Tembellik Nasıl Yenilir?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Tembellik Nasıl Yenilir?

Bu yazımda özellikle tembelliğe farklı bir bakış açısı katarak ” tembellik nasıl yenilir ” ona bakmak istedim. Bilinenin aksine tembellik kavramı aslında herkesin içinde vardır. Peki tembel olmayan insanlar tembellikten çalışma eylemine nasıl geçer gelin birlikte bakalım.

Tembellikle Baş Etmenin Yolları
Tembel İnsan

Tembellik Nedir?

Tembellik bana göre iki kavram üzerinden şekillenmektedir. Birincisi aslında çalışkan olup üzerindeki atalet duygusuna yenik düşenler, ikincisi ise işi bilmediği için tembellik sergileyen insanlardır. Eğer birincisi iseniz ruh halinize göre şekillenir ikincisi iseniz ve kendinizi geliştirmek noktasındaki eksikliğinizi görmüyorsanız bir ömür olduğunuz yerde kalırsınız. Genel olarak iki kesimde tembellik örnekleri sergilemektedir.

Tembellik Nasıl Yenilir?

Tembellik
Tembellik Nasıl Yenilir?

Tembellik nasıl yenilir noktasından biraz bahsetmek gerekirse, öncelikle sizi heyecanlandıran konuların üzerine gitmeniz içinizi gıdıklayacağı için o işte tembellik yapma şansınız yok gibidir. Bir başka nokta ise farklı yönlerinizin olduğunu keşfetmek için harekete geçmek gerektiğidir. Eğer farklı yönlerinizi fark eder ve harekete geçecek olursanız, bu sefer bu keşiften keyif almaya başlar ve olaylar karşısında tembellik göstermezsiniz. Tam tersi olunan durumlarda ” tembellik nasıl yenilir ” diye sürekli kendinizle didişir ve hayatın monotonluğundan dert yanmanız çok olası bir sonuçtur.

Karşılaştığım bazı insanlar az önce dile getirdiğim şu 2. gruba girerler ve tembelliği yenmek yerine onu meşrulaştırmayı tercih ederler. Bu tarz insanların çalışma karşısında sürekli bir nedenleri vardır. Çalışmamak için neden bulmak geleceği daima tehlikeye attığı gibi beraberinde negatif bir çok sorunu da size taşır.

Kısacası tembelliği nasıl yenerim diyorsanız, şöyle özetleyebiliriz. Kendinizi tembel biri olarak görüyorsanız aslında bu sizin için doğru alanı veya doğru konuya tam olarak hakim olmadığınız için olabilir. Öncelikle kendinizi tanımanız daha sonrasında size uygun alanda var olmanız tembelliğinize harika bir çözüm olacaktır. Üretken ve yaratıcı projelere imza atmak tembellikten sizi uzaklaştırır diyemem ama başarıyı ayaklarınızın ucuna getiren şey yaratıcılığı ve disiplini bir arada kullanmaktan geçtiği kesindir.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın