İlişkileri Nasıl Güçlendirebilir ve Tazeleyebiliriz?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

İlişkileri Tazeleme ve Güçlendirme Yolları

Güçlü ve sağlıklı bir ilişki için neler yapılmalı? İlişkilerimiz de çoğu zaman ilişkimizin geleceği hakkında ümitsizliğe kapılırız. İlişkileri güçlendirmek ve tazelemek için öncelikle bu ümitsizlikten uzak durmak gerek. Bitecek gibi duran ilişkiler veya biten ilişkiler yada yıpranmış ilişkiler nasıl güçlendirilir bu gün ona bakacağız.

İlişkiyi Tazelemek
İlişkiyi Güçlendiren Cümleler

İlişkiyi Güçlendiren Cümleler

“İlişkiyi güçlendiren cümlelere “ baktığımızda aslında ilişkinin ilk başında nasıl konuştuğunuza dikkat ederseniz bu cümleleri tekrardan hatırlamış olursunuz. İlişkinin başında ne kadar sağduyulu ne kadar inançlı ne kadar sevecendiniz değil mi? Zaman ilerledi ve siz partnerinizle sorunlar yaşadınız. Sonrasında öncelikle ilişkiye olan inancınız zedelendi ve bu davranışlarınıza yansıdı. Durum böyle olunca da ya şuanda monoton bir ilişkiyi devam ettiriyorsunuz yada ilişkiniz bitme arifesinde. İşte durumun buralara gelmesine izin vermeden önce ilk etapta konuşma şeklinizi değiştirin. İlişkiyi güçlendiren bazı cümle örneklerine gelin birlikte bakalım.

Sağlıklı ve Güçlü İlişki Kurmak
Doğru Bir İlişkide Nasıl Konuşulmalı Cümle Örnekleri

Doğru Bir İlişkide Nasıl Konuşulmalı Cümle Örnekleri

Sen bana bunu dedin veya sen bana bunu yaptın demek yerine bazı kelimeleri biraz yumuşatarak durumu tekrardan düzenleyebiliriz. Mesela böyle mi söylemek istedin veya bunu mu anlamalıyım gibi ufak bir değişim her zaman işe yarar.

İlişkilerde yanlış anlaşılmak. Ne kadar üzücü bir konudur öyle değil mi? Eğer bir yanlış anlaşılma durumu söz konusu ise bu durumu yanlış anlayan kişi iseniz az önce verdiğim örnekle yanlış anlaşılmaya daha girmeden ilişkinizin zarar görmesini engellemiş olursunuz. Şayet yanlış anlaşılan iseniz ” beni yanlış anladın ben bunu demek istedim çünkü… ” şeklinde bir düzenleme yapmak gerekmektedir. Burada önemli olan şey çünkü kelimesinden sonra gelecek olan cümlenin güçlü olması gerekmektedir. Cümle ne kadar güçlü olursa yanlış anlaşılmadan o kadar uzaklaşmış olursunuz.

İlişkiyi Güçlendirmek
Biten İlişki Nasıl Tekrar Başlar?

Biten İlişki Nasıl Tekrar Başlar

Bu yazımıza ilişkiyi güçlendirmek için diye başladık ama ya ilişki bitme arifesine geldiyse.. Bu soruyu siz değerli okuyucularımdan devamlı alırım. Biten ilişki nasıl tekrardan başlar yada monoton giden ilişkimi nasıl renklendirebilirim? Aslında bu sorunun cevabı da basittir. İlişkilerinizde sürekli tartışıyor ve artık karşı tarafla bağlarınız o kadar güçlü olmayabilir. Tam bu aşamada danışanlarımı veya eğitim verdiğim kurumlardaki kişileri birazdan vereceğim konu başlıkları ile teşvik ediyorum. Eğer uygulayabilirseniz mutlaka faydasını görürsünüz.

İlişkide Yanlış Anlaşılmak
İlişkiyi Kurtarma Önerileri

İlişkiyi Kurtarma Önerileri

İlişkinizi güçlendirmenin ilk temel adımı, değişim niyetlerinizi belirlemektir. Bir şeylerin artık tatmin olmadığınızı hissettiği bir noktaya geldiğini hissettiğinizde, kabul sürecine başlamak kolay olabilir. Danışanlarımı, ilişkilerinde veya yaşamlarında farklı olmak istedikleri noktayı bulmaları için öncelikle onlara doğru sorular sorarım. Bu sorular sadece neden ilişkinde bu noktaya gelmek istiyorsun yada ilişkide ne eksik gibi sorular değil. Doğru soru arzu ettiğin refahı ilişkide yaşadıktan sonra ne olacak sorusu oluyor çoğu zaman. İnsanlar hep ilişkilerinde iyi şeyler olsun ister, ancak iyi hem göreceli bir kavramdır hemde ” tamam oldu e daha sonrası ne olsun ” sorusunu düşünmezler. O yüzden ilişkiyi kurtarma mesajları olarak adlandırılan whatsapp da boşuna zaman kaybetmeyin. Niyetlerinizi belirlemek, değişim yaratmaya yönelik fikrinizi yeniden odaklamakla başlar. Farklı olmak istediğiniz şeyleri düşünmeye başlayın. Oturun ve her perspektifiniz hakkında sevgi dolu konuşmalar yapmaya başlayın, böylece net ve aynı sayfada bir araya getirmek istediğiniz değişiklikler hakkında bilgi sahibi olursunuz.

 

Monotonlaşan İlişkiyi Canlandırmak
İlişkiyi Güçlendirme Yolları

Monotonlaşan İlişkiyi Canlandırmak

Monotonlaşan ilişkiyi canlandırmak için öncelikle kullandığımız dili pozitif tutmak zorundayız. Mümkünse yeni kelimelerle karşı tarafa yaklaşmak da iyi sonuçlar verir. Sürekli ” aşkım aşkım ” modu bir zaman sonra sıkıcı olabiliyor. Anladığım kadarıyla ilişkiniz biraz bakıma ihtiyaç duyuyorsa , eşinizle iletişim kurmak zor olabilir. Birçoğumuz soğukkanlılığımızı yitirir ve ilişkinin dinamiğinde sıkışıp kaldığımızı hissettiğimizde olumsuz iletişim kurarız. Bu nedenle, kendinizi sıkışmış hissediyorsanız ve umutsuzsanız, iletişimi olumlu tutmak önemlidir. Yapmak istediğiniz değişiklikleri tartışırken bile, sohbeti zevk aldığınız ve aynı kalmak istediğiniz şeylerle dengelemeyi deneyin. Eşinizin değişme çabalarını ve aynı zamanda elde ettiğiniz küçük başarıları kabul etmeye başlamanızı tavsiye ederim. Eşinize, onlar hakkında ne sevdiğinizi sürekli olarak söyleyin. Olumlu iletişim, motive olmanıza ve aksiliklerle çalışmaya istekli olmanıza yardımcı olur.

Eğlenceli Bir İlişki İçin

Eğlenceli bir ilişki için öncelikle ilişkiyi güçlendirmek gerekir. İlişkiyi güçlendirmek, ilişkinizde motivasyon ve bir amaç veya bir neden bulmanıza yardımcı olacaktır. Değişim niyetlerinizi belirlediğinizde ve olumlu iletişimi bir öncelik haline getirdiğinizde, ilişkinizin değerlerini ve ilkelerini değerlendirmek bir sonraki adım için harika bir eylemdir. Hepimizin yaşadığımız kişisel değerleri ve ilkeleri var. İlişkiler ayrıca ortaklar arasında paylaşılan değerler temeline dayanmalıdır. Bir kaç örnek verecek olursak dürüstlük, sadakat, açık iletişim ve kendin olmak. Eşinizle paylaştığınız değerleri düşünmeye ve konuşmaya başlayın. Onları yazmanızı ve listeye hem referans hem de eklemek için onları görünür ve erişilebilir bir yere koymanızı öneririm.

Biten İlişkiyi Kurtarmak
Güçlü ve Sağlıklı Bir İlişki İçin Ne Yapmak Lazım?

Güçlü ve Sağlıklı Bir İlişki İçin Ne Yapmak Lazım?

İlişkilerde heyecanı biten erkek diye bir tabir duyarım sürekli. Emin olun ki ilişki iki kişi yaşanır ve kadının da heyecanı bitebilir. İlişkinizi güçlendirmenin son temel adımı eylem odaklı planlara odaklanmaktır. İleriye gitmek ve ilişkinizde kalıcı bir değişim yaratmak için, belirlediğiniz değerlerle birlikte devam eden davranışları ve eylemleri tanımlamanız önemlidir. Örneğin, değerlerinizden biri güven ise, zor olduğunda bile gerçeği söylemek ve eşinizin ilişkinizin dışında sağlıklı arkadaşlıklar kurmasına izin vermek, güven değerini iletmek ve desteklemek gibi eylemler ilişkinizi güçlendirir. Bu yüzden, her bir değeriniz için onları eyleme geçirme yöntemleriniz hakkında kendinizle konuşun. Bu şekilde hem beklentilerin hem de birbirinize ve ilişkinize sevgi ve destek niyetinizi nasıl iletebileceğinizi anlayabilirsiniz.

Güçlenmeye yönelik bu ilk adımlar, ümidinizi ve umutlarınızı ve olumlu değişiklikleri kendinizde bulmanızı sağlar. Bu sayede ilişkilerinizi tazeleyebilirsiniz.

Sevgilerle..

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim