Beden Dili Nedir? | Beden Dili Bize Ne Anlatır?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Beden dili nedir? ” beden dili eğitimlerine başlamadan önce beden dilinin ne olduğunu bir açıklamak gerektiğini düşünüyorum. Beden dili duygularımızı dış dünyaya iletebilmek için jest ve mimikler yardımıyla bedenimizin geliştirdiği kelimesiz bir dildir. Her meslek kolundan insanın, etkin kullanımını öğrenmesi halinde iş hayatında ve özel hayatta verimliliğini artıracak bir dil olarak, dünyanın en eski ve en engelsiz dili olarak kabul edilir. Ses tonu, paralinguistik (vokal unsurlar), proksemi (kişiler arası mesafe), haptik (dokunma) ve estetik gibi öğelerin kullanılmasıyla insanı zarafet, nezaket ve hitabet konularında göz alıcı bir noktaya ulaştırır.

Beden Dili Nedir?

Beden Dili Nedir?

Hayatınızda ilk defa gördüğünüz bir insanı iki dakika içerisinde ölçüyor, biçiyor, değerlendiriyor ve ona ısınıp ısınmadığınıza karar veriyorsunuz. Elinizde o insanın iyi veya kötü biri olup olmadığına dair somut bir bilgi olmadan verdiğiniz bu karar genellikle sizi yanıltmıyor. Hâkimler, savcılar, avukatlar ve kolluk kuvvetleri bir insanı gördüğünde onun suçlu olup olmadığını bir bakışta anladıklarını ifade ederler ve kolay kolay yanılmadıklarını belirtirler. İyi de nasıl? Altı milyarı aşkın dünya nüfusunun o kadar çeşitli insanı, o kadar farklı hayatlar yaşamışken kişilikleri ve suçlu olup olmadıkları bir bakışta nasıl anlaşılabilir?

İşte beden dili dediğimiz ve batı dünyasında uzun zamandır üzerine kafa yorulmakla birlikte ülkemizde önemi yeni anlaşılan bu gayrı ihtiyari davranışlar bütünü, kişinin karakteri ve yaşadığı çevre ekseninde şekillenerek dış görünümüyle, el, kol, baş, bacak ve beden hareketleri ve yüz ifadeleriyle verdiği mesajların bilinçaltımızda algılanması ve tanımlanması suretiyle sınıflandırılmasıdır.

Beden Dili Eğitimi

Beden Dili Çözümleme

Verdiğim  beden dili eğitimlerine başlarken, katılımcıların anlayamayacağı bir dilde tartışan birkaç kişinin göründüğü bir video izletirim. Ardından katılımcılardan bu videoda dilini ve ne dediğini anlamadıkları insanları “karizmatik, güvenilir, dürüst, işini bilen, güçlü, otoriter” gibi kelimelerle tanımlamalarını ve sınıflandırmalarını isterim. Sonuç hep aynı çıkar. Beden diliyle verilen mesajları bilinçaltında süzen katılımcılar, çoğunlukla sınıflandırmayı doğru yapar ve karizmatik kelimesi katılımcılar tarafından aynı kişi için, güvenilir kelimesi aynı kişi için ve diğer kelimeler de aynı kişi için kullanılır. Böylelikle beden dilinin gücünü ve etkinliğini bu örnekle kavrayan katılımcılar için eğitimin inandırıcılığı artmış olur.

 

Beden Dilinin Eğitiminin Temel Amacı Nedir?

Beden Dili Eğitimi

Özellikle ülkemizde ne işe yaradığı ve ne için kullanılacağı tam olarak kestirilemeyen beden dili eğitimlerinin temel amacının ne olduğunu bilmek gerek. Temel amaç vermek istediğimiz mesajları ve duygularımızı daha güçlü ve kolay bir anlatımla karşı tarafa en doğru şekilde iletebilmektir. Her çeşit meslek kolunun edindiğinde fevkalade fayda sağlayacağı bu eğitim, özellikle hukuk camiası için hayat kurtaran bir öneme sahiptir. Yaptığı alışverişle para kazanıp kaybeden bir tüccarın veya her daim gerçekleştirdiği işlemin telafisi mümkün olan bir akademisyen ya da standart kamu görevlisinin aksine, bir hukukçunun verdiği kararlar geri dönüşü olmayan, telafisi mümkün olmayan ve doğrudan insanların özgürlüğünü elinden alabilecek kararlar olduğundan, her cümleleri “Demokles’in Kılıcı” gibi kendi vicdanının üstünde sallanmaktadır.

Dosyanın üzerinde haftalarca çalışan bir avukatı düşün. Müşteki veya zanlıyı yüz yüze gördüğü an tüm fikirlerinin değişebildiği gerçeği, hukukçuları beden dilinin derin dünyasına adım adım sürüklemektedir.

Kısacası  beden dili nedir “ sorusuna son bir toparlama yapmak gerekir ise; beden dili sözsüz iletişimin temelidir. İnsanın dile getiremediği her şeyi bedenimiz konuşur ve beden dilini çözümleyebiliyorsanız bu hususta karşı taraf hakkında bir çok veriye ulaşabilirsiniz. Bu konu hakkında düşüncelerinizi yoruma yazabilir iletişim kısmından veya mail yoluyla bana ulaşabilirsiniz.

Sevgilerle.

Beden Dili Öğrenme ve Beden Dili Eğitim çalışmalarımızı daha yakından incelemek ve detaylar hakkında bilgi almak için iletişim kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim