Soru Sorma Teknikleri / Güçlü Soru Sorma Teknikleri

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Soru Sorma Teknikleri / Güçlü Soru Sorma Teknikleri

Soru sorma teknikleri ve güçlü soru sorma teknikleri nedir hakkında merak ettiğiniz sorularınıza cevapları bu makalemde bulabilirsiniz..

Soru Sorma Teknikleri

Hepimiz “sor ve öğren ” diye duyduk. Sormanın gücü, başkalarının isteklerinizi, ihtiyaçlarınızı ve arzularınızı anlayabilmelerini sağlayarak, buna göre hareket edebilmelerini sağlar. Sonuçların sunulması için bu inanılmaz güç nedeniyle, soru sorma sanatı, her tür mesleğin performansında kilit bir profesyonel beceridir.

Satışta, eski bir atasözü der ki: “Satış söylemek değil, sormaktır.” Profesyonel satış personeli, alıcı için neyin önemli olduğunu bulmak, karşılanmayan ihtiyaçlarını keşfetmek ve daha sonra bu ihtiyaçlara uygun çözüm bulmak için etkili sorular kullanır.

Güçlü Soru Sorma Teknikleri
Soru Sorma Teknikleri

Yönetimde ve liderlikte soru sorma sanatı çok önemlidir. Bir çözüm yazmadan önce bir durumu gerçekten anlamanızı sağlar. Kişinin gerçekten düşünmesini ve açıklama yoluyla daha fazlası için hazırlıklı olmasını sağlar. Soru sorma sanatında ustalaşan etkili liderler, eldeki konuyu netleştirerek konunun kalbine gidebilirler. Süreç, ezberden verilen cevapları ya da geleneksel olanı “burada her zaman böyle yaptığımız gibi” yansıtan yöntemleri ortaya koyuyor ve çalışanların cevaplarını gerçekten düşünmelerini gerektiriyor.

Soru sorma teknikleri etkili problem çözücülerdir. Durumun kök nedenini ortaya çıkarmak için sorular kullanırlar. Gerçek sorunlar ortaya çıkana kadar “neden” diye sormaya devam edilir. Bu yaklaşım, 4 yaşındakilerin ne yaptığını taklit ederek her ebeveyn talebi veya cevabı için “neden” diye sormaktadır. Herhangi bir ebeveyne sorun – çok sayıda soru ve cevap onları çılgına çevirebilir ama aynı zamanda gerçekten düşünmelerini gerektirir. Bu, patentli yüzeysel cevapların ötesine geçmek için değerli bir yetenektir.

Soru Sorma Teknikleri
Güçlü Soru Sorma Teknikleri

Güçlü soru sorma teknikleri; Sık sık, “Bir işlevsel alanda eğitim almış, başka bir işlevsel alanda etkili olmuş bir yönetici olabilir mi?” Diye sorulur. Bu konuda çok az “uzman” bilgisi olan bir yöneticiyseniz, soru sorma sanatı size Yeni fonksiyonel alanınız hakkında hızlıca bilgi edinmek için. Güvenilirliğini çıkarmaktan ziyade, ilgiyi ve merakı gösterir. Ne de olsa, son derece teknik insanlar bilmediğiniz şeyleri zaten biliyor; Sahtekarlık zamanı değil. Ek olarak, sorduğunuz soruların niteliği, yeni rolünüzde yönettiğiniz kişileri hedeflerinizi ve önceliklerinizi daha iyi anlamak için yönlendirir.

Etkili iletişimciler, kendileri tarafından gönderilen iletinin dinleyicinin aldığı ile aynı dalga boyunda olduğundan emin olmak için daima soru sormaktadırlar. Yönergelerinin ilk kez anlaşıldığından ve anlaşıldığından emin olurlar. Ve tahmin et ne oldu? Bu, şirketlere zaman ve para kazandırır.

Etkili liderlik söz konusu olduğunda, tıpkı Jeopardy adlı oyun şovunda olduğu gibi , cevap sorularda yatıyor.

Ustalıkla Soru Sorma Teknikleri
Soru Sorma Sanatı

Soru Sorma Teknikleri

Soru Sorma Teknikleri nedir diye merak ediyorsanız tam da bu noktada merakınızı giderecek cevaplara ulaşacaksınız. Güçlü soru sorma teknikleri hakkında birkaç fikir:

Parantez-Odak

Bu 20 soru gibi oyunlarda kullanılan bir tekniktir. Sorular yeterince geniş bir şekilde başlar ve sistematik olarak daha odaklanmış ve spesifik hale gelir. Klasik, “Hayvan mı, bitkisel mi yoksa mineral mi?” Dir. Bu, doğru cevap için hemen bir sınıflandırma oluşturur, ancak en önemlisi yanlış kategorileri ortadan kaldırır.

5 Neden

Bu, geniş olmaktan ziyade bir soruna derinlemesine gitmeye odaklanmış bir tekniktir. Amaç, asıl konuya ulaşmak için neden 5 kez herhangi bir cevaba cevap vermemizi sormaktır. Her birinin konusu neden önceki sorunun cevabı? Bu müşteri siparişini neden doldurmadık? Çünkü hammaddemiz tükendi. Neden hammadde tükendi. Çünkü tedarikçimizin daha fazla envanteri yoktu. Tedarikçimizin neden herhangi bir envanteri yoktu …… cevabın alıp sonuca varırsınız. Etkili soru sormanın bir başka ayrıntısı da 5 soru yöntemidir.

Güçlü Soru Sorma Teknikleri
Etkili Soru Sorma

Soruları Kontrol Etme

Çalışanlarını iyi destekleyen birçok lider, soru sorma konusunda ustadırlar. Bu liderler, talimatların yanlış anlaşılabileceği en iyi niyetlerle bile olsa net olduklarını kontrol etmek için çeşitli yollar geliştirdiklerini fark ederler. “Peki, bu toplantıdan hangi eylemleri alıyorsunuz?” Veya “Tartıştığımız adımları tekrar eder misiniz, böylece hiçbir şeyi kaçırmadığımdan emin olabilir miyim?”, Dikkat ederseniz etkili soru sorma noktasında ne kadar net ve anlaşılır sorulardır.

Çok Amaçlı Sorular

“Bana bundan biraz daha bahsedebilir misin?” Klasiği, çeşitli durumlarda kullanılabilecek genel bir sorudur. Diğerleri arasında “Bu size nasıl hissettiriyor?”, “Bunu size ne söyletiyor?” Ve güdümlü olabilecek kolaylaştırıcıların favorisi, “Geri kalanınız bunun hakkında ne düşünüyor?” Diğer teknikler uygun olmadığında veya takılıp kaldığınız takdirde kullanmak için uygun bir soru sorma tekniğidir.

Bu teknikleri önümüzdeki birkaç hafta boyunca deneyin ve iletişiminizi ve sonuçlarınızı nasıl etkilediğini görün.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim