Beden Dili Göz Anlamları Mimik – Kişisel Gelişim

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Beden Dilinde Gözlerin Anlamları ve Mimik

Beden dili göz anlamları mimik çok önemlidir. Peki nedir bu beden dilinde gözlerin anlamları? Gelin hep birlikte bakalım. Bu açıdan iletişim kurduğunuz insanları değerlendirirseniz olay ve kişiler hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz. Unutmayın ki gözler asla yalan söylemez. Ayrıca şunu da eklemek isterim göz hareketleri Yalanları anlamanın yolu olarak tabi ki kullanılabilir.

Beden Dilinde Göz Hareketleri Neyi İfade Eder?

Gözler, bir kişinin ne hissettiği ya da düşündüğü hakkında çok fazla bilgi verebildikleri için sıklıkla “ruhun pencereleri” olarak adlandırılır. Başka bir kişiyle görüştüğünüzde, göz hareketlerini dikkate almak iletişim sürecinin doğal ve önemli bir parçasıdır. İnsanların doğrudan göz temasıyla temasa geçip gelmediklerini, gözlerini gözden kaçırmalarını, ne kadar göz kırptığını veya göz bebeklerinin büyük veya küçük olup olmadığını farkedebileceğiniz bazı yaygın şeyler vardır.

Beden dilini değerlendirirken, aşağıdaki göz işaretlerine dikkat edin:

Göz bakışı:

Bir kişi bir konuşma yaparken doğrudan gözünüze baktığı zaman, ilgilendiklerini ve dikkat ettiklerini gösterir. Bununla birlikte, uzun süreli göz teması tehdit edici olabilir. Öte yandan, göz temasıyla temas etmek ve sık sık göz kulak olmak, kişinin rahatsız olduğunu veya gerçek hislerini gizlemeye çalıştığını gösterebilir.

Gözleri Kırpmak:

Beden dili göz anlamları mimik

Beden dili göz anlamları mimik hakkında bir başka konu ise gözleri kırpmaktır. Doğal bir şekilde gözler açılıp kapanıyorsa bu normaldir. Ancak bir kişinin çok fazla veya çok az kırpmasına dikkat etmelisiniz. İnsanlar sıkıntılı veya rahatsız olduklarında daha hızlı gözlerini kırpar. Seyrek olarak kırpan bir kişi, bir kişinin göz hareketlerini bilinçli olarak kontrol etmeye çalıştığını gösterebilir. Örneğin, bir poker oyuncusu daha az sıklıkta gözlerini kırpabilir, çünkü kendisine dağıtıldığı el hakkında istenmeyen bir şekilde görünmeye çalışmaktadır.

Göz Bebeği Boyutu:

Göz bebeği boyutu çok ince bir sözel olmayan iletişim sinyali olabilir. Ortamdaki ışık seviyeleri göz bebeğinin genişlemesini kontrol ederken, bazen duygular da göz bebeği büyüklüğünde küçük değişikliklere neden olabilir. Örneğin, bir kişinin başka bir kişiye çekildiği zaman verdiği görünüşü tanımlamak için kullanılan “yatak odası gözleri” ifadesini duymuş olabilirsiniz. Son derece genişlemiş gözler, örneğin, bir kişinin ilgilendiğini veya hatta uyandırdığını gösterebilir.

Beden Dili Öğrenme ve Beden Dili Eğitim çalışmalarımızı daha yakından incelemek ve detaylar hakkında bilgi almak için iletişim kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim