Kişisel Gelişim Uzmanı Nasıl Olunur?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Kişisel Gelişim Uzmanı Nasıl Olunur?

Kişisel gelişim kitapları
Kişisel Gelişim Uzmanı Nasıl Olunur?

Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak

Kişisel gelişim 1890’larda Yeni Düşünce Hareketi’ne uzanan uzun bir geçmişe ve 1897’de kişisel gelişim efsanesi Orison Swett Marden’ın “Başarı” dergisinin lansmanına dayanıyor. O zamandan beri bu alanda ünlü düşünce liderleri ortaya çıktı. Kişisel gelişim çalışması sağlığınızı, ilişkilerinizi, kariyerinizi ve kişisel finansınızı geliştirebilir. Kendinizi daha bilinçli hale getirecek, potansiyelinizi fark edecek ve bu sayede bunu başarmak için hedefler belirleyeceksiniz. Diğer insanların yaşamlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak istiyorsanız, kişisel gelişim uzmanı olabilirsiniz. Kişisel gelişim uzmanı nasıl olunur sorusuna en güzel cevap merak, okumak ve deneyimlemek diyebiliriz.

Kişisel Gelişim Kitapları Nedir?
Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel Gelişim Kitapları

Klasik ve güncel kişisel gelişim makaleler ve kitapların bir okuma listesi oluşturun. Ben size işinizi kolaylaştırmak adına bir kaç kişisel gelişim kitabı tavsiyesinde bulunabilirim. Sırasıyla şöyle bir göz atacak olursak.

Orison Swett Marden‘in e kitap olarak internette birkaç eserini bulabilirsiniz. Napoleon Hill‘in “Düşün ve Büyümek Zengin” dahil olmak üzere klasikleri okuyun; James Allen‘ın “Bir Adam Skeç Olarak”; Wallace D. Wattles tarafından “Zenginleşme Bilimi”; Dale Carnegie tarafından “Arkadaşlar ve Etkileyen İnsanlar Nasıl Kazanılır?”; Norman Vincent Peale tarafından “Pozitif Düşünmenin Gücü”; Og Mandino‘nun “Dünyanın En Büyük Satışçısı”; Jim Rohn tarafından “Hayat Yapbozuna Beş Adet”; George S. Clason tarafından “Babil’deki En Zengin Adam”; ve David Schwartz tarafından “Büyük Düşünmenin Sihiri”. Ayrıca bu kişisel gelişim yazarlarının önerdiği kitapları okuyun. Klasikleri inceledikten sonra, Stephen Covey‘in “Yüksek Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı” dahil olmak üzere daha yeni kişisel gelişim başlıklarını okumaya devam edebilirsiniz; John Maxwell tarafından “Liderlik Altın”; Robin Sharma tarafından “The Greatness Guide”; Suze Orman‘ın “Finansal Özgürlük İçin 9 Adım”; Susan Jeffers tarafından “Korkuyu Hisset ve Neyse Hisset”; Robert Kiyosaki’nin “Zengin Baba, Zavallı Baba”; John Assaraf’ın “Cevap”; ve Darren Hardy‘nin “Bileşik Etkisi”.

Daha sonrasında uzmanlık alanınızı seçin. Yani özellikle bir alanda iyi olmak gelir dengesi yaratmak için önemlidir. Ama bir kişisel gelişim uzmanından yardım alacaksanız bunun ücret bilgisini ben bilemem. Kimisi servet ister kimisi daha makul rakamlar. Bu tamamen kişisel gelişim uzmanı ve sizin arasınız da olan bir süreçtir.

Kişisel Gelişim Uzmanı Çalışma Alanları

Az önce dedim ya kendinize bir alan belirleyin diye bunun temel nedeni kişisel gelişim kategorisinde uzmanlaşmak, uzmanlığınızı geliştirebilir ve sizin alanınızda bilinmenize yardımcı olabilir. Kişisel kişisel gelişim uzmanlığında bir kaç marka düşünün: Mesela kişisel finans uzmanı Suze Orman; sağlık uzmanı Dr. Mehmet Öz; gol belirleme uzmanı Brian Tracy; kişisel gelişim uzmanı Fatih Altınağaç ve liderlik uzmanı John Maxwell gibi.

Kişisel Gelişim Uzmanı Eğitimi / Eğitim ve Sertifikasyon

Kişisel gelişim uzmanı eğitimi yada olmak için belirli bir dereceye ihtiyacınız yoktur, ancak eğitim ve sertifikasyon sizi güvenilirlik sağlayarak sizi kitlelerden ayırabilir. Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) ile başlayın. ICF, antrenör eğitim programları, üç farklı seviyede sürekli eğitim ve sertifikalandırma hizmetleri sunmaktadır – sertifikalı koç, profesyonel sertifikalı koç ve master sertifikalı koç. Eğitim aldığınız ve koç olduğunuz saatlerin sayısı sertifikasyon seviyenizi belirleyecektir. Sadece kişisel gelişim uzmanı olarak diğer insanların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olmayacak, aynı zamanda kendi yaşamınızı da geliştireceksiniz.

Sizlerden gelen sorular doğrultusunda bu yazımda Kişisel Gelişim Uzmanı Nasıl Olunur sorusuna ışık tutmaya çalıştım. Bir başka makalemde görüşmek üzere. Soru görüş ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından yapabilirsiniz.

Sevgilerle.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim