Yaşam Koçunuzu Nasıl Seçersiniz?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Yaşam Koçu Seçme Kılavuzu

Yaşam Koçunuzu Nasıl Seçersiniz? Veya yaşam koçunuzu nasıl belirlemelisiniz? Bu aralar en sık aldığım sorulardan bir tanesi olduğu için sizlere bu konuda bilgi vermek isterim. Bu aralar “ yaşam koçu ankara ” veya ” ankara yaşam koçu ” gibi kelimelerde yaşam koçu aranması yükseldiği için bende bu konuyla ilgili soru mailini ankaradan aldım. Tam size göre müthiş bir yaşam koçu bulmaya nasıl başlıyorsunuz? Bir koç ile çalışmaya başlamadan önce koçta aramanız gereken üç önemli şey vardır:

1) Sertifikasyon:

Yaşam Koçunuzu Nasıl Seçersiniz

Kendilerine bir yaşam koçu diyen yaşam koçu olmak isteyen herkes akredite bir sertifikasyon programı tarafından onaylanmamıştır, hatta bu konu ben koçum diyen herkes için geçerlidir. Sertifikasyon çok önemlidir, çünkü yaşam koçluğu çok özel beceriler, davranış standartları ve sadece kalifiye eğitim firmalarında öğretilen, bir eğitim temeli gerektiren meslektir. Bazı koçluk eğitimlerinde size anlatamaya çalıştıkları şeyden bağımsız olarak, yaşam deneyimi ve diğer deneyim ve eğitim türleri yeterli değildir. Tam anlamıyla eğitim almak şarttır. Deneyimleri dinleyerek yanlızca ilham alabilirsiniz. Özellikle sertifikası var mı mutlaka bu konuda bir teyitleşin. Düşünsenize diploması olmayan bir psikologdan yardım bekliyorsunuz. Çok komik ve acı sonuçlar doğurmaz mı? ” Yaşam Koçu Tavsiye ” lerinden ziyade siz bu saydığım maddeleri lütfen gözden geçirmeden çalışmaya başlamayın.

Koçluk eğitimi ve Yaşam koçluğu eğitimi mi Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok beğenilen koç eğitim kurumlarından biri olan İOC Koçluğu tarafından sertifikalandırıldık. İOC, koç eğitimlerine Uluslararası Koç Federasyonu (ICF) tarafından tam olarak akredite edilmiş ilk 12 okuldan biriydi. ICF, profesyonel koçluk etiği, eğitimi ve uygulamaları için uluslararası standartları belirleyen ve izleyen kuruluştur.

Yaşam Koçunuzu Nasıl Seçmelisiniz?

İOC Harvard Üniversitesi onayında olan bir kurumdur. Sertifika gereksinimleri, yaklaşık 100 saatlik canlı eğitim dahil olmak üzere 300 saatten fazla titiz eğitim içerir. Yüz yüze canlı eğitim, derinlemesine, çığır açan koçluğun temellerini gerçekten kavramak ve uygulamak için çok önemlidir. Bazı okullar telefonla sıkı bir şekilde eğitiyorlar ve çoğu sadece asgari koçluk uygulamalarını sunuyorlar. İOC, canlı eğitime ek olarak telefon eğitimi ve koç rehberliği kullanmaktadır ve en önemlisi, İOC, sertifikasyon başvurusunda bulunabilmeleri için her bir potansiyel koçtan kapsamlı ilk el koçluk deneyimi gerektirmektedir.

2) Referanslar:

Yaşam koçu tavsiyesi almak yerine etkin bir koç, verdiği hizmetten sonra zaten ardında memnun danışanlar bırakır. Bu danışanlar size en doğru referanslardır. İmkanınız varsa bu referanslarla iletişime geçin veya yaşam koçunuz dan referans mektubu isteyebilirsiniz. Not: Aldığınız referansların yaşam koçuyla çalıştığından emin olun. Koçluk sürecini tamamlamamış kişilerin referansları sizi yanlış yönlendirebilir.

İstek üzerine referanslarımız mevcuttur. Ayrıca, kişisel sayfalarımızda bu sitede kolayca bulunan referanslarımız (veya linklerimiz) bulunmaktadır.

3) İyi Bir Eşleşme:

Yaşam Koçunuzu neye göre seçmelisiniz? Bir kişi için etkili bir koç, başka biri için iyi bir eşleşme olmayabilir. Kişisel kimya önemlidir. İyi bir eşleşme bulmak için, doğrudan potansiyel koçunuzla konuşmanız ve örnek bir seans istemeniz en iyisidir. Ben bunun için ücretsiz bir tanışma seansı yapıyorum zaten. Bunun amacı tamamen iyi bir eşleşme olacak mı olmayacak mı bunu görmek içindir. Bir çok ücretsiz tanışma seansından sonra katılımcıya ” sizinle koçluk üzerine çalışmamız doğru olmaz ” diye bir geri bildirimde bulunurum. Amaç para kazanmaktan ziyade gerçekten yararlı olmaktır. Sonuçta ortada bir hayat ve bir yaşam söz konusudur. Bunu kişisel çıkarlar uğruna heba etmek çok doğru olmaz. Koçluk süreciniz için kaliteli bir koçluk için ilk görüşmede gereken derin güveni geliştirecek kadar rahat hissedeceğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Her zaman sizinle telefonda konuşmak, sorularınızı cevaplamak ve endişelerinizi gidermek için zaman harcıyorum. Ayrıca size ücretsiz bir koçluk seansı sunuyorum, böylece koçluğun ne için olduğunu ve iyi bir eşleşme olup olmadığını öğrenmek için önemli bir fırsatı yakalamış oluyorsunuz. Böylelikle hem zamanınız hem paranız cebinizde kalıyor. Yaşam koçu ücretleri hakkında merak ettiğiniz sorulara Yaşam Koçu yazımdan okuyabilirsiniz.Sevgilerle..

Koçluk süreçleri, yaşam koçu ve ilişki koçluğu hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kısmından veya selam@fatihaltinagac.com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim