Yaşam Koçu Ne Demek?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Yaşam Koçu Ne Demek?

Hayalleri plan yapan, planları da gerçeğe dönüştüren kişilere yaşam koçu adı verilir. Yaşam koçları insanları da mevcut durumlarından kendi kapasiteleri doğrultusunda ileri noktalara taşımaktadır. Yaşam koçlarının pek çok görevi olup insanların hayatını güzelleştirmek gibi çok güzel bir amaçları vardır diyebiliriz. Koçların görevi danışanların sahip olduğu beceriler, yaratıcılık ve yetenekleri de geliştirmek amacıyla destek olmaktır. Ülkemizde de yeni olan bu meslek popülerleşme yolunda gitmektedir. Mesleği icra etmek isteyen kişilerin sertifika sahibi olması ve kendini de geliştirmesi gerekli olmaktadır. Yaşam koçu olma şartları bilinerek kendini bu alanda geliştirmek de koçların hedefleri arasında yer almaktadır.

Yaşam Koçu Kimler Olabilir?

Yaşam Koçu Kimler Olabilir?

Herhangi bir belge ya da sertifika gerektirmeyen yaşam koçluğu günümüzde popüler durumdadır. Yaşam koçluğu sertifikası veren yerlere müracaat ederek eğitimi koşulsuz almak da mümkündür. Sağlam adımlarla mesleğe girmek de etkili olacaktır. Yaşam koçu olarak çalışabilmek için belli meziyetlere sahip olmak da gereklidir. Yaşam koçu olmak için ne okumak gerekir diyenlere ise sertifika almak gerekir dememiz mümkün. Yaşam koçluğu yapacak kişilerin yardım etme duygusu yüksek olup üstün dinlenme becerisine de sahip olması gerekir.

 

Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Yapılmalı?

İnsanlarla iletişimi yüksek olan kişiler yaşam koçluğu için çalışmakta, doğru zamanlarda doğru soruları da sorma özelliğine sahip olmaktadır. Sezgileri kuvvetli olan kişiler hayata da pozitif bakabilip insanların da pozitif olarak bakmasını sağlamaktadır. Yaşam koçları siteleri de olup danışma hizmeti vermektedir. Sertifika ve belge talep edilmeyen yaşam koçluğunda pek çok kriter de önem taşımaktadır.

 

Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Yaşam Koçu Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Üniversite bitirmeye gerek kalmayan yaşam koçluğunda kendini geliştirmek için çalışmalar yapmak da etkili olacaktır. Akıl veren yaşam koçlarından yardım istemek de bu alanda etkili olacaktır. Yaşam koçları yazıları okuyarak kendinizi geliştirmeniz ve hayata daha da olumlu bakmanız mümkün olacaktır. Yapılan yatırımlar da fayda sağlamakta olup kat ve kat daha fazlası ile kazanmak da yaşam koçluğu hizmeti verenlerde mümkündür. Yaşam koçları kısa sürede pozitif düşünmeyi de sağlamaktadır.

 

 

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim