Yaşam Koçunun Faydaları Nedir?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Minik Bir Adım: Yaşam Koçunun Faydaları

Farkındalık yetmez değişim için bir de harekete geçmek lazım. Bunun için bu yazıda size Yaşam Koçunun Faydaları ndan bahsetmek istiyorum. Büyük bir değişiklik yapmanın anahtarı, önce küçük bir değişiklik yapmaktır. Bunun için bazen bir ” Yaşam Koçu ” na ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer durumun farkında olup harekete geçemiyorsanız bunun eylemsizlikle bir ilgisi vardır.  Eğer çabucak ve zahmetsizce kurtulmak istiyorsanız, küçük değişiklikler yapmaya başlamanız gerekiyor.

Örneğin: Bir kayayı tek seferde çakıl taşı yapamazsınız. Bunun için bu kayaya bir çok çekiç darbesi vurup ufak ufak tek tek parçalamanız gerekmektedir. Sorunlarımız da aynı bu kaya parçası gibi yolumuza çıktığında o yolda yürümemize engel olur. Bunun için sorunları da ufak ufak parçalar halinde çözmemiz gerekmektedir.

Küçük Adımlarla Büyük Değişimi Yakala !

Yaşam Koçunun Faydaları Nedir?

Sık sık yaşamlarımızda büyük bir değişim yapmak zorunda kaldığımız fikrine sıkışıp kalırız ve bu durum bazen göze çok batar, ancak hiç bir şey yapmayız. Bu durum karşısında sessiz kalmak daha kolaydır. Bu bekleme veya sessiz kalma sürecinde sadece diliyoruz, bekliyoruz veya umuyoruz. Ya da sadece çok rahat bir rutine sıkışmış oluyoruz. Bir yaşam koçu ile çalışmanın faydası aslında bu sessizliği ortadan kaldırmak için iyi bir anahtardır. İşin sırrı, eylemsizlik kuvveti (istirahat halindeki bedenlerin istirahat halinde olma eğilimi), bir şey yapmadığınız sürece sizi uyutmakta ve nerede olduğunuzu hangi konumda bulunduğunuzu unutmanıza neden olmaktadır. Öncelikle sorunları çözmek içinde nerede durduğunuzu bilmeniz el deki verileri tekrardan gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Yaşam Koçunun Faydaları

Muhtemelen büyük bir hedefe odaklanmayı ve bu hedefe bebek adımlarıyla ulaşmayı duymuşsunuzdur? Bence bu hedef belirleme ve ilk olarak bebek adımlarıyla ilerleme konusu harika bir başlangıç. Bu fikir harika ama bazen biz nasıl bu bebek adımlarına başlayacağımızı bilemiyoruz. Her şey 4×4 lük olsun diye düşünmekten adım atamadığımız çok olmuştur. Burada gözden kaçan nokta küçücük bir değişikliğin veya küçücük bir adımın çok büyük değişikliklere yol açmasıdır. Tam da bu nokta da ” yaşam koçunun faydaları ” devreye girmektedir. Sadece farklı bir şey yap. Mesela bu yazıdan sonra çok basit bir değişiklik yap kendinde. Her zaman giydiğin çorapları bırak ve hiç giymediğin kırmızı çorapları giy. Yok ise al bir tane. Rutinleri ve alışılmışı kırmak için bu bile minik bir bebek adımı sayılabilir. Çalışmak için farklı bir yol alın. Farklı bir restoranda yemek yiyin. Kahve yerine çay için. Herhangi bir değişiklik yaparak daha büyük geri dönüşler almanız mümkündür. Mesela hayatınızın bundan sonrası için bugün minik bir adım atarak bir yaşam koçu ile çalışmaya başlayabilir ve geleceğiniz için büyük değişimleri yakalayabilirsiniz. Bu teknik, büyük bir amaç, proje veya değişim ile başa çıkmak için yeterli motivasyon, irade veya cesarete sahip olmanın zor kısmını atlamanızı sağlar.

Koçluk süreçleri, yaşam koçu ve ilişki koçluğu hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kısmından veya selam@fatihaltinagac.com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim