Genel

Kişisel Gelişim Uzmanı

Kişisel Gelişim Uzmanı

Kişisel Gelişim Uzmanı

Kişisel Gelişim Süreci

Herkese merhabalar. Kişisel gelişim uzmanı son 30 sene içerisinde Türkiye de popüler meslekler arasında kendisine yer buldu. Buldu bulmasına ama kişisel ve gelişim kelimelerini duyan bir çok insan bunun tamamen ticari bir kaygı olduğunu düşünmekte. Ancak ortada bir gerçek var ki insan okuyan, öğrenen öğrendikleri ile hayat tecrübeleri kazanan bir canlı. Bu öğrenme süreçlerini daha nitelikli kılmak adına kişisel gelişim bir gereklilik. Başkasının ayakkabısı ile nasıl ki yürünmüyorsa, başka birinin iyi bir diksiyonu ile konuşulmuyor. Başka birinin motivasyon tecrübesi ile kendi motivasyonunuzu yükseltemediğiniz gibi.

Kişisel gelişim uzmanlığı, aslında kişisel gelişimin ne olduğunu bilen, bunu anlatabilen ve bu alandaki konulara hakim olan kişidir. Bunun için hem eğitimler hemde uzmanlık yolunda ilerleyen kişinin emek vermesi gerekir. Çünkü kişisel gelişim uzmanı olmak öyle 3 ayda 3 – 4 eğitim ile olabilecek bir şey değildir.

Kişisel Gelişim Süreci

Kişisel Gelişim Süreci

Kişisel Gelişim Uzmanı

Kişisel gelişim sürecinde tepkileriniz zamanla gelişir. İnançlarınız ve bakış açılarınız, muhtemelen farklı şeyler görmenin zamanının geldiğini keşfederken, zaten inandığınızı doğrulamak için her deneyimle birlikte gelişmektedir. Var olan çerçeveyi / perspektifi destekleyen kanıtları aramaya başlayabilirsiniz, sadece yaşamın mevcut yapısının artık gelişen benlik duygunuza uymadığını fark edersiniz. İşte bu noktadan sonra kişisel gelişim süreci başlar. Artık bazı şeylerin değişmesi lazımdır. Bu değişim ve gelişim tamamen kişisel gelişimin eseridir.

Evrimsel süreçte bir sonraki aşamaya hazır hissetmiyorsanız, adapte olmak ve değiştirmek yerine, değişime uğrarsınız. Bundan sonra ne olacağından, ilişkilerin nasıl değişebileceğinden, şu andaki yaşamınızdan memnuniyetinizin nasıl değişebileceğinden ve değişikliklere cevaben ne yapılacağından korkmamak, ileriye dönük hareketi önler. Kişisel evrimin bir değişim ve gelişme süreci olduğunu kabul etmeliyiz. Ayın karanlık yüzü gibi yaşadığımız sorunlarla mücadele ederken kişisel gelişim süreçlerini kullanarak yavaş yavaş hayatımızı aydınlatırken yeni süreçlerden geçersiniz. Bu süreçler size tecrübe olur ve benzeri hatalara düşmekten korunmuş olursunuz. Meselenin asıl özü kişisel gelişim sürecinde olmak istiyor muyuz istemiyor muyuzdur? Kişisel Gelişim Uzmanı olmak hakkındaki diğer yazılarımı kişisel gelişim kategorisinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Yorum Yazabilirsiniz

Popüler Makaleler

Yukarı Çık
Call Now ButtonRandevu İçin Arayabilirsiniz.