Kurum Kültürünü Geliştirmek?

 • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Kurum Kültürü Nasıl Gelişir?

Kurum kültürünü geliştirmek?

Kurum kültürünü geliştirmek benim için bir tutkudur. Paslanmış çalışanlarla dolu bir kurumun değişimi içerisinde bulunmak bazen tutkunun da ötesinde benim için. Çalışma gruplarının düşük moralden bir kaç küçük şeyi değiştirerek pozitif ve çok işlevli takımlara gittiğini gördüm. Onların değişimi bana çok ayrı bir haz katmakta. Kurum kültürü mantığında “ böyle gelmiş böyle giderciler ” çoğunlukta olduğu sürece değişim beklemek biraz zordur. Ancak değiştirilemez mi? Kesinlikle değiştirilebilir.

İşte kurum kültürünü geliştirmek için son 4 yıl içinde başarıyla kullandığım en iyi basit ipuçlarından bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu basit teknikleri ister kobi olun isterseniz daha büyük bir işletme, uyguladığınız sürece mutlaka başarıyı yakalarsınız. Ben size şimdi başarının 10 altın formülü desem belki havada kalır ama önce insan olduğumuzu unutmamız demek kurumunda kültürünü çok fazla etkilemektedir.

Kurum Kültürünü Geliştirmenin 9 Yolu

 1. İş arkadaşlarınızla göz teması kurun ve bunları isme göre arayın.
  Kontrol ederken teyit alırken mutlaka cümle öncesinde halini hatırını sorun ve “Nasılsın?” deyin.
 2. E-postanıza ve sesli postanıza ya da mesajlarınıza kişisel bir dokunuş ekleyin. Karşı tarafın özel günlerinde ona tebrik mesajı yollamanız çok faydalı.
 3. Bir grup projesinde çalışırken, herkesin dahil olduğundan ve duyulduğundan emin olmak için zaman ayırın. Yani herkesin eşit konuşma süresi olduğunu unutmayın.
  Sorunların ve endişelerinizi sürdürdüğünüzden emin olmak için toplantıların başında “Fikriniz nedir?” Sorusunu sorun.
 4. Sıcak olmak önemli. Bunu sadece iletişimle vermezsiniz. Masanın arkasına saklamadan yada çalışma odanızın kapısını kapatmadan da bunlar verilebilir. Amacımız hem çalışana hem müşteriye, bu kurumda rahat hissetmeni istiyorum mantığını aşılamaktır.
 5. Nefes alın. Bazen siz veya çalışanlarınız iş hayatında stres yada hayal kırıklığı yaşamış olabilir. Yapılması gereken şey nefes almaktır. Belki bir e-posta yollarken yad abir evrak hazırlarken, öncesinde derin bir nefes alın gerekirse elinizi yüzünüzü bir yıkayın. Ortamın havasını değiştirin. Var olduğunuz negatif durum sizi ister istemez gerecek ve işinize yansıyacaktır. Buna Dikkat etmenizde fayda görüyorum.
 6. Gerektiğinde zarafet gösterin. Herkesin taşıyacağı ağır bir yük olduğunu unutmayın.
 7. İnsanlar küstahlık ettikleri zaman, onların iç dünyasında bazı sorunları olduğu anlamına gelir. Seninle ilgisi yok. Hemen üstüne alınıp saldırgan olma.
 8. Ortaya çıktıklarında sorunları ele alın. Sorunların daha büyük sorunlara karışmasına izin vermeyin. Yapılması gereken konuşmaları yapın. Lakin incitmeden.
 9. Teşvik ve övgü de bulunun. Çoğu işletme yada kurumda birisi doğru bir şey yapıyorsa ” bu onun işi zaten yapmak zorunda ” algısı vardır. Yanlış yapınca da uyarılır. Bakın doğru yapana da motivasyon lazım o yüzden bu övgü meselesini ciddiye alın.

Bir kurum yada işletmenin sadece 9 madde ile mükemmeli yakalayacağını düşünmüyorsunuz herhalde? Tabi ki daha bir çok detayı var ancak ilk başta da söylediğim gibi, çalışanından müdürüne, amirinden çaycısına kadar oradaki herkes insan. Hatalar yapılmak için vardır. Bu noktadan bakıldığında en azından bu 9 madde bazı işleri pratikleştirir ve kolaylaştırır. Sevgilerle..

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

1 Yorum