Pozitif İnsan Nasıl Olunur? Pozitif Olmak Nedir?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Pozitif İnsan Nasıl Olunur?

Nasıl Daha Mutlu Olabilirim?

Bir kişisel gelişim uzmanı olarak emin olun ki benimde sorunlarım var. Sorunsuz insan düşünüyorsanız acilen bu yanılgıdan çıkmanızı öneririm. Pozitif Olmak noktasında sorunlar şekil değiştirir ancak asla bitmez. Pozitif yaşam için sadece yaşam şeklinizi ama öncelikle zihninizdeki soruları biraz değiştirmek gerekli. Pozitif olmak aslında görüldüğü kadar zor değildir. Birazdan vereceğim 9 madde yi hayatınızda en az 21 gün uygulayabilirseniz faydasını fazlasıyla göreceğinizi temin ederim. Sözü fazla uzatmadan daha ” pozitif ve neşeli olmak ” için neler yapmalıyız bir bakalım. Hayatın daha yaşanabilir olması için gerçekleri görelim ancak pozitif olmak kısmını da elden bırakmayalım.

1)  Zihninizde Pozitif Bir Klasör Oluşturun

Pozitif Olmak

Koçluk yaptığım bir çok danışanım dan tutunda eğitim verdiğim bir çok firma çalışanında hep aynı durumları görüyorum. Hayata pozitif bakmayı unutmuşlar. Unutulan bir diğer kısım ise yaşanan ” pozitif olaylar ” dır. Verdiğim bir eğitimde, salonda 300 kişiye yakın insan vardı ve şu soruyu sordum, ” En son hatırladığınız pozitif hatıranız nedir? “. Herkes birbirine bakıyor yaklaşık 30 saniye sonra bir kaç kişinin eli havaya kalkıyor. Bir kaç kişi derken salonun yarısından az. Arkadaşlar yapmayın etmeyin hayatınız bu kadar mı berbat gidiyor? Hiç mi iyi bir şey olmuyor? O zaman hemen şu geliyor aklıma, hala rahatlıkla nefes alabiliyor, yürüyor ve konuşabiliyorsunuz. Gidin en yakın hastaneye kanserli hastalara bir bakın. Çektikleri acıları bir gözlemleyin. Aradaki fark bence bir tutam pozitif olmaya yeterde artar bile.

Şimdi zihninizde “pozitifler klasörü” oluşturun derken şundan bahsediyorum, sabah kalktınız bir iltifat bir günaydın pozitif bir iletişim yaşadınız atın bunu o pozitifler klasörüne. Yapılan konuşmalar arasında güldünüz kahkaha attınız, atın hemen onuda. Biri size başından geçen güzel bir anısını hikayesini anlattı ve hoşunuza gitti, hemen onuda atın bu klasörün içine. Akşama kadar inanın bir çok dosyayı bu klasörün içinde bulabilirsiniz. Günün değerlendirmesini yaptığınız da emin olun ki pozitifler daha fazla olacaktır. Unutum diyorsanız da yazın. Yazmak kadar güzel bir şey daha var mı?

2) Kalk ve Hareket Göster

Şimdi bu kısım ise aslında hep yaptığımız ama farkında olmadığımız bir nokta. 4 duvar arasında çalışanların genellikle işlerinde anlık sıkılmalarında nedeni aslında hareketsizlik. Bilgisayar başında kesintisiz 3 saat oturuyorsanız vücut buna ister istemez tepki gösterecektir. Bu durumu kırmak için kalkıp hareket göstermemiz lazım. Mesela komik gelebilir ama ofis içerisinde 3 dakika yürümek veya kısa mesafelerde taksi toplu taşıma yerine yürüyüş yapmak çok faydalı olacaktır. Yürürken yapılan gözlemler de yine pozitif olmanıza katkı sağlar. Sağlık açısından yürüyüşün faydalarını anlatmıyorum bile. İçinize ansızın bir sıkıntı düşebilir. Biz bunu hemen nazara yorarız lakin bazı durumlarda emin olun ki vücut hareket bekler. O bekleneni karşılayın. Günün bir diğer pozitif olmak hissiyatını buradan karşılayabilirsiniz.

3) Rutini Değiştir

Bu noktayı severek yaptığım için anlatmak isterim. Beyin rutini sever. Alışılmış olan her zaman kolaydır. Bazense alışılmışın dışına çıkmak da bizleri pozitif kılar. Başarma duygusu bu pozitifliği tetikleyen bir şeydir. Mesela eve her zaman gittiğiniz yoldan gitmemek, dişlerinizi sağ elle fırçalarken bazen de solla yapmaya çalışmak gibi rutini değiştirecek aktiviteler sizin daha pozitif olmanız noktasında sizi destekler. Az önce de söylediğim gibi bu durumların hepsi bilinmezlik barındırır içinde ve insan oğlu bilinmezliği sevmez. Mesela yolu değiştirdiğiniz eve gidiyorsunuz ve acaba eve buradan çıkılır mı bilinmezliği sizi genelde hep bildiğiniz yola savurur. Ancak onun üstüne gider ve sonunda evinizi bulabilirseniz bu başarı sizi bir adım daha pozitifliğe taşıyacaktır.  Ayrıca, bir rutinin değiştirilmesi stres seviyelerini azaltmaya ve uzun süreli kronik stres etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Örnekleri kendinize göre çoğaltabilirsiniz.

4) Kendini Yatıştırıcı Sistem

Pozitif bir insan olmak

” Pozitif insan olmak ” için bu sistemin en önemli özelliği bakmakla görmek arasındaki farkı bilmekten geçer. Görmek, tatmak, dokunmak, koklamak gibi bütün duyu organlarını aktif kullanmak gerekmektedir. Yudumladığınız kahvenin yada çayın tadını gerçekten ne kadar alıyorsunuz. Odanızda kullandığınız oda kokusu veya tütsüyü ne kadar hissediyorsunuz. Ağzınıza attığınız bir meyve dilimini ne kadar tadarak yiyorsunuz? Dinlediğiniz müziğin ritmine kendinizi ne kadar veriyorsunuz? Biliyorum hepsini gelişi güzel yapıyoruz ancak vücudumuz bazı hazları yaşarken bunlarında farkında olmamız bu hazların kat sayısını arttıracak ve sizi bir adım daha pozitif yapacaktır. Pozitif olmak zaten tek seferde mümkün olan bir şey değildir. Puzzle’ın parçaları gibi birleştirildiğinde büyük resmi ancak görebilirsiniz.

5) Yaz veya Çiz

Pozitif olmanın yolları ilk okuldan geçer aslında. İlk okulda hepimizin bir günlüğü olmuştur sanırım. Daha sonra bunu çok salakça bulup bıraktık. Lakin durum öyle değil. Yaşadığınız stresli veya gergin olayları yazmak insanı deşarj eden bir başka noktadır. Negatif yükle dolaşmak yerine yazmak veya çizmek üzerinizdeki olumsuzluğu kaldıracak ve pozitifliğe kanalize olmanız daha kolay olacaktır. Sadece olumsuzu da değil ha. Olumlu güzel duyguları da yazın veya çizin. Bu da sizi bir kat daha fazla pozitif hissiyat yaşamanızı sağlar.

6) Su İçmek Su Gibi Olmak

Pozitif insan özelliklerinden biri de budur.Yetişkinlerin çoğu tek bir günde yeterli miktarda su içmez ve bu durum ruh hali değişimlerine, enerji seviyelerinin düşmesine ve konsantrasyondaki sorunlara yol açabilir. Herhangi bir dehidrasyondan kaçınmak için, her zaman yanınızda su taşımanız önerilir. Suyunuzu sürekli yanınızda taşırsanız, onu düşünmeden su içersiniz – yanınızda bulundurursanız cep telefonunuzu daha düzenli bir şekilde kontrol ettiğinize benzer. Doğal su hayranı değilseniz, o zaman suyu ısıtın ve bir dilim limon ilave edin. Ayrıca bitkileri veya meyveleri suya karıştırmayı deneyebilirsiniz.

7) Zamanında Yemek Yemek

Çalışırken iş hayatında özellikle yemek yemeyi unutuyoruz. Bugün hiç “açlık” hissettin mi? – evet, cevap evet ise ve sen yemek yemediysen beraberinde vücuttaki glikozda düşüşün stres tepkilerini tetiklemesi çok olasıdır. Bu şekilde hissetmemek için, gün boyunca yeterince sağlıklı yemek yemeniz önerilir. Eğer iş veya okuldan sonra eve geç geliyor ve aç kalmış oluyorsanız öncesinden yemekleri hazırlayıp kaplara koyarak dolaba yerleştirebilir, açlık anında yemek yapmakla uğraşmayıp direk dolaptan alarak tüketebilirsiniz. Aslında bu kısımda biraz da tembellikten aç kalıyoruz. Bu saatten sonra kim yemek yapacak veya çok yorgunum yemek yapamıcam gibi cümleleri hepimiz kullanmışızdır. Bunun için önceden hazırlamak çok daha kolay olacaktır. Dışarıdan sipariş mi? olabilir siz yeter ki aç kalmayın da.

8) Oyun Oyna !

Pozitif olmak için ne kadar oyun oynuyorsunuz? Şuan oyun mu ne oyunu dediğinizi duyar gibiyim. En kaotik günlerde bile, çok fazla düşünce gerektirmeyen birkaç dakika içine basit oyunlar sıkıştırmak önemlidir. Oyun derken şu telefon veya pc oyunlarından bahsetmiyorum. Sizi sosyalleştirecek oyunlardan, masa oyunları veya dans en kötüsü salıncakta sallanmak. Benim en çok yaptığım ise küçük çocuklu aileleri ziyaret etmek veya küçük bir çocuk var ise ortamda onunla kısa bir süre oynamak. Bu oyun oynama kısmında kendinizi daha pozitif kılarken çocuğun ailesi ile de tatlı bir bağ kurabilirsiniz.

9) Sorumluluklarınıza Odaklanın

Özellikle öğrenci kardeşlerim için vereceğim bu dip not ne kadar kullanılır bilmiyorum ancak sorumluluklarınızı yerinize getirirken sosyal medya internet ve dahası diğer aktivitelere kaymanız çok olasıdır. Ancak bu kayma beraberinde sorumlu olduğunuz işlerin aksamasına sonrasında ise iş veya okul bilemediniz belki de özel yaşantınızdaki düşüşlere neden olabilir. Bu süreçte sorumlulukların ihmali sizi pozitiflikten düşürecek ve olumsuzluğu yaratmanıza neden olacaktır.

Kısacası “Pozitif Olmak” sadece tamam ben oldum demekle olmuyor. Bunlar puzzleın birer parçası gibidir. Geneli uygularsanız ancak o zaman resmi görebiliyorsunuz. Koçluk da zaten biraz bunun için vardır. Size genel resmi göstermek için. Ancak puzzelın her parçasını sizin koymanızı ister koçlar. Eğer hala sorunlarınızı aşamamış ve bir koçtan destek almak istiyorsanız, iletişim kısmından benimle iletişime geçebilir sorunları ve detayları rahatlıkla konuşarak çözebiliriz. Hepinize pozitif bir gün diliyorum. Sevgilerle..

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim