Konuşurken Doğru Nefes Alma Teknikleri

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Doğru Nefesin Diksiyon Geliştirmede Önemi

Konuşurken doğru nefes alma teknikleri konulu yazıma hoş geldiniz. Doğru ve düzgün konuşmak sadece diksiyon yapınızı düzeltmekle mümkün değildir. Bir de doğru nefes alma tekniklerini bilmeniz gerekir. Doğru nefes almak aynı zamanda sadece diksiyonu değil sağlık açısından da önemlidir. Diyafram çalışmaları bu noktada önemlidir.

Ses Nefes Egzersizleri
Konuşurken Doğru Nefes Alma Teknikleri

 Konuşurken Doğru Nefes Alma Teknikleri

Konuşurken doğru nefes alma teknikleri, konuşmanızın gidişatını, tonlamayı ve duraklamayı belirleyen bir başka detaydır. Diksiyonunu geliştirmek isteyenler öncelikle doğru şekilde nefes almak istemektedir. Doğru bilinenlerin aksine akıcı konuşmak ve doğru şekilde vurgulamak doğru nefes almaktan geçmektedir. Kullandığımız solunum çeşidine göre doğru şekilde nefes aldığımızı söyleyebiliriz. Orta alçak, yüksek ve komple solunum türleri de mevcuttur.  Yüksek solunum akciğerler ve göğüslerin üstünde oluşan göğüs kafesi ense ve omuz kalkmasıyla beraber oluşan solunum türüdür. Alçak solunum ise akciğerler ve göğüs altında oluşan soluk alma türüdür. Orta ve yüksek solunum türünden çok daha etkilidir. Doğru nefes almanın önemi diksiyonda oldukça önemlidir. Orta solunum türünde akciğerlerin orta kısmına nefes doldurularak solunum yerine getirilmektedir. Komple solunum türü ise tüm solunum türünü içermektedir.

 

Konuşurken doğru nefes alma teknikleri
Doğru Nefesin Diksiyon Geliştirmede Önemi

Diyafram Nefesi Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nefes alıp verirken kasılmadan burundan nefes alarak ağızdan vermek gerekmektedir. 5 saniyede alınan nefes 20 saniyede verilmektedir. İlk alınan nefes egzersizinde nefes çok daha fazla içte tutulmalıdır. Konuşurken doğru nefes alma teknikleri uygulanarak kısa sürede etkili konuşulabilir. Alınan nefes tutulurken kendini sıkmamak gerekmektedir. Ses titremeleri, ses yorulmaları, sık nefes alıp verme durumuna neden olmaktadır. Nefes alırken rahat olmak bu sebeple önem taşımaktadır. Doğru nefes alındığında heyecan durumu da ortadan kalkacağı için diksiyon kabiliyeti daha da artacaktır.

 

Diksiyon nefes egzersizleri
Karından Nefes Almak – Diksiyon Nefes Egzersizleri

Nefes Egzersizi Türleri ve Diksiyon Nefes Egzersizleri

Nefes burundan derin şekilde alınarak tutulabildiği kadar tutulmalıdır. Derin şekilde nefes aldıktan sonra verirken de ağız açılmalıdır. Doğru nefes alma teknikleri kitapları da geliştirmek için okunabilir. Uzun ve kesik kesik şekilde nefes verilmelidir. H harfi çalışmalarımızda bize yardımcı olmaktadır. Bu şekilde karın hareketi kontrol edilmektedir. Diksiyon nefes egzersizleri sık sık yapılarak ses tonu hızlı şekilde istenilen seviyeye getirilebilir. H egzersizi aynı zamanda ” karından nefes almak ” olarak bilinen teknik yapının gelişmesi için faydalı olmaktadır. Diyafram güçlendirmede önemli etkisi vardır.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın