Nasıl Mutlu Olabilirim? Nasıl Mutlu Olunur?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Nasıl Mutlu Olabilirim?

Aslında mutlu olmak insanın tamamen kendi elinde olan bir kavram. Nasıl mutlu olabilirim” veya Nasıl Mutlu Olunur” gibi bir düşünceniz varsa yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Nasıl Mutlu Olunur?

Nasıl Mutlu Olunur?

Sizi mutlu veya mutsuz hissettiren tutumunuzdur.

Her gün çeşitli durumlarla karşılaşıyoruz ve bazı insanlar kendi mutluluğuna sahip çıkamayabilir. Bunun ana nedeni sizi mutsuz eden olayları düşünmeye devam etmektir. Sizi mutsuz eden olayları veya kişileri red ederseniz bu anlamda kendinize büyük fayda sağlamış olursunuz. Bu durumun reddi ile nasıl mutlu olurum sorusunun kapılarını aralamış olursunuz ve  mutlu anları düşünebilir hatta zamanın tadını daha güzel çıkarabilirsiniz.

Nasıl Mutlu Olabilirim?

Nasıl Mutlu Olabilirim?

Hepimiz çeşitli durumlardan ve koşullardan geçiyoruz, ancak bu durumların tepkilerimizi ve duygularımızı etkilemelerine izin vermek zorunda değiliz.

Dış olayların ruh halimizi etkilemesine izin verirsek, onların kölesi oluruz. Zaten hep değil midir bir şeylerin kölesi oluşumuz. Mutluluğumuzun dış güçler tarafından belirlenmesine izin veriyoruz. Öte yandan kendimizi dış etkilerden kurtarabiliriz. Mutlu olmayı seçebiliriz ve yaşamlarımıza mutluluk katmak için çok şey yapabiliriz.

Mutluluk Nedir?

Mutluluk Nedir?

Bu bir iç huzur ve memnuniyet duygusudur . Genellikle endişe, korku veya takıntılı düşünce olmadığı zaman yaşanır. Bu genellikle, yapmayı sevdiğimiz bir şeyi yaptığımızda veya değer verdiğimiz bir şeyi aldığımız, kazandığımız zaman olur. Bu duygu olumlu olayların sonucu gibi görünüyor, olsa da aslında dış olayların tetiklediği içeriden geliyor.

Çoğu insan için, mutluluk geçici ve zor bulunan bir şeymiş gibi görünür. Çünkü dış koşulların kendisini etkilemesine izin verirler. Onu korumanın en iyi yollarından biri, günlük meditasyon yoluyla iç huzuru kazanmaktır. Buna ister namaz kılmak diyelim istersek yoga. Önemli olan zihni dinlendirecek aktivitelerde bulunmaktır. Bu sayede, zihin daha huzurlu hale geldikçe, mutluluk alışkanlığını seçmek kolaylaşır.

Olumlu Düşünme – Başarılı Olmanın Gücü

Olumlu Düşünme

Bu kısımda, sizlere olumsuz düşünceleri mutlu, başarılı ve yapıcı düşüncelerle değiştirmenize yardımcı olacak basit çalışma teknikleri ve tavsiyeler vereceğim. Mutlu olmanın yolları biraz da bu tavsiyelerden geçmektedir.

 

Mutlu Olmanın Yolları

Günlük Yaşamda Mutluluğun İpuçları:

1) İşlere ve olaylara bakış şeklinizi değiştirmeye çalışın. Daima parlak tarafa bakın. Zihin sizi olumsuzluk ve zorluklar hakkında düşünmeye sürükleyebilir. İzin vermeyin. Her durumun iyi ve olumlu tarafına bakın.

2) Problemler hakkında değil, çözümler hakkında düşünün.

3) Dinlendirici, canlandırıcı müzik dinleyin.

4) Seni güldüren komik komedileri izle.

5) Her gün, ilham verici bir kitap veya makalenin birkaç sayfasını okumak için biraz zaman ayırın.

6) Düşüncelerinize dikkat edin. Ne zaman olumsuz düşünceler düşünürken kendini yakalarsan, hoş şeyler düşünmeye başla.

7) Yaptıklarına bak, yapmadıklarına bakma.

Olumlu Düşünmek

Olumlu Düşünmek !

Bazen güne birkaç hedefi gerçekleştirme arzusuyla başlarsınız. Günün sonunda, bu tür şeyleri yapamadığınız için kendinizi sinirli ve mutsuz hissedebilirsiniz.

O zaman bundan kurtulmak istiyor ve olumlu düşünmek noktasını tercih ediyorsan, yaptıklarına bak, yapamadıklarına bakma. Genelde, gün boyunca çok şey başarmış olsanız bile, yapmadığınız bazı küçük işler nedeniyle kendinizi sinirli hissetmenize neden olursunuz. Bazen, bütün günü başarılı bir şekilde birçok plan yapmak için harcıyorsunuz, ancak mutlu ve memnun hissetmek yerine, neyin başarılmadığını ve mutsuz hissettiğinizi bakıyorsunuz. Kendine karşı haksızlık ediyorsun bence. İşte tamda bunu yapma.

8) Her gün kendinize iyi bir şeyler yapın. Küçük bir şey olabilir, kitap satın almak, sevdiğiniz bir şeyi yemek, TV’de en sevdiğiniz programı izlemek, bir filme gitmek veya sadece sahilde dolaşmak gibi.

9) Her gün, diğerlerini mutlu etmek için en az bir eylemde bulunun.

Bu, meslektaşlarınıza yardımcı olmak, insanların geçmesine izin vermek için arabanızı durdurabilmek, bir otobüste bir başkasına bir otobüs vermek veya sevdiğiniz birisine küçük bir hediye vermek gibi bir şey olabilir. Olasılıklar sonsuzdur.

Birini mutlu ettiğinde, mutlu olursun ve sonra insanlar seni mutlu etmeye çalışır.

10) Daima mutluluk bekleyin.

11) Mutlu olan insanları kıskanmayın. Aksine, onların mutluluğu için mutlu ol.

12) Mutlu insanlarla ilişki kurun ve onlardan mutlu olmayı öğrenmeye çalışın. Unutma, mutluluk bulaşıcıdır.

13) İşler amaçlandığı ve istenildiği gibi devam etmediğinde, ayrılmamak için elinizden geleni yapın. Ayırma , sakin olmanıza ve ruh halinizi ve reaksiyonlarınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Ayrılma kayıtsızlık değildir. İyinin ve kötünün kabulüdür ve dengeli kalmaktır. Dekolmanın iç huzuru ile ilgisi vardır ve iç huzuru mutluluk için elverişlidir.

14) Daha sık gülümse.

 

Velhasıl daha eklenecek elbetteki çok şey vardır ancak ilk etapta aklıma gelenleri direk sıraladım. Sizde hala nasıl mutlu olabilirim yada mutlu değilim ne yapmam lazım gibi soruları kendinize soruyorsanız. Lütfen harekete geçin. Başarılı ve mutlu olmak tamamen sizin elinizde. Şimdi sıra harekete geçme zamanıdır.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim