Çalışanın Motivasyonu Nasıl Arttırılır?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Çalışanın Motivasyonu Nasıl Arttırılır?

Çalışanın İyi bir ücret ne kadar zamandır? Çalışanın motivasyonu nasıl arttırılır sorusunun en iyi cevabını birazdan sizlere vereceğim. Çalışanların daha fazla çalışmasını motive etmek için maaş zammı ne kadar büyük olmalıdır? Veya sadece bunun için maaş zammı yani para yeterli midir?

Çalışanın Motivasyonu Nasıl Arttırılır

Kuzey Iowa Üniversitesi’nden yönetim profesörü Atul Mitra liderliğindeki bir araştırma ekibi tarafından yürütülen bir dizi çalışma bu soruya baktı. Araştırmanın en alıcı noktası Çalışanın Motivasyonun Nasıl Arttırılır üzerineydi. Araştırmacılar, “farkedilen farklılıklar” ın psikolojik yapısını kullanarak ücret artışlarını araştırdılar, bir uyarıcıda bir değişikliğin (bir tonun sesi veya bir ışığın parlaklığı gibi) fark edilmesi için belirli bir eşiğe ulaşması gerektiği fikri “Fark yaratmak” olarak görülüyor. Sonuçlar, işçilerin zamlarından memnun olmalarını ve biraz daha fazla çalışmayı motive etmeleri için bir hak artırımının yüzde 7 ila 8 olması gerektiğini gösteriyor. Bu araştırmaya göre, aldığımız yükseltmelerin çoğu ya da çalışanlara sunabileceğimiz çoğu (tipik olarak% 3-5 ya da daha az) bu motivasyon eşiğinin çok altında.

Peki bir yönetici ne yapmalı?

Çalışanın Motivasyonu Nasıl Arttırılır?

Başka türlü parasal olmayan teşvikler olduğunu hatırlamak önemlidir – tanıma, övgü, zaman aşımı. Parasal ve parasal olmayan teşvikleri birleştirmenin avantajı, hem çalışanların motivasyonunda hem de moralinde bir artıştır.

Tazminat ile ve tazminatsız motivasyon araştırmalarına dayanarak, yöneticiler için bazı kurallar şunlardır:

  1. Basit bir artış sağlamanın (% 7 veya daha yüksek) önemli olmadıkça motivasyon üzerinde çok az etkisi olacağını anlayın.
    Büyüklüğü ne olursa olsun, yükseltmeyi, çalışanı iyi iş için övmekle tanınmak ve “sosyal güçlendirme” ile eşleştirin.
    Şeffaf ol. Çalışanların ekonomik koşulların neden daha fazla ödeme yapılmasına izin vermediğini tam olarak bilmesini sağlayın.
    Önemli bir anahtar, çalışanlarla dürüst olmak ve arkanın ardındaki gerekçeyi (ya da ücret artışı olmaması sebebi) tam olarak açıklamaktır.
Çalışanın Motivasyonu

Bu maddelere baktığımız da ülkemizde bir çok firmanın bu maddeleri uygulamadığını çok iyi biliyoruz. İşin üzücü tarafı nasıl ilişkilerimizde şeffaf ve net olursak iyi sonuçlar elde ediyoruz, aynısını iş yaşantısında firmaların veya kurumların çalışanlarına aynı şeffaflığı göstermesi ile olacağını gözden kaçırmamak lazım. Vermiş olduğum motivasyon eğitimlerinde hep dile getirdiğim şeylerden biridir bu durum. Çalışanlar her zaman parayla motive olmazlar. Bunun için yapılacak bir çok şey vardır. Ancak doğru adımlarla paranın motive ediciğilini çok kolay şekilde kırabilir yerine çok daha kıymetli olan insani dürtüler koyabiliriz. Personelin motivasyon eğitimi veya personel motivasyon yöntemleri eğitimlerime bir göz atmanızı tavsiye ederim. İş yerinizdeki artış için iyi satış iyi satış içinde iyi çalışanlara sahip olmak lazım. İyi çalışanlara sahip olmak sadece tatmin edici bir maaşla olmayacağının anlaşıldığı tarihler de biz kendi arabımızı daha yeni yapıyorduk. Aradan geçen bunca zaman içerisinde bizde değişen pek bir şey yok. Değişim için önce fikirlerinizin değişime açık olması lazım. Hep dediğim gibi farkındalık yetmez değişim için birde bu farkındalığı eyleme dönüştürmek gerekir.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

1 Yorum