Kişisel Gelişim Nedir?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

” Kişisel gelişim nedir “ sorusunu kime sorsam şöyle bir 3 saniye donuk donuk bakmakta. Hal böyle olunca bir kişisel gelişimci olarak bu konuya da azcık değinmek istedim.  Kişisel gelişim nedir? ” sahiden.. Tek bir cümle ile açıklamak gerekirse Kişisel Gelişim, insanın doğumundan ölümüne kadar kendisini geliştirmesidir. Biraz daha uzun uzun üzerine konuşmak gerekirse;

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir?

İnsan doğumundan ölümüne kadar sürekli yeni bilgiler ve yeni tecrübelerin ışığında dans eden bir canlıdır. Duyar, koklar, hisseder, konuşur bununla kalmaz tüm canlılardan en üstün olmasını sağlayan özelliği ile de düşünür. İnsanın düşüncelerine yön verebilmesi için bazı veri girişleri olması lazımdır. Bu veriler ( bilgi ) size gelir ve insan o dakikadan sonra ya ilk defa deneyimliyordur o durumu veya daha önce deneyimlemiş olup o deneyimin tecrübesi ile bir sonuca varıyordur. Tam da bu aşamada eğer daha önce deneyimlemediğiniz çalışmalarınız var ise ve bu konuda tecrübesiz iseniz, Kişisel Gelişim sayesinde bazen bir çok tecrübeyi deneyimlemenize gerek kalmadan kişisel gelişim çalışmalarının ışığında, içinden çıkamadığınız sorunları çok daha hızlı şekilde aşabilirsiniz.

Kişisel gelişim içeriğinde;

  • İnsanın kendisini daha iyi tanımasını sağlar,
  • Hedeflerinize daha hızlı ulaşabilmeniz için içerisinde bir çok teknik ve yöntem barındırır,
  • İletişiminizi güçlendirir,
  • Olumsuz düşüncelerden sizi kurtararak olaylara eskisinden daha olumlu bakmanızı sağlar,
  • Mantığı ve duyguyu beraber kullanabilme sanatıdır,
  • Var olan potansiyelinizi yeniden keşfetmenizi ve en üst seviyelere çıkarmanızı sağlar,
  • Kısacası insanın kendisini yeniden tasarlamasıdır.
Kişisel Gelişim Nedir?

Uzun lafın kısası Kişisel Gelişim Nedir? sorusuna Kişisel Gelişimin Tanımı Nedir? sorusu üzerinden de gidebiliriz.

İnsan sürekli olarak değişime açık bir varlık olduğu için gerek yaşadığı olaylar olsun gerekse kurduğu ilişkiler okuduğu kitaplar veya izlediği gördüğü paylaşımlar olsun insanın değişimini sürekli tetikler. Bu değişim beraberinde bir çok kez bazı düşüşleri de beraberinde getirir. Kişi var olan potansiyelini daha ileriye taşımak istediği anda kişisel gelişim devreye girer ve bu düşüşler sonrası tekrar ayağa kalkmamızı sağlar.

Bu aşamadan sonra kişi artık var olan mevcut durumunun farkına varır ve artık ne olması veya ne olmaması gerektiğini iyice anlamalıdır. Sonrasında da mevcut durumunun daki olumlu yönleri koruyarak kendi potansiyelini en üst seviyeye ulaştırmaya çalışmalıdır.

Bu dakikadan sonra artık kişisel gelişim başlamıştır.

 

Bireysel ve Kurumsal ” Kişisel Gelişim Eğitim Programımız “ hakkında bilgi almak için Eğitimler Kategorimizi inceleyebilir veya iletişim kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim