Duygusal Zeka Nedir – Duygusal Zeka Eğitimi

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Duygusal Zeka Nedir? – Duygusal Zeka Eğitimi

Duygusal Zeka Nedir sorusuna öncelikle cevap vermek isterim. Duygusal zeka, kendi duygularımızı ve başkalarının duygularını tanıma, anlama ve yönetme yeteneğidir. Basitçe söylemek gerekirse, duygusal zeka duygular hakkında akıllı olmaktır.

Duygusal Zeka Nedir
Duygusal Zeka Eğitimi

Duygusal Zeka

Duygusal zeka, kendi duygularımızı ve başkalarının duygularını tanıma, anlama ve yönetme yeteneğidir. Basitçe söylemek gerekirse, duygusal zeka duygular hakkında akıllı olmaktır. Diğer insanların sinyallerini okuma yeteneğimizi temsil eder ve daha sonra onlara doğru şekilde tepki verir.

Yüksek EQ’lu insanlar ne hissettiğini, neden böyle hissettiğini ve duygularının başkalarını nasıl etkileyebileceğini bilirler. Bu nedenle, çoğu insan için duygusal zekanın (EQ veya EI), mesleki ve kişisel yaşamda başarıya ulaşmada, zekalarından (IQ) daha önemli olduğu şaşırtıcı değildir.

Duygusal zeka beş ana beceri içerir. Bu 5 ana beceri duygusal zeka eğitimi içerisinde mutlaka verilmelidir. Bu ana beceriler: duygusal farkındalık, özyönetim, empati, motivasyon ve sosyal beceriler.

Duygusal Farkındalık

Duygusal farkındalık, kendimizde veya diğer insanlarda belirli duygular bulunduğunu ve bunları kabul ettiğimizi algılar.

Öz yönetim

Bu EQ segmenti duyguları yönetme yeteneğini içerir. Kendi duygularımızı düzenleme ve diğer insanların duygularını etkileme yeteneğidir. EQ’nun bu bölümü, duyguları birleştirebileceğiniz ve bunları problem çözme veya yaratıcı düşünme gibi farklı görevlere uygulayabileceğiniz anlamına gelir.

Duygusal Zeka Eğitimi
Duygusal Zeka Nedir

Empati

Empati, başkalarının duygularını tanıma ve anlama ve bu anlayışı başkalarıyla daha etkili iletişim kurmak için kullanma yeteneğidir.

Motivasyon

Bu, kendimizi hedeflerimize ulaşmak için çalışmaya motive etmek için duygularımızı bağlama yeteneğimizi temsil eder.

Sosyal Beceriler

Sosyal yeterlilik, diğer insanlarla iletişim kurma becerimizi temsil eder. Yüksek EQ (Duygusal Zeka) sosyal becerileri, kendimizi ve diğer insanların sözlü iletişimini, beden dilini ve jestlerini anlama becerisini içerir. Sosyal yetkinlik becerileri, başkalarının duygularını ve düşüncelerini anlama becerisinden büyük bir lider veya müzakere edici olmaya kadar uzanmaktadır.

Duygusal Zeka Hangi Lob

Duygusal zeka alanında dünyaca ünlü bir uzman olan Dr. Travis Bradberry’ye göre , EQ iş performansımızın% 58’inden sorumlu. En iyi performans gösterenlerin% 90’ı yüksek EQ değerine sahip. Buna ek olarak, duygusal zekası yüksek olan insanlar yıllık olarak düşük EQ olanlara göre 29.000 $ kazanıyor, Dr. Bradberry diyor.

Duygusal Zeka Beynimizin Neresinde
Duygusal Zeka Hangi Lob

Günümüzde bir işyerinde başkalarıyla ilişki kurmak önemlidir. Büyük liderlerin temel özelliklerinden biri yüksek derecede duygusal zekadır. Yüksek öz düzenleme, öz farkındalık, ileri düzeyde motivasyon, empati ve sosyal beceriler, büyük liderleri etkili ve dışlayıcı olarak ayıran bir şeydir.

Örneğin, bir yönetici çalışanlardan birinin son zamanlarda hedeflere ulaşmadığını fark eder. Duygusal zekaya sahip bir yönetici, çalışanın performansındaki düşüşün nedenlerini, sadece çalışanın tembel olduğunu ve çalışkan olmadığını varsaymak için düşük EQ derecesine sahip bir menajerin aksine olarak görecektir.

Duygusal zekanız sizi herhangi bir iş pozisyonunda büyük bir varlık haline getirebilir. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, EQ aday seçim sürecinde büyük rol oynuyor. Çalışmalarına göre, işe alım sürecinde, işverenler iyi dinleyici, takım halinde çalışabilme ve liderlik potansiyeli güçlü olan adaylar arıyorlar.

Ayrıca, araştırmalar işverenlerin esnek ve uyarlanabilir adaylar aradıklarını göstermektedir. Dolayısıyla, profesyonel başarı için çaba sarf ediyorsanız, duygusal zekanızı geliştirmek iyi bir kariyer stratejisi olabilir. Son olarak, duygusal zeka hangi lob da diye soruyorsanız da duygusal zekamız beynimizin sağ lobunda yer alır.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim