Bireysel Danışmanlık

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Bireysel Danışmanlık Desteği

Merhabalar ben kişisel gelişim uzmanı Fatih Altınağaç. Kişisel gelişim danışmanlığı veya bireysel danışmanlık gün geçtikçe popülerlik kazanmaya başladı. Bireysel danışmanlık size uygunsa, zamandan, paradan ve baş ağrılarından tasarruf etmenizi sağlar. Bu kişisel değerinizi görmenize yardımcı olur.

Bireysel Danışman Nedir
Bireysel Danışmanlık Nedir?

Bireysel Danışmanlık Nedir?

Muhtemelen iş yerinizdeki İK (İnsan Kaynakları) çalışanlarından kişisel gelişim danışmanlığını veya bireysel danışmanlık tabirini duymuş olabilirsiniz. Popülerlik kazanmasına rağmen, birçok kişi hala “kişisel gelişimi” nasıl tanımlayacağını tam olarak bilmiyor. Kişisel gelişim, kendinizi geliştirme ve iyileştirme sürecidir.

Kişisel gelişiminiz, aşağıdakilere ulaşmak için hedeflerinizi, planlarınızı ve eylemlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur. Bunlar;

Öz farkındalığı geliştirmek
Yeteneklerini geliştirmek
Kimlik oluşturma
Kişisel bilgiyi geliştirmek
Potansiyeli tanımla ve geliştirme
Yaşam kalitesini arttırmak

Kişisel gelişim danışmanlığı desteği almayı düşünüyorsanız, kişisel gelişim koçu edinmek en iyisidir. Kişisel gelişim koçluğu, yukarıdaki hedeflere ve daha fazlasına ulaşmanıza kesinikle yardımcı olan bir süreçtir.

Kişisel Gelişim Danışmanlığı
Öz Değerlendirme

Kişisel Gelişim Danışmanlığı
Bireysel Danışmanlık

Koçluk İle Danışmanlığın Farkı Nedir?

İkisi birbirinden tamamen farklı konulara ve işleyişlere sahiptir. Koçluk sürecinde bir bilgi aktarma amacı güdülmez. Kişisel gelişim bazlı bir süreçtir. Hedefler hep gelecek üzerine planlanır. Koçluk desteği alan kişiye ” koçi ” denir. Seanslarda koçi daha aktiftir. Kişisel gelişim danışmanlığı veya bireysel danışmanlık da ise, danışman bilgisini satar ve uzmanlık gerektirir. Sorun çözme odaklı bir süreç izlenir ancak bu noktada koçluğa göre koçinin çözüm bulması değil danışmanın çözümleri söylemesi durumu vardır. Danışman ile çalışan kişiye danışan denir. Çoğunlukla sorun ve hedef üzerine yoğunlaşılır. Seanslarda danışman daha aktif bir rol oynar.

Danışmanlık Hizmeti Alsam Fayda Sağlar mı?

Bu cevabı belirlemek için kendinize birkaç soru soralım:

Yaşamınızdaki düzelmeye ihtiyaç duyan sorunları açıkça tanımlamanız ve ardından herhangi bir destek veya yardım almadan istenen değişiklikleri yaparken kalıcılığınızı ve odağınızı korumanız kolay mı?

Cevabınız evet ise: Bir kişisel gelişim danışmanıyla çalışmak, sonuçlarınızı hızlandırabilir ve sizi hedeflerinize daha hızlı ulaştırır. Araştırmalar, antrenör kullanan kişilerin, yaşamlarının birçok alanında başarılı olduklarını gösteriyor. Cevap hayır ise: Kişisel gelişim koçuyla çalışmak size başarmak istediğiniz belirli şeylere odaklanmayı korumayı öğretmenin yanı sıra sorunları tespit ederken size yaşamınıza objektif bir bakış açısı kazandırmayı öğretebilir.

Bireysel Danışman
Danışmanlık ve Koçluk Arasındaki Fark

Hedeflerinize kimsenin dürtme olmadan ulaşması kolay mı?

Cevabınız evet ise: Kişisel gelişim danışmanıyla çalışmak size “sinerjik” sonuçlar verebilir, çünkü ilerlemeye ihtiyacınız yok. Sinerji (enerji çarpımı), biri diğerini çekmekten ziyade, iki kişi çaba sarf etmeden birlikte çalışırken ortaya çıkar. Yani, bir koç ile dramatik sonuçlar bekleyebilirsiniz.

Cevap hayır ise: Bir kişisel gelişim koçu hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir, çünkü bir bireysel danışman sizi ilerleme konusunda sorumlu tutar. Ayrıca, hedeflerinizi açık bir şekilde tanımlamak için kişisel gelişim planı oluşturma konusunda rehberlik alabilirsiniz.

Motive olmanız ve ilham almanız kolay mı?

Cevabınız evet ise: Bir danışmanla çalışırken geniş yaratıcılık bekleyebilirsiniz. İyi bir danışman, kendi başınıza ne kadar motive olursanız olun, heyecanınızı ve coşkunuzu artıracaktır.

Cevap “bazen eğlenceli olup olmadığına bağlı olarak:” ise, kişisel gelişim koçu hedeflerinize daima göz kulak olmak ve ilham kaynağı olmak, ilham vermek ve cesaretlendirmek için sizi motive edebilir … Kendi amigon olmak gibi.

Kişisel Gelişim Uzmanı
Kişisel Gelişim Uzmanı Fatih Altınağaç

Ellerinizde bolca zaman var mı?

Eğer cevabınız evet ise: Sizin için iyi, çünkü işi bir danışmanla çalışmak ve değişim yapmak için bolca vaktiniz olacak.

Cevap hayır ise: Kişisel gelişim danışmanıyla çalışmak size zaman kazandırır. Kişisel gelişim koçu, hedeflerinize nasıl ulaşabileceğinizi ve değerli zamanınızı nasıl kazanabileceğinizi yalnız başına çözmeye çalışmak yerine, planınızı düzenli ve verimli bir şekilde yönlendirebilir.

Konfor bölgenizden çıkmak ve ufkunuzu kendi başınıza genişletmek konusunda iyi misiniz?

Eğer evet ise: Kesinlikle kişisel gelişim danışmanlığı oturumuna gireceksiniz, çünkü zaten kendinizi nasıl iteceğinizi biliyorsunuz. Bir koçun yardımıyla, çok iyi bir şekilde mükemmel olmalısın.

Olmazsa: Etkili bir kişisel gelişim koçu sizi kutusundan çıkarmaya teşvik edebilir. Nazik destek sayesinde, koçunuz rahat bölgenizden çıkmanıza ve sınırlarınızı genişletmenize izin verebilir. Bu tek başına güveninizi arttırmada inanılmaz bir etkiye sahiptir.

Nesnel olarak hayatına bakabilir misin?

Eğer evetse: Siz benzersizsiniz – ve belki de biraz inkar edersiniz (sadece şaka yapıyorsunuz.) Eğer bunu yapabiliyorsanız, kişisel gelişim planınızı bir danışmanla iyi bir şekilde geliştirebilmelisiniz, çünkü “savunmasızlığa” sahip olamazsınız veya kendi yaşamınıza bakarken “duygusal engeller”.

Olmazsa: Kişisel bir danışman hayatınızın her alanında çalışabilecek. Kişisel gelişim koçunun masaya getirdiği tarafsızlık, sizin için neyin iyi çalışmadığını ve sizin için neyin iyi çalıştığını tanımanıza yardımcı olur.

Dışarıdan bakan biri olarak, kişisel bir danışman değerlerinizi ve inançlarınızı keşfedebilecektir. Bunu yapmak, değerlerinizle uyumlu olacak gerçekçi hedefler belirlemenize yardımcı olacaktır.

Üstel büyüme yaşamaya hazır mısın?

Eğer evetse: Kişisel bir koç sizi bir kişi olarak büyütür. Koçunuzun yardımıyla, yapabileceğinizi bilmediğiniz şeyleri keşfedeceksiniz.

Olmazsa: Bir danışman ile çalışmak istemeyebilirsiniz, çünkü değişiklik kişisel gelişim danışmanlığının kesin bir “yan etkisidir”.

Kişisel Gelişim Danışmanı
Bireysel Kişisel Gelişim Danışmanı

Yalnız gitmekten yoruldun mu?

Cevabınız evet veya hayır ise: Biriyle öğrenmek her zaman daha eğlencelidir. Kişisel gelişim danışmanlığı sizi öğrenmenin bir yoludur; yani kişiliğiniz, güçlü noktalarınız, zayıf noktalarınız, vb.

Kişisel gelişim bireysel danışmanlığı, kendinizi yeniden keşfetmenin bir yoludur.

Kişisel bir koça sahip olmak kesinlikle hayatınızın her alanında tatmin edici sonuçlar verecektir.

Kişisel gelişim danışmanlığı , becerilerinizi , kaynaklarınızı ve zaten sahip olduğunuz ancak tanımadığınız yaratıcılığı geliştirecektir.

Kendini keşfetme zamanı geldi mi?

Danışmanlık Desteği

Bireysel Danışmanlık desteği almak ve online ödeme işlemine başlamak istiyorsanız ” buradan ” ulaşabilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın