gibi bir şansımız yok. Madem bu kadar basit neden herkes uygulamıyor dediğinizi duyar gibiyim. Zaten fark da tam bu soru karşısında çıkıyor. Herkes bu 3 temel başlığı uygulayamıyor işte. Ancak başarılı olabileceğine inanan bu uğurda emek verip çalışan ve bu süreçte yılmayıp istikrarını koruyabilen insanlar başarılı olabiliyor. Gelin bakalım başarının sırrı nedir hep beraber görelim.

Başarının Sırrı Nedir?

1- İstemek

Başarının Anahtarı Nedir?

Öncelikle çıktığınız bu yolda yürümeyi istemelisiniz. Önünüze ne engel gelirse gelsin başarmayı istemek içinizde var olmalı. Bu istek ver arzunun kat sayısı tamamen çıktığınız yolu ne kadar sevdiğinize bağlı. Siz zorla bir şeyleri ite kaka yapıyorsanız bir noktadan sonra aman yeter be tamam demeniz çok olası. Bir örnek vermek gerekirse; Hiç bir anne evladına zorla bakıp büyütmez. Hiç bir bebek de kendi başına büyüyemez. Eğer hala yola çıkamadıysanız öncelikle bu koşullar altında var olmayı ne kadar istediğinize bir bakmak gerekir.

2- Hedeflerin Belirlenmesi

Başarının Sırrı Nedir?

Koçluk yaptığım bir çok danışanımdan da gördüğüm kadarıyla ki aynı zamanda verdiğim kişisel gelişim eğitimlerinde de bir çok katılımcıdan aldığım dönüşlerde şunu görüyorum ki yol belli iz belli ama hedef belli değil. Yani kişi yola çıkmış ama nereye varacağından bir haber. Bakın değerli okuyucularım eğer nereye gideceğinizden bir haber iseniz o zaman bu yolda karşılaşacağınız süprizlere ve zorlukları da göremezsiniz demektir. Zorluklarla mücadele edebilmek için cebinizin dolu olması lazım. Daha görünmeyen bir zorluk için cebinizi neyle doldurdunuz ki? Örnek vermek gerekirse siz sazan avlamak için denize açılmışsınız ancak oltanın ucundaki yem kefal avlamak için. Bekle ki şimdi sana sazan balığı gelsin. Anlatmak istediğim aslında bu kadar net. Hedefleri belirlerken hedeflerin ölçülebilir, belirgin, net olması gerekmektedir.

3 – Hayal Kurmak

Başarının Yolu Nedir?

Açıkcası artık günümüzde para ödemediğimiz tek şey sanırım hayal kurmak. Ha bir de oksijen almak var. Hayal kurmanın güzelliğine varanlardan mısınız? Yoksa hayal kurarken bile şuan yaşadığınız hayat düzleminden uzaklaşamayanlardan mı? Eğer her ikisi de sizde mevcutsa kolay gelsin diyeyim ben size. Hayal kurmak ya adı üstünde bir sınırı olur mu? Başarıya giden yolda en temel adımdır aslında hayal kurmak. Kurduğunuz hayal de kendinizi o hayalin başrolü olarak hayalinde tam merkezinde göremiyor veya bu hayale inanmıyorsanız yine başarıdan pek söz edemeyiz. Yapmanız gereken hayali inşa ederken inanmak ve kendinizi o hayalin içinde konumlandırmaktır. Tıpkı bir film izler gibi hayalinizi gözünüzün önünden geçirin. Bu sırada bilinç altı kayıt halindedir ve siz düşlerseniz gün içerisinde bilinç altı oradan verileri çeker ve karşınıza çıkarır. Bir söz vardır belki bilirsiniz; ” 40 kere söylersen olur ” diye tamamen doğrudur bu süreç için. Hayal de aynen öyle siz kurdukça gerçekleştiğini göreceksiniz.

4 – İstikrarlı Çalışma Düzeni

Her şey tamam ancak motivasyonun düşmüş ve sen bugün değilde yarın yaparım ne olacak diyorsan yine kaybeden oluyorsun. İstikrarlı yapılan her işte başarı kaçınılmazdır. Sporcuları ele alalım. O muhteşem başarılar geri planda düzenli çalışmayı barındırır. Keza tiyatro oyuncuları, sahnede izlediğiniz her gösterinin en az 2 veya 3 ay prova dönemi oluyor. Kısacası sizde çıktığınız bu yolda düzenli adımlarla ilerlemeyi ihmal etmeyin.

 

Sonuç

Bu saydıklarım temelde başarıyı bize adım adım getirecek. Bilgilerimi size aktarırken sadece teorik olarak bir derleme değil aynı zamanda hayatta yaşadığım pratiklerimden de beslenerek aktarmaktayım. Saydığım aşamaları mutlaka birlikte uygulamak gerekiyor. Sadece bir ikisini yaparak başarılı olmayı beklemek biraz ahmaklık olmakta. ” ” başarının sırrı nedir ” diye soruyorsanız buyurun ben reçeteyi size yazdım. Uygulamak ve olumlu geri dönüşler almak sizin elinizde.

Düşünceleriniz ve görüşleriniz için iletişim kısmından benimle iletişime geçebilir veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Başarılı ve yüzünüzde her daim mutluluk olan güzel günleriniz olsun. Sevgiyle kalın…

Motivasyon Eğitimi için, Eğitimler Sayfamıza göz atabilir veya  daha fazla bilgi almak için iletişim kısmından veya selam@fatihaltinagac.com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

 

Profesyonel Koç – Eğitmen – İlişki Mimarı

Fatih Altınağaç

 

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

1 Yorum

  • Yasemin Buldu

    Başarının sırrı nedir diye sormuştunuz eğitimde. Katıldığım en güzel eğitim semineriydi şimdi yazılarını buradan takip edebilmek çok iyi oldu Fatih Hocam. Siz hep yazın harika bilgiler bunlar.

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim