Dünyanın En Zenginleri – Başarı Hikayeleri

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Başarı hikayeleri dediğimizde aklımıza bir çok hikaye gelebilir ancak bu başarı hikayesi bir başka. Zenginlik üzerine başarı hikayesi. Şuan bu siteye gelirken bile belki kullandığınız google’ın üretiminden Apple’ın kurulmasına kadar bir kaç hikayeyi tek makalede birleştirdik. Başarı hikayelerinin ortak özelliği noktasını da yazının sonunda anlattım. Gelin bakalım dünyanın en zenginleri nasıl başarılı olmuşlar bir bakalım.

Üniversiteyi terk eden gençler, ufak tek garajda “Google” devini yarattılar. Türkiye’de yaşamını kurtarmak isteyen gençler için “tek” adres üniversiteyi kazanmak olarak gösterilir.
Küçük yaşta çocukların çalışmayı arzuladığı meslekler de buna göre şekillenmiştir.
Doktor, mühendis, avukat vs…

Üniversitelerin en fazla puan isteyen kısımları da bu meslek gruplarına aittir ve daha ileriyi hedefleyenlerin saldırısına uğrar. Türkiye’de gençlik zamanları okul, dershane, ev üçgeninde geçirilen saatlerce imtihan çalışmalarıyla geçer.  Her sene Forbes mecmuası, gezegenin en zenginleri listesini yorumlar.  Ancak ağzımız açık, hayranlıkla takip ettiğimiz zenginlerin hiçbirinin hekim, mühendis ya da avukat olmaması çoğumuzun dikkatine takılmaz.
Onları etkin kılan, inşa etmek istedikleri işin peşinden koşacak özgür tek alana sahip olmak ile teşebbüsçülük ruhunu yakalamak. Sergey Brin ve Larry Page Google’ı 24 yaşında kurdu.
İnternet dünyasını en iyi arama motoru.

Google kolay kullanıcı arayüzü ile süratle netice getiren tek arama motoru olarak kurucularını milyarderler listesine sokuverdi. Larry Page ile Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını bırakıp bu işe giriştiler. Kendilerine yatırım yapacakları iş adamlarını aramaya başladılar. Sun şirketi kurucularından Andy Bechtolsheim daha ortada olmayan Google adlı şirkete 100 bin dolar yatırır. Öyle ki resmi manada Google şirketi bulunmadığı için çeki bankada nakde dönüştüremezler ayrıca para tek çekmecede birkaç hafta beklemek mecburiyetinde kalır. Yatırımcılardan toplamda 1 milyon dolar toplamayı hedefleyen Page ile Brin, Eylül 1998’de Kaliforniya’da tek dostlarının garajlarında Google şirketini adeta kurarlar. Arama motoru olarak başlayan Google, kısa vakitte dev tek şirkete dönüşmeyi başarır. O kadar ki, kurulmasından 6 sene ardından 2004 senenin de Google’ın halka arz edilmesiyle Larry Page ile Sergey Brin, Microsoft kurucuları Bili Gates ile Paul Allen’dan daha çabuk milyarder olurlar.

Kişisel Gelişim - Başarı Hikayeleri
Başarı Hikayesi

Larry Page ile Sergey Brin 32 yaşında her biri tahminen 13 milyar dolarlık tek servetleriyle dünya zenginler listelenmesinde 12. ve 13. sıradaki yerlerini aldı. Şuan Google, arama motoru dışında bir çok bölgede etkinlik göstermeyi sürdürüyor. Microsoft doğduğunda Bill Gates 20 yaşındaydı. 80’li senelerde bilgisayarın yaşamın her alanına girmesiyle teknoloji şirketlerinin adları ve sahipleri kulaklarımıza aşina gelmeye başladı. Bu dünyanın ortak özelliklerine bakıldığında göze çarpan iki nokta var: Garaj ya da üniversiteyi terk etmek…
Bill Gates 50 milyar dolarlık serveti ve windows işletim sistemi ile MSN Messenger sayesinde zenginler klubünün bir parçası.

13 senedir gezegenin en zengini unvanını kimseye bırakmayan bu erkek 50 milyar doları kazanmaya nasıl başladı. Harvard Üniversitesi’nde hukuk okumak için girmesine karşın kalifiye işi bilgisayar programcılığıydı. 1 Ocak 1975 sayılı Tanınmış Elektronik mecmuasında Altair 8800 isimli bilgisayarı görünce bunun için bir uygulama yapmak istediğini bilgisayar üreticisine ifade eder. Ancak elinde ne bilgisayar bulunmaktadır ne de göstermeyi taahhüt ettiği uygulama. Bill Gates ile Paul Allen 8 hafta içerisinde programı yazarlar ile Altair 8800 üstündeki denemeler yaparlar. Bill Gates, Harvard’ı bırakır ile Altair8800 firmaşının imalat yaptığı şehre taşınır, Microsoft’u kurar. Her ne kadar Bill Gates kadar ön tasarıya çıkmasa da şirketin kurucu ortaklarından olan Paul Allen da Washington Eyalet Üniversitesi’ndeki eğitimini bırakarak Microsoft’un kurulmasını sağlar.

Başarı Hikayesi
Başarı Hikayeleri

Nitekim Bill Gates’in Harvard’ı bırakmasında Paul Allen’ın tesiri büyüktür. Ailen, 22 milyar dolarlık servetiyle gezegenin en zenginleri arasında ilk 10 da yer almaktadır. Garajda doğan YouTube 1.16 milyar dolara Google’a satıldı. Garajda kurulan şirketler listesinin nihai tanınmış misali yine YouTube örneğidir. Kullanıcılarının kendisi çektikleri videoları paylaştığı tek site olan YouTube kurucusu ise 20’li yaşlardaki 3 arkadaştan oluşuyor. 2005 senesinde kurulan şirket, 2006 senesinde TİME mecmuası doğrulusunda o senenin en iyi internet mecrası seçildi. YouTube süratle artan tanınmışlığı vasıtası ile 9 Ekim 2006’da Google doğrulusunda 1.6 milyar dolara satın alındı bu sayede sahiplerini zenginler kulübüne dahil etti.

iPod ürecisi Apple’ın patronu Steve Jobs 21 yaşında yola çıktı. Her haneye bilgisayar girme düşü 1970’li senesinin sonlarında Apple’ın şahsi bilgisayarının doğuşuyla sürat kazandı. Renkli grafikleriyle ev kullanıcılarının alakasını çekmeyi sağlayan Apple’ın kurucularından Steve Jobs, Apple bilgisayarlarını ilk evvel yatak odasında, burası ufak gelmeye başlayınca hanelerinin garajında geliştirmeye başladı. Jobs, Reed College’da tek devre okuduktan sonra üniversiteden ayrıldı. Ruhsal aydınlanma aramak için Hindistan’a giden Jobs, dönüşte Hint kıyafetleri ile tıraş edilmiş kel kafası ile atari bilgisayarda çalışmaya başladı.
Kişa müddet ardından da Apple için çalışmalara başlayan Steve Jobs, 21 yaşında Apple Bilgisayar firmasını 1976 senesinde kurdu. 25 yaşına geldiği zaman 1980 senesinde Apple’ı halka arz etti bu sayede milyonerler dünyasına ismim attı.

Buna benzer daha bir çok başarı hikayesi örneği mevcut. Başarı hikayeleri yazılırken dikkat ederseniz hepsinde ortak bir özellik var. Öncelikle istek ve arzu sonra merak en son başarma hırsı ve vazgeçmeme gücü. Eğer bir başarı hikayesi yazmak istiyorsak yapılmayanı yapmak da en önemlisi.

Sevgilerle.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın