Beden Dili Öğrenme – Beden Dili Eğitimi

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Beden Dili Öğrenme

Bu yazımda sizlere ” beden dili öğrenme “ üzerine bazı ip uçlarını paylaşacağım. Beden dili, iletişim kurmak için kullandığımız sözel olmayan sinyalleri ifade eder. Uzmanlara göre, sözel olmayan sinyaller günlük iletişimin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Yüz ifadelerimizden vücut hareketlerimize kadar, söylemediğimiz şeyler hala bilgi aktarıyor olabilir.

Beden Dilini Öğrenmek Nedir?

Beden dilinin tüm iletişimin yüzde 50 ila 70’ini oluşturduğu öne sürülmüştür. Beden dilini anlamak önemlidir, ancak bağlam gibi diğer ipuçlarına dikkat etmek de önemlidir. Çoğu durumda, sinyalleri tek bir harekete odaklanmak yerine grup olarak görmelisiniz. Şimdi vücut dilini yorumlamaya çalışırken nelere bakmanız gerekiyor gelin birlikte inceleyelim.

Yüz İfadeleri

Beden Dilini Anlamak Beden Dili Eğitimi Nedir?

Bir kişinin sadece bir yüz ifadesiyle ne kadar çok anlam taşıyabildiğini hiç düşündünüz mü? Beden Dili Öğrenmenin en güzel yanlarından biri de budur. Karşı taraf size hiç konuşmadan acaba ne demek istiyor? Bir gülümseme onay veya mutluluğu işaret edebilir. Bir çatık kaş, onaylanmama veya mutsuzluk sinyali verebilir. Bazı durumlarda, yüz ifadelerimiz belirli bir durum hakkındaki gerçek duygularımızı açığa çıkarabilir. Kendini iyi hissettirdiğini söylerken, yüzündeki bakış insanları başka türlü söyler.

Yüz ifadeleriyle ifade edilebilecek birkaç duygu örneği şunları içerir:

Mutluluk / Üzüntü / Öfke / Sürpriz / İğrenme / Korku / Karışıklık / Heyecan / Arzu etmek / Aşağılama /

Sonuç Olarak;

Beden Dili Öğrenme / Beden Dili Eğitimi

Bireyin yüzündeki ifade, bireyin ne dediğine güvenip inandığımızı veya buna inanıp inanmadığımızı belirlemede yardımcı olabilir. En güvenilir yüz ifadesinin kaşların hafifçe yükseldiğini ve hafif bir gülümsemeyi içerdiğini söyler. Araştırmacıların önerdiği bu ifade, hem dostluğu hem de güveni iletiyor.Beden dili öğrenme de yüz ifadeleri aynı zamanda vücut dilinin en evrensel biçimleri arasındadır. Korku, öfke, hüzün ve mutluluğu iletmek için kullanılan ifadeler tüm dünyada benzerdir. Araştırmacı Paul Ekman, sevinç, öfke, korku, sürpriz ve üzüntü gibi belirli duygulara bağlı çeşitli yüz ifadelerinin evrenselliğini desteklemiştir.Araştırma bile, insanların zekası hakkında yüzlerine ve ifadelerine dayalı yargılarda bulunduğumuzu göstermektedir. Bir çalışmada, daha dar yüzleri olan ve daha belirgin burunları olan bireylerin, zeki olarak algılanma olasılıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Gülen, neşeli ifadesi olan insanlar da kızgın ifadeleri olanlardan daha zeki olarak değerlendirilir.Beden dili öğrenmenin en önemli faydası az önce de söylediğim gibi sözsüz bir iletişim çeşidi olduğundan dolayı karşı taraf konuşmasa bile ne hissettiğini ne anlattığını anlamanıza fayda sağlar. Böylelikle boşa geçirilmiş zamandan boşa harcanan paraya kadar bir çok konuda karlı konumda olursunuz.

Beden Dili Öğrenme ve Beden Dili Eğitim çalışmalarımızı daha yakından incelemek ve detaylar hakkında bilgi almak için iletişim kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın