Kişisel Gelişimin Anlamı

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim dediğimiz zaman insanların yüzünde bir gerginlik bazense bir bilinmezlik yer alıyor. Adı kadar basit olan bir şey olduğunu bilip ” kişisel gelişim nedir ” sorusuna cevap verenlerde illaki var. Ancak az biraz daha derinlere inip bu kişisel gelişim noktasına bakmak gerektiğini düşünüyorum. İnsan doğar büyür ve ölür. Bu süre zarfında zaten biyolojik olduğu kadar mental olarak da gelişir. Lakin bu gelişme süreci niteliksiz bir gelişmedir. Kişiyi nereye koyarsanız o çevrenin veya coğrafyanın koşullarına göre şekil alır. Kişisel gelişim bize nitelikli gelişmeyi gösteren bir araçtır.

Kişisel Gelişim Nedir
Kişisel Gelişimin Anlamı

Kişisel Gelişimin Anlamı

Kişisel gelişim nedir sorusuna bir nebzede cevap bulduysak. Şimdide kişisel gelişimin anlamına bir göz atalım.

İnsanlar evrimleşme hakkında bir çok şey söylüyorlar, ancak bunun ne anlama geldiğini tam olarak tanımlamıyorlar. Kişisel gelişim, bakış açısı ve olgunlaşmanın yanı sıra dünyadaki ve yaşamınızdaki rolümüzün değişen bir görünümüdür. Hayata adapte olmak ve ilişkileri ve durumları ele alma şeklinizi geliştirmek için yollar bulmaktır. Gelişmek, öz-farkındalığı derinleştirmek ve becerilerinizi ve doğal yeteneklerinizi sürekli geliştirmek demektir. Hayatınızı, eşsiz vizyonunuza göre yaratma yeteneğidir. Benliğin keşfi, neye inandığınız ve size nasıl hizmet ettiğidir.

İnançlarınızın, öz imgenizin yada öz bilginizin sizi duygusal, zihinsel veya ruhsal olarak nasıl etkilediğini, yeni bilgiyi deneyimleyerek, test ederek ve bilgeliğe dönüştürerek belirleyebilirsiniz. Bu bakış açısı ile donanmış olursanız, başkalarının yargıları arka planda kalır veya kaybolur, karışıklık dağılır ve yolunuz netleşir. O yüzden her birey için kişisel gelişim şarttır. Kişisel gelişimin anlamını bir nebzede bu açıdan bakarak değerlendirmeniz halinde hayatınızda iyi anlamda oluşabilecek bir çok güzelliğe de kapı açmış olursunuz.

 

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

4 yorum