Yaşam Koçu Nasıl Olunur

 • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Bu yazımda sizlere ” nasıl yaşam koçu olunur ” hakkında bazı bilgilerimi paylaşacağım. Daha rahat anlaşılması adına bu süreci aşama aşama sizlere aktarmak istiyorum. Yaşam koçu olmak isteyen yeni arkadaşlara umuyorum ki faydalı olacaktır. Sözü fazla uzatmadan adım adım ” nasıl yaşam koçu olunur ” bir bakalım.

1. Adım ( Bir Alan Seçin )

Öncelikle bir alan niş seçin. Koçluk geniş tek alan olmasından, profesyonellerin aralarından tercih yapabilecekleri birden fazla niş bulunmaktadır. Bu, koçların hizmetlerini belirli tek müşteri çeşidine göre pazarlamasınayardım eder ve potansiyel müşterilere, koçun insanlara eşi benzeri olmayan zorlukları ile ilgili yardımcı olma ile ilgili uzmanlık sağladığından güvenilir olmalarını sağlar.

Yaşam koçları için olası uzmanlık alanlarından bazıları şunlardır:

 • 1 – İş
 • 2 – Kariyer geçişi ve iş arama
 • 3 – Romantik ilişkiler
 • 4 – Akademik konular
 • 5 – Tinsellik
 • 6 – Yaşlanma
 • 7 – İş yaşam dengesi
 • 8 – Kilo kaybı
 • 9 – Genel sağlık
 • 10 – Eğitim
Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

2. Adım ( Bir Eğitim Programına Katılın )

Bir eğitim uygulamasını tamamlayın. İnsanların hayatlarının değişik alanlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak devasa bir sorumluluktur ve tesirli olması için kalifiye eğitim gerektirir. Antrenmanlar esnasında, antrenörler, koçluğun psikolojik ilkelerini, müşterinin gereksinimlerini saptamak için koçluk değerlendirmesinin sebep yapılacağını, koçlukta etik ve etkileşim yeteneklerini öğrenirler. Eğitimlerinden en iyi neticeleri alabilmek için, öğrenciler Beynelmilel Koç Federasyonu gibi sanayi birlikleri doğrulusunda akredite edilmiş bir program bulmalıdır.

3. Adım ( Çalışma Bilgisi )

Bir dereceye ek olarak tek sertifika kazanmak, potansiyel müşterilerin güvenini kazanmak için uzun tek yol alabilir.
Uluslararası Koçlar Federasyonu veyahut uluslararası Koçluk Birliği gibi profesyonel derneklerin sağladığı kimlik verileri, yüksek iş standartlarının uzmanlık veyahut demonstrasyonunu gerektirir.

Nasıl yaşam koçu olunur?

Örneğin, uluslararası Koçluk Federasyonu, profesyonellerin 500 saatlik koçluk tecrübesine (450’si ödenmesi gereken) veyahut minimum 25 müşteriye sahip olmasını gerektiren Profesyonel Sertifikalı Koçluk sertifikası sunmaktadır.  Ayrıca, bu sertifikasyona müracaat eden şahıslar, koçluk anlaşmaları, etik kaideler, aktif dinleme maharetleri, amaç tayin veyahut hesap verebilirlik konusundaki anlayışlarını deneme eden Koç Bilgi Değerlendirmesini başarı ile bitirmek zorundadır. Benzer şeklinde, uluslararası Koçluk Birliği ” Master Koç ” unvanını kazanmak isteyenler, koçluk prensiplerini bilmeleri için tek dizi deneme yapmalıdır.
Ayrıca, bu sertifikanın adayları, müşterilerinin koçluk ustaları için değerlendirilmeleri için koçluk seanslarının kayıtlarını sunmalıdır (örneğin, müşterilerin net niyetlerini dinlemelerine veyahut bunlara erişebilmelerine yardımcı olma gibi).

4. Adım ( İşletme Olmak )

Bir işletme sahibi olarak belirli yasal korumaları almak için, yaşam koçları bir ” Danışmanlık Şirketi ”  veya kurum unvanı gibi bir işletme sınıflandırması alabilir.

5. Adım ( Sözleşme Yap )

Yaşam koçlarının sigorta taşıması gerekmiyor olsa da, sigorta veya sözleşme yapılarak işlerini kapsama alınması işlerini savunmaya yardım edebilir ve müşterilere huzur verir.

Genel olarak 4 adımda yaşam koçu olmanın bir kaç ayrıntısını sizlerle paylaştım. Şimdi sizlerden gelen ve sıkça sorulan bazı sorulara buradan toplu olarak cevap vermek istiyorum.

Merak Edilen Sorular

Soru – 1: Bir koç olarak nasıl danışan bulabilirim?

Yeni sosyal ağlar kullanmanız bu anlamda işinize yarayacaktır. Danışan çekmenin bir yolu, onlarla bağlantı kurma fırsatlarından yararlanmaktır. Nişlerindeki insanlara yönelik etkinliklere katılmak, yaşam koçlarının birlikte çalışmak istedikleri müşteri türlerini karşılamasını sağlar.

Soru – 2: Yaşam koçu hizmetlerimi nasıl tanıtabilirim?

Söz konusu bilgiyi almak, özellikle ilk aşamalarında olan herhangi bir iş için önemlidir. Reklamları hedefli yayınlara yerleştirmek, yaşam koçlarının işlerini güçlendirmek için ihtiyaç duydukları bilgileri elde etmelerine yardımcı olabilir. Sosyal medya reklamlarını değerlendirmeniz bu anlamda fayda sağlayacaktır.

Soru – 3: Yaşam koçluğunda internet ortamlarını kullanmamın bir faydası var mı?

Web siteleri, bloglar ve sosyal medya sayfaları, bir yaşam koçunun işinin internet yüzü olarak hareket edebilir. Ayrıca, bu diğer reklam türleri için ödeme yapamayanlar içinde uygun bir alternatif olabilir.

Soru – 4: Müşteri referansları ne kadar önemli?

Müşterilerden olumlu geri bildirim paylaşmak, yaşam koçlarının potansiyel müşterilerin güvenini kazanmasına yardımcı olabilir. Yaşam koçları düzenli müşterilerinin web sitelerinde ve tanıtım materyallerinde kullanabilecekleri bir referans yazmalarını istemelidir.

Bu yazımda da genel hatları ile yaşam koçu olmanın ayrıntılarını inceledik. Konu hakkında düşünce ve sorularınızı yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Sevgilerle..

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim