Hangi Beden Dili Neyi Anlatıyor

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Mimikler ve Beden Dilini Kontrol Etmek Mümkün

Hangi Beden Dili Neyi Anlatıyor noktasında özellikle beden dilinde bazı noktaları kontrol edebileceğinizi unutmayınız. İnsanlarla iletişim kurmak her dönemde olmazsa olmazımız arasında yer almaktadır. Günümüzün önemli bir kısmını konuşarak geçirdiğimiz düşünüldüğünde akıl okumak da oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Beden dili insanların aklından geçenleri ifade etmektedir demek de mümkündür. En bilinen beden dili tüyoları ile sizlerde karşınızdaki kişinin aklını okumaya hızlı şekilde başlangıç yapabilirsiniz. Yüz mimiklerini kontrol edememe şikayeti hemen herkeste vardır. Yüz yüze iletişim esnasında da ses tonu, konuşma hızı, beden dili oldukça önemlidir.

 

Beden Dili Hareketleri
Hangi Beden Dili Neyi Anlatıyor?

İletişimde Sözlerin Önemi

Hangi Beden Dili Neyi Anlatıyor noktasında bir başka konu ise iletişimde sözlerin önemidir. Ağzımızdan çıkan kelimelerin iletişimin sadece %10 oranında kısmını oluşturduğunu bilmeniz gerekmektedir. Başı öne eğmek, özgüven eksikliğinin de ilk işaretidir demek mümkündür. İltifat karşısında başı öne eğen insanların çekingen ve utangaç olduğu söylenebilir. İçten bir gülüş ise tüm yüzü kaplamakta ve sıcakkanlı olduğunuzu karşı tarafa hissettirmektedir. Omuzların geriye doğru atılması cesaret ve güç belirtisi olarak algılanabilir. Beden dili eğitimi almak da iletişim sağlarken oldukça önemlidir. Kolların açık durumda olması konuşma ve iletişim kurmaya açık olunduğunu gösteren bir işarettir. Kolların kavuşturulması da kişilerin savunmaya geçtiğini, memnun olmadığını dile getirmektedir.

 

Beden dili hareketlerinin anlamları
Beden Dilinin Faydaları

Önemli Vücut Hareketleri

 Kolların ense arka kısmında birleştirilmesi de konuya ilgi belirtisi olarak kabul edilebilir. Dışa ve yukarı dönük el hareketleri olumlu ve açık olunduğu mesajını vermektedir. Ellerin birbirine kavuşması, parmak uçlarıyla oynanması bu konu hakkında düşünüyorum anlamına gelmektedir. Ellerin bel kısmına konulması istekli ve hazırım anlamına gelmektedir. Beden dilinin faydaları hareketler öğrenildiğinde çok daha iyi şekilde anlaşılmaktadır. İş alımları, mülakatlarda önemlidir. İki ayak arasında bulunan mesafe baskınlık ve güce işaret etmektedir. Ayaklar sizin bulunduğunuz yöne doğruysa sizinle ilgili olunduğunu gösterir.

Beden Dilinde Hangi Hareket Ne Anlama Gelir

Beden dilinde hangi hareket ne anlama gelir sorusuna cevap olarak bu yazımızda değil ancak diğer yazılarımız da yer verdik. Lütfen beden dili kategorisine göz atınız.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın