Etkili İletişim Becerileri

 • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Etkili İletişim Becerileri

Etkili iletişim becerilerimiz kesinlikle geliştirilebilir. Birine etkili bir şekilde iletişim kurup kurmadığını sorarsanız, duyacaksınız şey: “çoğunlukla iyi iletişim kurarım”  cümlesi olacaktır. Bu öğrenme yolculuğunda, iletişim sadece söylediklerinle değil, vermek istediğin mesajı nasıl ilettiğinlede ilgilidir. Etkili iletişim becerilerinizi geliştirmek için yapmanız gerekenler basittir. Aktif dinleme, özetleme ve daha fazla sorgulama gibi teknikleri kullanarak pratik yaparsanız mutlaka faydasını görürsünüz. Bu, sesinizin oynadığı rol, dil kullanımı, sözsüz iletişim ve beden diliniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Bir kafede otururken biriyle konuşuyorsun. Bir şey söylüyorsun, diğer kişi bir şey söylüyor. Ancak belirli bir noktada, diğer kişi sizi tamamen yanlış anlayabiliyor. Konuşma tamamen yanlış yöne gidiyor. Tipik bir yanlış anlama durumu. Ancak bu konuda yapabileceğiniz bir şey var.

 • Her konuşmayla gelişeceksiniz.
 • Mesajınızı açıkça iletmeyi öğreneceksiniz.
 • İkna gücü ve empati kurabilme yeteneğinizi geliştireceksiniz.
İletişim Becerileri
Etkili iletişim becerileri

Etkili İletişim Becerileri Neden Önemlidir?

Etkili bir iletişimci olmak gerçek bir beceri gerektirir. İletişim becerileri sürekli olarak geliştirilmeli, öğrenilmeli ve üstüne eklenmelidir.Bunlar kişiler arası becerilerinizin kalbidir ve tüm bunların nasıl çalıştığı konusundaki farkındalığınız ne kadar yüksek olursa, iletişiminiz o kadar etkili olur. İş dünyasında etkili olmak için iyi iletişim kurmalısınız. İyi bir yönetici olmak için son derece iyi iletişim kurmayı bilmelisiniz. İletişim kilit becerileri hakkında konuşmaya kalksam üstüne kitap yazmam gerekir. Ancak şimdilik daha etkili bir iletişimci olmak için bazı temel unsurlarla dan başlayacağım.

Etkili İletişimin Temeli Nedir?

 1. İletişim daima bireyseldir.
 2. İletişim düşünüp düşünmediğinizdir.
 3. Etkili İletişimin yolunda birçok sorunla karşılaşacaksınız.
 4. İyi iletişim uyuşmazlık çözümüne yol açabilir.
 5. Yavaş ve artımlı olarak iletişim becerilerinizi geliştirebilirsiniz.
 6. Hepimiz aynı değiliz.
 7. Herkes farklı iletişim kurar ve dünyayı farklı görür.

 

Etkili İletişim Becerileri
İletişim Becerilerini Anlatan Yazı

İletişim Becerilerini Anlatan Yazı : İletişim Eğitimi

İletişim becerilerini anlatan yazı örneklerine internette çok fazla rastlarsınız ancak ben size bugün iletişim eğitimine nereden başlamanız gerektiğini anlatmak istiyorum. İletişimi aramaya başladığımızda, kendini gösterme biçimi bir anda varlığını ortaya koyar.

İletişim becerilerinizi anında ve önemli ölçüde geliştirmek için sahip olabileceğiniz en büyük beceri, diğer kişinin bakış açısını ve dünyayı nasıl gördüklerini anlamaktır. Onların bakış açısını anlarsanız, kendi görüşünüzü dikkate alarak kendi görüşünüzü ayarlayabilirsiniz. Etkili iletişim becerilerinde yada herhangi bir iletişimde değişmekten emin olabileceğiniz tek kişi sizsiniz. İlk değişim sizde başlamalıdır. Bu nedenle, herhangi bir iletişim dinamiğinde karşınızdakinden sorumlu olmanın en etkili yolu, yaptığınız şeyi değiştirmektir. Bunu yapabildiğiniz zaman, daha iyi ilişkiler kurma yolundasınız demektir.

Etkili İletişim Örnekleri : Bu Dünyada Tek Başına Değilsin

Etkili İletişim Örneklerine bakacak olursan ilk olarak kendimizden örnek vermemiz daha doğru olur.İletişim kurmanın hiçbir doğru yolu yoktur. Otantik etkili iletişim daima kendimiz için ya da kendimiz için doğru olduğunu bildiğimiz şeylere güvendiğimiz zaman olur. Kişisel tarzınızı, muhtemelen kullandığınız tüm kelimelerin yapabildiği için sizin için daha fazlasını söylediğini unutmayın.

Etkili İletişim Becerileri
Etkili İletişim Becerileri Nasıl Olur

Etkili İletişim Becerileri Nasıl Olur?

Etkili iletişim becerileri nasıl olur noktasında çoğu insan konuşma esnasında kendisine odaklanır. İletişim hatalarının başını da bu sorun çeker. İşe yarayan şeye odaklanmaz kendisine odaklanır. Bu durum karşısında da etkili bir dinleme yapamaz. Doğal olarak süreç sekteye uğrar. Herkes bu hatayı yapar. O yüzden sen farklı ol ve karşındakine odaklan. İşte etikili iletişim becerilerini geliştirmek istiyorsan buradan başlayabilirsin, sevgili dostum. Bol iletişimli günler dilerim.

Bireysel iletişim eğitimlerimiz hakkında bilgi almak istiyorsanız ” buradan ” ulaşabilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim