Genel

Kendini Tanımak – Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim için kişisel farkındalık oluşturma neden bu kadar önemlidir?

Kişisel gelişim koçluğu konusunda farkındalık ve kendini geliştirmeye ve kendini tanımaya adanmış birçok iç işten bahsedilmektedir. Bilinç ve farkındalık da buna dahildir. Bu, binlerce yıldır insanlar hakkında konuştuğumuz, ders çalıştığı, ve aynı zamanda unuttuğunuz şey.

Kendimi Nasıl Tanırım?

Bunca zaman, enerjinin farkındalık yaratmaya adanmış olmasının nedeni, olumlu değişimin başlatılması ve sürdürülmesi için temel olmasından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir değişiklik veya iyileştirme yapmanın ilk adımı, bir değişikliği istemenin veya gerekli olduğunun farkında olmaktır. Kendini tanımak noktasında; ‘Ne istiyorsun?’, Koçlukta ilk (ve sıkça sorulan) sorulardan biridir. Gerçekten ne istediğini ve niçin olduğunu bilmek kendi farkındalığını beraberinde getirir.

Öz farkındalık ve kendini tanımak hayat boyu süren bir keşif yolculuğudır. Bu kim olduğunuzu ve sürekli olarak kim olmak istiyorsunuz noktasında kendinizi tanımak için bir süreçtir. Kendinizi anlamakla ilgilidir – nasıl düşündüğünüzü, nasıl hissettiğinizi ve genel olarak nasıl davrandığınızı ve özellikle de hayatınızdaki belirli insanlara, olaylara ve anlara yanıt olacak sorulardır. Böylelikle nasıl düşünüyorsanız öyle davranmış olacaksınız.

Değişim sürecini bilgilendiren kıvılcım farkındalığına yardımcı olmak için, koçlar aşağıdaki gibi sorular sormaktadır:

En çok ne zaman memnun oldun?
En az ne zaman memnun oldun?
Seni ne mutlu eder?
Seni ne kızdırır?
Seni sinirlendiren şeyler nedir?
Seni ne korkutur?
Neye inanıyorsun?
Kendin hakkında ne düşünüyorsun?
Hayallerin nedir? Hedefin?
Hayallerinin hayatını bugün başlatabilmen için gereken tüm beceri, para ve zamana sahip olsaydın ne yapardın?

Sorular Güçlü Farkındalık Oluşturuculardır !

Kendini tanımak noktasında sorular, bir koçun birincil aracıdır çünkü iyi tasarlanmış ve en iyi şekilde ifade edilen bir soru, zihni odaklar ve sıklıkla erişilmeyen veya kullanılmayan beynin bölümlerini harekete geçirir. Gerçekten güçlü, açık uçlu bir soru sorulduğunda, çoğu kişi nöbet tutuyor. Merak ediyorlar, bunu nasıl cevaplarım? Ayşe’nin veya Ahmet’in ne istediği konusunda Wikipedia sayfası yok. ya da Merveyi mutlu eden nedir? Bunu kişilerin kendisinden başkası bilemez. ’ İnsanlar aslında cevapları bulmak için biraz kazı yapmak zorundadır, çünkü bu tür soruların cevapları sadece sizin içinizde bulunabilir, başka hiçbir yerde yoktur.

Düşüncelerinizde, Duygularınızda Fark Yaratmak & Davranış Kalıpları

Bu kendini keşfetme ve kendini tanıma yolculuğuna başlamak için, hangi noktada olduğunu, nasıl düşündüğünüzü ve ne düşündüğünüzü fark etmek gerekir. Peki, düşündüğünüzden daha fazla nasıl haberdar oluyorsunuz?

Düşünme eyleminde kendini yakalamak zorunda mısın?

Hiç kendini hayal kurarken yakaladın mı? Ya da işten eve giden yol boyunca, düşünce içinde kaybolup, 25 dakika geçirip ve eve bir anda nasıl geldiğinizi merak ettiniz mi? Neleri hayal ettiğini ve eve giderken ki geçen 30 dakikalık süreçte bir kaç dakika hatırlayamadığınız zaman dilimleri var mı ?

Kendini tanımak için bu kayıp zamanları yüksek benliğinize söyleyelim. Düşüncelerinizi sürdürebilir ve istediğiniz hayatı yaratmanıza yardımcı olabilir ya da arabanın arkasındaki  bebek koltuğuna bürünebilir, her şey bir araya getirilmiş, aşırı aktif beyin muhabbetlerinin etrafından dolanıp varsayılan düşünce kalıplarınızı sürekli olarak yineleyebilirsiniz.

Birçok insan, düşüncelerinde kendilerini kaybettikleri her zaman çok fazla zihinsel konuşma (kendi kendine konuşma) geçirir. Sürücü koltuğuna geri dönmek için gereken tek şey, beyninizin düşündüğünü fark etmektir. Gözlemci, ya da yüksek benliğiniz, kendinizin daha bilinçli hale gelmesiyle gün içinde daha sık arayacağınız bir parçanızdır.

Nasıl Düşünüyoruz ?

Nasıl düşündüğünüzü anlamaya başlamak için yüksek benliğinize bazı sorular soralım:

Zihninde çoğu zaman ne var?  Düşünceleriniz genellikle olumlu mu? Negatif? Nötr? Yaratıcı bir düşünür veya analitik düşünür müsün? Bir düşünürden daha çok mu? Belirli şeyler hakkında düşünmekten kaçınabilirsiniz (yani, düşünmek istemediğiniz şeyleri itmeye devam edebilirsiniz)? Düşüncede kaybolmuş musun? Bulmacaların neler? Sizi mutlu eder mi yoksa üzüyor mu? Düşüncelerinizin kalitesini nasıl değerlendirirsiniz veya tarif edersiniz? Şimdi sadece bir an için konuştuğumuz sorulardan birisini yansıtın. Senin için ne geliyor? Düşünme tarzlarınız ve kalıplarınızdan ve düşüncelerinizin kalitesinden haberdar olmak önemlidir, çünkü ne düşünürseniz onu yaşarsınız.

Kendini Tanımak

Ne düşünüyorsun, hakkınızda hissettiğiniz düşünceleriniz, ister kendi başınıza olsun isterse başıboş olsun, duygularınızı etkiliyor. Düşüncenin her düşüncesi ya da modeli bir duygu içinde bir karşıtlığa sahiptir. Olumsuz düşünceler size büyük olasılıkla olumsuz duygular hissedecektir. Olumlu düşünceler düşündüğünüzde ise hem şansınız olumluya dönecek hemde duygularınızda olumlu duygulara yer açılmış olacak. Duygularınızı gözlemcinin bakış açısıyla tanımak için bazı sorulara bakalım: Çoğu zaman nasıl hissettiğinizi biliyor musunuz? Seni ne mutlu eder? En güvende ve hayatta ne zaman veya nerede hissediyorsunuz? Seni üzen nedir? Seni ne kızdırdı? Seni ne heyecanlandırıyor? Seni ne motive eder? En çok hangi duyguları hissediyorsunuz? En çok ne hissetmek istiyorsun? İlginizi çeken ve bir anlığına bunları yansıtan sorulardan bir veya birkaçını seçin. Senin için hangi düşünceler geldi? Duygular geldi mi?

Hangi düşüncelerden etkilenir, herhangi bir durumda ne yaptığınızı nasıl davrandığınızı, yanıtladığınız veya davrandığınızı nasıl kontrol edersiniz.

Duygularınız ve Düşünceleriniz Sizin Davranışlarınızı Etkiler

Duygularınız düşünceleri hayata geçirir – düşüncelerinizi gerçek hissettirir. Ayrıca herhangi bir duruma tepki olarak davranmanız gereken seçenekler dizisini şekillendirir ve yönlendirir.

Örneğin, Ahmet eğer mutlu ve istekliyse ve sosyal bir etkinliğe gitme fırsatı verilirse, Ahmet muhtemelen ikinci bir düşünce olmadan giderdi. Kötü bir ruh halinde ya da biraz depresif hissediyorsanız, Ahmet kendini kapının dışına ayağını basmazdı. Başka bir örnek, eğer sakin ve rahatsa, Ayşe kocasıyla tekrar “o sohbete” sahip olabilir. Günün olaylarından tahriş edici ve stresliyse ve hayal kırıklığı hissederse, bir sigortayı patlatabilir ve bir tava ile kafasına vurmaya çalıştırabilir!

Davranış şekillerinizden daha fazla haberdar olmanıza yardımcı olmak için, bu soruları biraz düşünün:

Mutlu olduğunda nasıl bir hayat seni bekliyor? Ne zaman en mutlusun?
Endişelenirken nasıl bir hayat yaşıyorsun? En çok ne zaman endişeli veya düşüncelisin?
Geçen hafta hangi duyguları deneyimlediniz? En sık görülen duygu neydi? En az sıklıkta mı?
Birisi size bir iltifat söylediğinde ne yaparsınız?
Birisi seni yoldan çıkardığında ne yaparsın? Ya da konuşmanı 20 kez üst üste bölerse ne yaparsın?
Stresliyken nelerden hoşlanıyorsun? Başkalarına nasıl davranıyorsun?
Ne zaman sinirlenirsiniz?
Ne zaman en becerikli hissediyorsun?
Konuşmanız için hangi duygular gerçekten rahatsız? Hangi duygular sınırsızdır?
En çok hangi duyguyu özlüyorsun?
Sizin için hangi sorular ortaya çıktı ve neden? Bu sana ne anlatıyor? Bu düşünce çizgisi sizi yeni bir farkındalığa götüren şeydir – yeni bir biliş.

Düşüncelerinizin ve duygularınızın hayatınızı şekillendirdiğini fark ettiğinizde, bununla ilgili yapmak istediğiniz şeyle daima tercihiniz vardır. Kendinizi daha bilinçli hale getirin ve zamanla daha etkili seçimler yapabilmeniz, sonuçlarınızı değiştirebilmeniz ve kendinizi nasıl hissettiğinizi ve ilerlediklerinizi nasıl değiştirdiğinizi değiştirebilmeniz? Hiçbir şey değiştirmedin mi? Uyuyan köpeklerin uzanmasına izin ver? Sana kalmış.

Kendini tanıma, bu kadar kolay mı?

Hayatınızın kalitesini artırmanıza yardımcı olacak farkındalık oluşturma ilkesi, basit ve sağlamdır, ancak bu durum o kadar da kolay değildir. Hepimizin köklü düşünce kalıpları var ve bunları kırmak düşünceleri değiştirmekle başlar. İşte bu kısım kişiye göre değişen zaman aralıkları oluşturur. Size hizmet ettiğine inandığınız düşünceler gibi sizi engellediğine inandığınız düşüncelerin de olduğunu biliyorsanız hagisine inancağınıza karar verdikten sonra işiniz daha kolay olur.

Şimdilik, düşünce ve davranışlarınıza sadece daha sık dikkat edin ve daha bilinçli nefes alın. Emin olun hayatınızın yavaş yavaş değiştiğini görecek ve hayatınızı değiştireceksiniz.

Bireysel ve Kurumsal ” Kişisel Gelişim Eğitim Programımız “ hakkında bilgi almak için Eğitimler Kategorimizi inceleyebilir veya iletişim kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Aylin Duman

    6 Aralık 2018 at 15:21

    Hep başkasını tanıyalım diyoruz da kendimizi ne kadar tanıyoruz? harika bir yazı olmuş. Elinize sağlık fatih bey..

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Yorum Yazabilirsiniz

Popüler Makaleler

Yukarı Çık
Call Now ButtonRandevu İçin Arayabilirsiniz.