Motivasyon Nedir?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç
Motivasyon Nedir?

Motivasyon Nedir ” sorusuna basit bir cümle ile açıklık getirmek gerekirse hedef temelli tüm davranışları başlatan yol gösteren veya devam ettirmemizi sağlayan süreçtir. Kısacası motivasyon nedir derseniz bizim harekete geçmemizi sağlayan şeydir aslında. Örneklendirmek gerekirse, bilgi edinmek için kitap okuma eylemini ele alabiliriz. Kitabı almak ve okumaya başlamak sonrasında içimizde doğan bitirme arzusu ve bilgiye ulaşma isteği tamamen motivasyon sayesinde gerçekleşmektedir.

Motivasyon Nedir?

Motivasyonun Faydası Nedir?

Motivasyonun faydası nedir diye bir soru aklımıza hemen gelebilir. Motivasyonun faydası bize biyolojiik, duygusal veya sosyal ve bilişsel konularda güçlenmemizi sağlar. Bu saydığım maddeler ise davranışlarımızın oluşmasını sağlayan etmenlerdir. Yukarıda ki örnekte kitap okumak bilişsel bir gücün neticesinde ortaya çıkar.

Günlük hayatta motivasyon nedir diye sorduğum da genelde bir insanin bir şeyi neden yaptığıdır cevabını çok duyarım. Günlük hayatta kulanılan anlam olarak da yanlış değildir. Örnek vermek gerekirse bir sporcu bir yarışmayı kazanmak için o kadar çok motive olmuştur ki her gününü antreman yaparak geçirmektedir.

 

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

2 yorum

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim