Kişisel Gelişim Aşamaları

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Kişisel Gelişim Aşamaları Nelerdir?

Merhabalar. Çok sık aldığım sorulardan biri de kişisel gelişim alanında kat ettiğimiz aşamaların ne olduğu üzerineydi. Bir şeyler öğrenmek için mutlaka emek harcamamızın yanı sıra hayatın bize öğrettikleri vardır. Ancak biri nitelikli öğrenme iken diğeri doğal süreç olarak gelişmektedir. Doğal olan süreç insanın büyüyüp ölene kadar geçirdiği süreç olmasına rağmen yeteri kadar nitelikli değildir. Bu noktada kişisel gelişim aşamaları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Nerede olmak istediğinize dair bir vizyon geliştirmek ve oraya nasıl gideceğinizi planlamak noktasında kişisel gelişimden destek almanız önemlidir. Ancak bunların yanı sıra, kişisel gelişimin tüm öğretilerini almak yerine olaya ufak ufak başlamak ilk etapta daha yararlı olacaktır. Biz bunlara pratik adımlar diyebiliriz.

Kişisel Gelişim Makalesi
Kişisel Gelişim Makaleleri

Kişisel gelişim makaleleri, bize yardımcı olabilir. Ancak yazıyı okuyup anladıklarımızı hayatımıza uygulamamız gereklidir. Hayatımızda yapmak istediğimiz deşiklikler adına, ” kişisel gelişim ” faaliyetlerinizi yönetmek için size daha fazla zaman ve alan kazandırmaya yardımcı olacaktır. Kişisel gelişim olmadan, tüm becerilerinizi geliştirmek veya daha güçlü çalışmak için yeri gelir gereken zaman ve enerjiyi bulmakta zorlanabilirsiniz.

Kişisel gelişim kursları gereksizdir diyemem ancak bir kursa başlamadan önce aşağıdakiler de dahil olmak üzere kişisel gelişiminizi geliştirmek için bazı pratik adımlarda bulunabilirsiniz.

  1. Vaktinizi düzenleyebilirsiniz.
  2. Kişisel bir öz geçmiş hazırlayabilirsiniz.
  3. Yeni bir beceri öğrenmenin önündeki engelleri aşmak için harekete geçebilirsiniz.

Vaktinizi Düzenleme ( Kişisel Gelişim Makaleleri )

Kişisel gelişim aşamalarından biri olarak vaktimizi doğru yönetmemiz bizi olası bir çok problemden kurtaran bir araçtır. Zaman su gibi akıp gidiyor ve bedava olduğu için hiç analizini yada iyileştirmesini yapmamız aslında sorunların arkasındaki gizli cevabı bizlere göstermektedir. Yaşamınızda değişiklik yapmayı düşünüyorsanız, bu değişim için ekstra süre bulmak genellikle zordur. Kesin bir sürü işimiz vardır ve bu değişime ayıracak vaktimiz yoktur. Ancak sürekli bundan şikayetçi olmak da bir noktadan sonra hoşumuza gider. Eğer durum sizin içinde böyleyse mutlaka zaman yönetiminize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Eğer zamanınızı veya vaktinizi yeteri kadar doğru kullanamadığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki kavramlar üzerinden bir kere daha değerlendirmeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

  • Aileyle vakit geçirmek.
  • Yapmaktan hoşlandığınız şeylerle ilgilenmek.
  • Kendi işinize özen göstermek.
  • Kendi eğitiminize özen göstermek.
Kişisel Gelişim Aşamaları
Kişisel Gelişim Aşamaları Nelerdir?

Aile ile vakit geçirmek duygusal tarafımıza çoğu zaman iyi gelir. Sizi karşılıksız seven ve kendi tecrübeleri ile fikirlerinizi dinleyen insanların yakınınızda olması size farklı düşünce kapılarını açabilir. Özellikle hoşlandığınız şeylerle ilgilenmeniz motivasyon sağlarken, bilmediğiniz ve öğrenmeniz gereken eğitimsel konularda uzmanlaşmak beraberinde iş yaşamındaki özeni de sağlayacaktır. Kısacası sebep ne olursa olsun, zamanınızı nasıl harcadığınıza bakmalı, zamanınızı daha etkin bir şekilde yönetebileceğinizi bilmelisiniz.

Size İyi Gelecek Olanlar ( Kişisel Gelişim Makalesi )

  1. Bazen bir olay karşısında hayır demek emin olun düşündüğünüz kadar kötü değildir.Paylaşım gerektiren işlerin içerisinde yer almanız değişik hazlar yaşamanızı sağlayabilir. Böylelikle çok kısa bir süre içerisinde kendinizi daha iyi hisseder ve ilgilenmeniz gereken konulara daha hızlı yoğunlaşabilirsiniz. Mental olarak iyi hissetmek sizi daha fazla çok yönlü biri haline getirecektir.

2. Her gün / hafta yapmanız gereken görevlerin bir listesini yapmak için tamamladığınız görevleri işaretlemekte de ilerlediğiniz yolun sağlamasını yapmanızı sağlar.

3. Günün yüksek ve düşük saatlerini belirlemek. Herkesin kendisinin aşağı yukarı enerjik hissettiği bir zamanı vardır. Zor işleri özellikle yüksek enerjini anlarda yapmak zamanınızın geri kalanında başka işlerle ilgilenmenizi sağlar. Enerji düşüklüğü anında insan büyük işlerle uğraşmak istemez.

4. Birçok insan kişisel gelişim aşamalarında yol alırken hedef belirlemeyi tercih eder. Bunlar, zaman yönetimine bakmak yada yeni davranışları öğrenmek veya kariyerlerini geliştirmek gibi davranışları değiştirmek olabilir. Bunları yaparken mutlaka hedef analizi yapmak gerekmektedir.

 

Kişisel Geçmişini Hazırlamak (Kişisel Gelişim Makalesi)

Öz geçmiş hazırlamak, sadece iş başvurusunda bulunmak için gerekli değildir, aynı zamanda kendi menfaatiniz için de çok faydalı olabilir ve eğitim, öğretim, istihdam, gönüllü çalışma, eğlence ve diğer etkinlikler yoluyla edindiğiniz becerileri değerlendirmenize yardımcı olur.

Buna karşılık, kişisel bir öz geçmiş, hazırlıyor olmanız aslında kendinizde geliştirmek istediğiniz yönlerin ortaya çıkmasına da izin vermektedir. Burada bahsetmek istediğim şey bir iş başvurusu için cv hazırlamanız değildir. Nasıl ki okul hayatı staj dönemi yada iş tecrübesi gibi belli başları belirlediğiniz bir cv niz var ise, bir benzeri olan eksik yanların ortaya konması içinde bir cv hazırlayabilirsiniz.

Eksik yönlerin belli olması için bir şeyler hakkında eylem içerisinde olmalıyız. Örnek vermek gerekirse bir sorumluluk projesi içerisine dahil olduğunuzu var sayalım. Bu süreçte başınıza olası talihsiz bir kaza geldi. Bu kaza kendinizi ifade ederken kullandığınız eksik anlatımdan dolayı olduğunu daha sonra anladınız. O zaman bu noktada kendinizi nasıl daha iyi ifade edebilirim gibi bir soru ile karşı karşıya kalıyoruz. İnsanın kendisini daha iyi ifade edebilmesi için diksiyon beden dili yada hitabet eğitimleri noktasında bilgi sahibi olması gerekir. İşte bu noktaları belirleyip oluşturduğumuz eksin yanlarımız cv sine eklemeye başlıyoruz. Böyle böyle her alınan bilgiden sonra yanlarına bir tik atarak geçiyoruz.

İşlem aslında bu kadar basit. Siz yeter ki isteyin.

Kişisel Gelişimin Faydaları ( Kişisel Gelişim Makalesi )

Az önce yukarıda saydıklarım sayesinde eksik yönlerinizi öğrenerek yukarıda verdiğim maddelerden biri olan ( Yeni bir beceri öğrenmenin önündeki engelleri aşmak için harekete geçebilirsiniz. ) maddeyi gerçekleştirmiş olursunuz. Bir şeylerin değişime girmesi için bir tepkimeye girmesi gerekir. Evde oturarak hareketsiz veya stabil kalmak değişimi değil daha çok stresi tetikler. Kısacası siz yeter ki isteyin kişisel gelişim aşamaları su gibi akmaya başlayacaktır.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

1 Yorum

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim