Genel

Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir?

Kişisel Gelişim Uzmanı

Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir?

Bir kişisel gelişim uzmanı, bir yaşam koçu veya herhangi bir koçluğun birçok yönden benzer özellikleri vardır. Ancak her kişisel gelişim uzmanı ne yaşam koçu olarak adlandırılır nede her yaşam koçu bir kişisel gelişim uzmanı olarak. Benimle kişisel gelişim koçluğu yapıyor olsaydınız, ilk olarak nerede olduğunuzu ve hayatınızın şimdiki gibi olduğunu değerlendirmenize yardımcı olurdum. Zaman kazandıran koçluk araçlarını kullanarak güncel yaşam değerlendirmesi yapmaktayız; güçlü sorular, dinleme, eğitim ve kendinizi gerçekten dinlemenin, geçerli ve güvenilir psikometrik değerlendirme araçlarının ve “sınavlar” ın ve daha pek çok şeyin güçlendirilmesi kişisel gelişim uzmanlığında mevcut!

Kişisel Gelişim Uzmanı

Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir?

Kişisel gelişim uzmanı şudur diye bir cümle ile ” Kişisel Gelişim Uzmanı ” nedir sorusunu sınırlandırma şansımız maalesef yok. Kişisel Gelişim Uzmanı, nerede olmak istediğinizi ve oraya nasıl gidebileceğinizi anlamanıza yardımcı olur. Bu sırada koçluğun verdiği teknikleri kullanabilir. Bu sayede hedeflerinizin tam olarak nerede olmasını istediğinize karar vermenize ve hedef belirleme stratejisi geliştirmeye karar verirsiniz. Hedeflerinizi belirleyin ve bu hedeflere ulaşmak için yapabileceğiniz en iyi eylemleri belirleyin. Kişisel gelişim koçluğu çalışma prensipleri;

Amaç : İstediğiniz hayatı yaratmak için değerlerinizi, tutkularınızı ve motivasyonunuzu ortaya çıkarın.

Güç : Kendinizle ve dünyayla savaşmayı bırakın, varsayılan olarak liderliği durdurun. Bunun yerine, kendinizi ve başkalarını bilinçli ve dikkatli bir şekilde yönlendirin.

Gerçeklik: Şahsen ve profesyonel olarak kim olduğunuzu doğrulayın. Hayatınızı sürdürebilmenizi engelleyen bloklardan kurtulun.

İlişkiler: Hayatınızın her alanında kendinizle ve diğer insanlarla iletişim kurma yeteneğinizi geliştirin.

Yetki: İpleri elinize alın ve açık kararlar almayı öğrenin.

Cesaret: Korku karşısında harekete geçmek için içsel gücü kullanın.

Orijinallik: Gerçekleri günlük bir pratik olarak yaşayın, sadece “bilmek” veya “inanmak” değil, aynı zamanda olaylara göre anlık şekil alarak davranın.

Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir?

Kişisel Gelişim Uzmanı

Bir Yaşam Koçu gibi bir Kişisel Gelişim Koçu, hayatınızın her alanında sizinle birlikte çalışır. Hayatınızın bir alanında elde ettiğiniz kişisel gelişimlerin, diğerlerinin çoğuna yayıldığını anlamanıza yardımcı oluyoruz. Kişisel gelişim uzmanları başarı ve sonuç odaklıdır.

Aslında, kişisel gelişim ve yaşam koçları arasında uçurum niteliğinde büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum. Farkı yaratan şeyler olayların niteliğidir. Bunlar hayatınızın bazı alanlarıdır. İlişkiler, kariyer, beslenme gibi.

“İnsan çoğu zaman kendisinin olduğuna inandığı şey olur. Kendime bir şey yapamayacağımı söylersem, gerçekten bunu yapamaz hale gelebilirim. Tam tersine, eğer yapabileceğime dair bir inancım varsa, en baştan sahip olmasam bile, kesinlikle bunu yapma kapasitesini elde edeceğim. ”

Mahatma Gandhi

Kişisel Gelişim Uzmanı almak demek;

  • Alışkanlıklar: İstediğiniz alışkanlıkları yaratın ve sorun olanları ortadan kaldırın.
  • Kariyer veya İş: Tutkuyla takip edebileceğiniz kariyeri veya serbest meslek kurumu oluşturun.
  • Para: Yaşam değerlerinize ve prensiplerinize sadık kalarak finansal güvenliği ve bolluğu elde edin.
  • Sağlık ve Zindelik: Fiziksel bedeninizi güçlendiren, duygusal ve zihinsel sağlığınızı güçlendiren sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin.
  • İlişkiler: İlgili herkesin büyümesine yardımcı olacak kişisel ve profesyonel yaşamınızda güçlü sevgi dolu dostlukların ve ilişkilerin tadını çıkarın.
  • Eğlence ve Keyif Alma: Yaşam tarzınızı eğlenceli bir şekilde tanımlayın ve yaratın, hayatınızın bir parçasını asla hayal etmediğiniz şekilde yapın.
  • Maneviyat: Ruhsal farkındalığınızı artırın, Allah ile bağlantı kurun ve daha bilinçli yaşayın.

demektir. Yukarıda saydıklarım aslında Kişisel Gelişim Uzmanı nedir? sorusuna cevap niteliğindedir. Bir kişisel gelişim uzmanı bu sayılanları kendi hayatında uygular. Ancak siz hayatınızda uygulamaya kalktığınız da kendisinin kullandığı yolu veya tecrübelerini veya anılarını anlatarak size destek vermez. Kişisel gelişim yolunda ilerlemenin bir metodolojisi vardır. O yüzen kişisel gelişim uzmanı olmak hem zaman hem merak hemde emek isteyen bir süreçtir. Bireysel Eğitimler sayfamızdan bu noktada destek alabilir. Soru ve görüşleriniz için yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Yorum Yazabilirsiniz

Popüler Makaleler

Yukarı Çık
Call Now ButtonRandevu İçin Arayabilirsiniz.