Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Gerekli?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Gerekli?

Herkes bir dönem yaşam koçu olmayı aklından geçirmiştir sanırım. Peki ” yaşam koçu olmak için ne gerekli? “ bugün biraz ona bakacağız.

Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Lazım?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşam koçu olmak için gereken işlemler bulunur. Yaşam koçları kendilerini günden güne geliştirmekte olup başarılarını tüm dünyaya da duyurmaktadır. Yaşam koçluğu bir meslek olarak duyulmakta olup başarılarla da adını duyurur. Uluslararası standartlarda yaşam koçluğu da profesyonel olarak verilmektedir. Yaşam koçluğu ofisi açma şartları da normal düzeydedir. Yaşam koçluğu sertifika programı aile, sosyal, iş yaşamında da önemli olmaktadır.

 

Koçluk Programları Hakkında

Hedefleri gerçekleştirmek için kısa sürede etkili programlar uygulanabilir. Danışanların hayatında etkili dokunuşlar bırakmak isteyen kişiler hedeflerini de gerçekleştirebilir. Yaşamlarının kontrolünü eline alıp aile, iş ve sosyal yaşamlarında denge kurulması da mümkündür. Yaşam koçu iş ilanları araştırılarak başvurmak mantıklı olacaktır. Danışan kişiler hayatlarında fark yaratmayı isteyip dönüşüm ve değişim sürecine de rehberlik etmektedir. Koçluğu meslek olarak yapabilmek için de global programlara katılmak etkili olacaktır.

Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Gerekli?

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam koçu olmak için üniversite mezunu olmanın yanı sıra sertifikalara da sahip olmak gereklidir. Bireylerin kendi yeteneklerini keşfetmeleri ve problemlerini çözmelerinde de önemli rol almaktadır. Fırsatları değerlendirmek için de koçlar yardımcı olmaktadır. Yaşam koçları öncelikle yönlendirmek ve sadece soruları yanıtlama yoluna gitmemelidir. Hedefler koymak, bunlara da nasıl ulaşılacağını göstermek de yaşam koçlarının hizmetleri arasında yer alır. Yaşam koçları çözüm odaklı çalışmak, geleceğe de umutla bakma konusunda yardımcı olmaktadır.

 

Yaşam Koçu Ne Yapar?

Yaşam koçları kendine vakit ayıramayan kişiler için de etkili çözümler önermektedir. Hayatta ne yapmak ve gelecekte ne olunacağına dair kararlar verilmeli ve bu doğrultuda çalışılmalıdır. Yaşam kalitesini artırmak için, hedeflere ulaşmak için de eylem planları yaşam koçları tarafından hazırlanmakta ve etkili öğrenmeler için de sunulmaktadır. Yaşam koçu olmak için ne okumak gerekir diyenlere de psikoloji, sosyoloji bölümleri ardından sertifika almak gerekir diyebiliriz. Yaşam koçu olmak için ise mutlaka meslek için belgelerin tam olması, sertifikalara sahip olmak da etkili olacaktır. Aynı zamanda da sorumlulukları zamanında alarak verimli yaşam sürmek gerekir.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın