İlişkilerde Sorunlu Erkekler Nasıl Tespit Edilir

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

İlişkilerdeki Sorunlu Erkek Tipleri

” İlişkilerde sorunlu erkekler nasıl tespit edilir ” veya ” ilişkilerdeki sorunlu erkek tipleri ” diye sorduğumuzda cevap bulabileceğiniz yazı dizisiyle bu hafta sizlerleyim. Bu yazıyı hazırlarken İLİŞKİ KOÇU desteği verdiğim kadın danışanlarımın yaşadığı sorunlardan yola çıkarak da en doğru tespitlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. ” Sorunlu erkek davranışları ” olarak da başlıklandırabileceğimiz bu yazı dizisinde siz sevgili hanımların önceki ilişkilerinde birliktelik kurduğu erkek arkadaş veya eşlerine rastlamaları çok olası. Çünkü erkek için normal olan ama ilişkiyi olumsuz etkileyen bu nedenler dünyanın neresine giderseniz gidin tüm ilişkilerde sorun yaratmaktadır.

İlişkilerdeki sorunlu erkek tipleri

” Bir erkeğin sorunlu olduğu nasıl anlaşılır ” diye baktığımızda size belli başlı sorunlar sıralayabilirim. Bu sorunların çoğu yine erkeğin çocukluk döneminden gelmektedir. Birazdan anlatacağım ilişkilerdeki sorunlu erkek tipleri bir erkeğin ilişkide ciddi olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusuna taşımasın sizi. Anlatacaklarım erkeğin ilişkideki ciddiyetinden ziyade ilişkinin gidişatındaki yolda karşılaşılan pürüzler olarak anlamlandırmak daha doğru olur. Buyurun hep birlikte ilişkilerdeki sorunlu erkek tiplerine bakalım…

1)  Annecim Annecim Erkekler

İlişkilerde Sorunlu Erkekler?

Kadınların belki de en çok şikayet ettiği erkek tiplerinin başında benim nitelendirdiğim ” annecim annecim erkek ” tipleri gelir. Ana kuzusu erkeği şöyle tanımlayabiliriz; annesinden bağımsız hareket edemeyen, bütün kararlarında annesine danışan ve annesinden bağımsız olarak hayatını sürdüremeyen erkek tipleridir. Belki bu erkek çocukken böyle bir çocuk sevimli gelebilir ancak erkek büyüdükten sonra böyle bir tip erkek evliliklere zarar verir. Hatta partnere bile zarar verir. Böyle tip erkeklere bir örnek vermek istiyorum. Kadınla erkek beraber oturuyorlar evliler erkek annesi geliyor ve diyor ki ” Oğlum sen hep karınla vakit geçiriyorsun anneni bir kere bile dışarı çıkarmadın. ” Böyle bir durumda ana kuzusu erkek annesine yöneliyor. Erkek annesi aslında ev içerisinde değişik bir şekilde ortak güç oluyor. Böyle bir erkekle karşılaşırsanız evlenmeden önce birkaç kere daha düşünün derim.

2) Görüntüde Büyük Düşüncede Küçük Erkekler

Yetişkin Çocuk Erkekler

İlişkide sorunlu erkek tipilerin den bir diğeri ise  ” yetişkin çocuk dediğimiz erkek tipidir. Yetişkin çocuk olarak kalmış erkekler aslında ergenlik dönemine takılı kalmış gibidirler. Görünümü olarak, iş olarak, kariyer olarak ileri seviye gelmiş olabilirler ama zihin yapısında bir ergen gibi düşünürler. Peki yetişkin çocuk olarak kalmış erkekler nasıl anlaşılır? Aslında ilk başta kadına çok cazip gelebilirler biraz daha böyle oyuncu tarafları biraz daha cool havaları ile kadınlar bu erkekleri biraz daha cazip görebilirler ancak ilişki başlar ve ilişki olgunluk aşamasına geldiğinde işte o zaman kadınlar yaptıkları hatanın farkına varabilirler. Yetişkin çocuk erkekler duygusal anlayıştan biraz yoksundurlar. Biraz daha böyle bencil davranabilirler. Mesela  maaş alan yetişkin çocuk erkek tipi evin geçimini düşünmeden bu maaşını teknolojik aletlere yatırabilir ya da saçma sapan bir şey alabilir. bir ilişki için uygun olmayan bir diğer erkek tipi ise “ yetişkin çocuk erkek ” tipleridir.

3) Kıskan Allah Kıskan Erkekler

Geleyim en sık karşılaştığımız problemli erkek tipine bu tip aslında “aşırı kıskanç” olarak nitelendirebileceğimiz kıskanç erkek tipidir. Aşırı kıskanç erkekler ilişkiye başlarken kadına kendini özel hissettirebilir. Düşünün ki bir kadınsınız ve karşınıza size her daim her şeyinizi soran, arkanızdan koşan bir erkek tipi var çoğu kadın bu tarz bir erkekten etkilenir. Yalnız bir süre sonra ilişki olgunlaştıkça erkeğin bu tavırları kadının hayatını ciddi anlamda sıkıntıya sokabilir. Bazen erkek eşinin veya sevgilisinin telefonuna programlar kurabilir, ona küçük tuzaklar hazırlayabilir sürekli onu takip etme ve merak etme halinde olabilir. Böyle bir durumda aşırı kıskançlık yaşayan erkekler kadının hayatını cehenneme çevirebilir. Hatta şöyle söyleyebilirim. Aşırı kıskançlık 1 dönem sonrasında psikolojik probleme varmıştır ya da varacaktır.

4) Tatlı Su Balığı Erkekler

Çapkın Erkekler

Kadınları üzen bir diğer erkek tiplerinden bir tanesi de “ flörtöz ve çapkın erkekler ” Flörtöz ve çapkın erkeklerin gözleri böyle radar gibidir her an her yeri tararlar. Kendileri için yeni bir potansiyel var mı, yeni bir av var mı veya yeni bir ilişki var mı araştırırlar. Flörtöz ve çapkın erkekler kadına ilk başta çok çekici gelirler. Konuşmasıyla, tarzıyla veya yaklaşımıyla kadınları rahatlıkla etkileyebilirler. Çoğunlukla bu cazibe bu etkileyicilik yüzeyseldir. Böyle bir erkekle bir ilişkiye başladıysanız bir süre sonra bu erkekle yaşanan bu ilişki daha sonra hayal kırıklığına dönüşebilir. Flörtöz ve çapkın bir erkekle evlilik yapmış iseniz sonrasında evililiğiniz mükemmel gitse dahi bu tarz yapıdaki erkekler tekrardan aldatma eğiliminde olabilirler. İşin bir diğer kötü tarafı ise birkaç kere aldatan erkek daha sonra söz verse de yine aldatma ihtimali olan erkek tiplerindendir.

5) Ah İşim Canım İşim Erkekler

Gelelim işkolik erkeklere, işkolik erkekler sizinle değil aslında işiyle evlidir hanımlar. İşkolik erkekleri şöyle tanımlayabiliriz çoğunlukla mesaiye kalır, mesaiye kaldığı için eve geç gelir, eve geç geldiği zaman da onunla çok vakit geçiremezsiniz. Bazen eve erken gelir erken gelir ama siz onunla vakit geçiremezsin çünkü onun aklı hala iştedir. İşkolik erkeklerin davranışları, genelde her zaman dinliyormuş gibi görünür, kafa otomatik olarak sallanır ancak işkolik erkeklerin işi gücü işidir. Geri kalan kısım çok az bir zaman dilimidir o zaman diliminde size yetebildiği kadar yeter. İşkolik erkeklerin psikolojisi; İşkolik erkekler çok stresli ve gergin olabilir böyle erkeklerle aynı evde yaşamak zaman geçirmek kadın için gerçek anlamda ciddi sıkıntılar yaratabilir.

6) Bağımlı Erkekler

Kadınların sıkıntıya sokan bir diğer erkek tipi ise “ bağımlı erkek ” tipleridir. Bağımlı erkekler maddeye bağımlı olabilir, alkole bağımlı olabilir, kumara bağımlı olabilir ya da internete bağımlı olabilir. Bağımlılığın her çeşidi artmaya eğilimlidir. Kişi maddeyi eski kullandığından daha çok, daha fazla kullanmaya başlar. Eğer hayatınızda böyle erkek varsa hem kendi hemde eşi veya sevgilisinin hayatına da ciddi anlamda risk katar. Bu tarz erkekler her zaman bırakma sözü verirler. Bu son, bundan sonra yapmayacağım, bundan sonra kullanmayacağım derler ama sonrasında tekrardan başlama ihtimali çok yüksektir. Bağımlılıkların neredeyse hepsi psikolojik ya da psikiyatrik bir tedavi almadan bırakılması çok zor rahatsızlıklardır. O yüzden bunu da göz önüne almakta fayda var.

7) Psikopat Erkekler

Gelelim en tehlikeli erkek tipine bu erkekler “ psikopat erkekler “ dir. Psikopat erkekler şiddet eğilimli erkeklerdir. En küçük tartışmada en küçük diyalogda bile birden aniden öfke patlaması yaşayabilir ve size zarar verebilirler. “ Psikopat erkeklerin özellikleri; “ Öfke patlaması yaşayan ve öfke kontrolü yapamayan erkekler dışarıda sessiz sakin olabilirler dışarıda etkisini göstermeye bilir  ama dışarıda biriktirdiği öfkeyi de eve taşıyabilir. Bu erkekler karşısındakine zarar verirken çok çeşitli şekillerde zarar verebilir. Psikopat erkekler nasıl zarar verebilir diyecek olursanız bu zararlar fiziksel zarar, sözsel zarar, cinsel anlamda zarar ve ekonomik anlamda zarar verebilir. Böyle bir şiddet aşamasından sonra özür dileyebilirler, iyilik meleği gibi olabilirler kendini kontrol edemedim, bir daha asla olamaz, affet beni derler ama şiddet eğilimi tekrarlama eylemi gösterebilir. Şimdi eğer karşınıza böyle bir erkek varsa acilen önleminizi alın derim. Her an risk altındasınız. Haberleri takip ediyorsunuz her gün bir kadın cinayeti söz konusu. Eğer düzelir geçer ben onu düzeltirim dersiniz birazcık kendinizi kandırmış olursunuz.

8) Cinsel Açıdan Sorunlu Erkekler

Cinsel Sorunlu Erkekler

Bir diğer sorumlu erkek tipi ise cinsel açıdan sorumlu erkekler. Şaşırdınız biliyorum genelde erkekler cinsel açıdan çok fazla enerjik olduğumu iddia ederler çok fazla anılarını maceralarının anlatırlar ama ben şunu gördüm birçok erkek danışanım da görmüş olduğum karşılaştığım sonuç şudur “ erkekler çok konuşuyor ama icraata gelince pek bir şey yok “ Evliliklerde sık karşılaştığım durumlardan bir tanesi de bu aslında. Cinsel açıdan soğuk erkekler kadın istiyor, kadın yaklaşıyor ama bir şekilde erkek mazeretleri uyduruyor. İşte anlatırlar ya “ Başım ağrıyor, kirpik uçlarım ağrıyor “ gibi mazeretlerin birçoğunu erkeklerde kullanılıyor. Sadece mazeret şekilleri değişik oluyor. Böyle bir durumda kadın kendisini istenilmeyen, beğenilmeyen bazen de acaba başka birisi var mı diye sorabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız sorun bir erkek tipiyle berabersiniz demektir.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın