Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir? – Duygusal Zeka Nasıl Ölçülür?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir

Duygusal zekamızı geliştirmek için öncelikle profesyonel anlamda destek alabilirsiniz. Şayet bunun için ödeme yapmak istemiyorsanız buyurun birlikte bakalım, duygusal zeka nasıl geliştirilirmiş..

Duygusal Zeka Nasıl Ölçülür
Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir? – Duygusal Zeka

Duygusal zeka nasıl geliştirilir ve duygusal zeka ne işe yarar diyorsanız bu yazımı sonuna kadar lütfen okuyun. Duygularını düşün ve bağlantılarını bul. Duygularını analiz et. Aynı şekilde hissettiğinizde onları daha önce bağlamaya çalışın. Ayrıca, duygularınız ve düşünceleriniz arasında bağlantı kurmaya çalışın. Yoğun duygularla karşılaştığınızda daima kendinize “Bunun hakkında ne düşünüyorum?” Diye sorun.

Vücuduna dikkat et. Vücudunuzun size gönderdiği işaret ve duyumları tanımayı öğrenin. Kalp atış hızınızın artması, boğazınızdaki veya midenizdeki bir düğüm, stres ve endişe belirtileri olabilir.

Duygusal zeka nasıl geliştirilir sorusuna bir başka cevap ise, baygın duygularına odaklan . Bunlar bilmediğimiz duygular. Bilinçaltından onları açmak için, hayallerinizi analiz edin veya özgür dernekler deneyin. Bunu rahatlatarak düşüncelerinizin serbestçe kaymasına izin vererek yapacaksınız.

Yüksek EQ derecesine sahip insanlar, başkalarına ilham veren ve rol model olarak görev yapan kişilerdir. Duygusal zeka günlük hayatımız için hayati öneme sahiptir. Kendi ve diğer insanların duygularını anlamak ve onları yönetebilmek, mutlu ve doyurucu bir yaşam sürmemize yardımcı olur. Kendimizi motive edebilmek ve başarılı ilişkileri sürdürebilmek, kişisel ve profesyonel başarı için bir anahtardır.

Duygusal Zeka
Duygusal Zeka Neden Önemli?

Duygusal Zeka Neden Önemli?

Duygusal zeka neden önemli buyurun birlikte bakalım. Duygusal zeka uzmanlarına göre, EQ’muz IQ’muzdan daha önemlidir. EQ’nun profesyonel başarımızın, ilişkilerimizin kalitesinin ve genel olarak mutluluğumuzun daha iyi bir göstergesi olduğunu düşünüyorlar. Aslında, duygusal zeka hayatımızın her yönü için hayati öneme sahiptir.

Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?
Duygusal Zeka Nasıl Ölçülür?

Duygusal Zeka Nasıl Ölçülür?

Kendini kontrol etme, sebat etme veya empati gibi kişisel özellikler sağlıklı ilişkiler kurmamıza yardımcı olur. Duygularımızı daha iyi anlamak, onları yapıcı bir şekilde ifade etmemizi sağlar. Benzer şekilde, “kendimizi başkasının yerine koyma” yeteneği diğer insanların ihtiyaçlarını, duygularını, isteklerini ve motivasyonlarını anlamamıza yardımcı olur. Ve diğer insanların duygularını ve ihtiyaçlarını anlamak kesinlikle gelişen ilişkilere giden yoldur.

Duygusal zeka nasıl ölçülür diye soruyorsanız da, örneğin, iyi bir arkadaşınız duygularınızı inciten bir şey söyledi. Yüksek EQ seviyesine sahip bir kişi olarak, arkadaşınızın duygularını anlamaya ve davranışlarının nedenini bulmaya çalışırsınız; bunun yerine, arkadaşınızla konuşmaktan ve üzülmekten çekinirsiniz.

Farklı araştırmaların gösterdiği gibi, EQ yaşamdaki olumlu tutumumuzla ilişkilidir. Ruh hali değişimlerimizi en aza indirebilir ve kaygıyı azaltabilir. Ayrıca, başkalarının duygularını tanıma ve anlama yeteneği çatışmaları yapıcı bir şekilde çözmemize yardımcı olur.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim