Konuşmanızla Karşınızdakini Etkilemek Mümkün

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Konuşmanızla Karşınızdakini Etkilemek Mümkün

Karşınızdakini konuşmanızla etkilemek istiyorsanız, Diksiyon eğitimi iletişimde de çok önemli bir etkendir. Öncelikle bunu bilmelisiniz. Ev hanımları, öğretmenler, oyuncular kısacası herkes konuşmasını her geçen gün daha da etkileyici hale getirmek istemektedir. Günümüzün çok büyük bölümünü konuşarak harcadığımız için ne konuştuğumuzdan çok nasıl konuştuğumuz da önem taşımaktadır. Uzaktan etkileme teknikleri arasında dil ve konuşma da önemli yere sahiptir. Aynı şekilde de insanları dinleyerek anlamaya çalışmak son derece önemlidir. Kendimizi ifade ederken kullandığımız cümleler ve nasıl ifade ettiğimiz de oldukça önem taşımaktadır.

 

Hangi diksiyon kursu
Karşınızdakini Konuşmanızla Etkilemek !

Kişisel Gelişimde Diksiyonun Önemi

Diksiyon bol bol kitap okunarak, kelimeler doğru şekilde telaffuz edilerek, karşımızdaki insanlar ve cümleleri dinlenerek de geliştirilebilir. Bunun yanı sıra karşımızdaki insanı cümlelerimizle etkilemek de mümkün olacaktır. Vurgular, ses tonu ve nefese dikkat ederek karşımızdaki insanı etkileyebiliriz. Daha da anlaşılır olmak, kendimizi doğru ifade etmek için vurgular, ses tonuna dikkat etmek gerekmektedir. Etkili dinleme yaparken konuşma ve cümlelerinde önemi oldukça büyüktür. Güzel ve etkili konuşmanın sırrı ise evde diksiyon egzersizleri yapmak, diksiyon eğitimlerini dışarıdan da tamamlamaktan geçmektedir. Diksiyon geliştirme videoları da internette mevcuttur.

 

Ses Kontrolleri İle Diksiyonumuzu Geliştirmek

Düzgün bir diksiyonun anahtarı ise temel anlamda sestir. Konuşma sırasında karşımızdaki kişinin bizi duyabileceği şekilde yüksek sesle konuşmak altın kuraldır. Ekili ve doğru konuşmanın ikinci adımında ise konuşma aygıtımız olan dilin sese biçim vermesi gerekmektedir. Konuşurken harflerin doğru yerden çıkması kilit derecede önem taşımaktadır. Dil, çene, dudak, yanak kasları da tam olarak çalışması gereken organlarımızdandır. İnsanları etkileme sırlarının başında yer alan diksiyonun önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Mimikler, jestler, beden dili de diksiyonun yanı sıra konuşmayı etkileyen etkenlerden biridir.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim