Abraham Lincoln – Başarı Hikayesi

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Abraham Lincoln – Başarı Hikayeleri

Başarı hikayeleri bölümümüzde bu hafta Amerika Eski Başkanı Abraham Lincoln hakkında bazı şeylere değinmeden geçmek olmaz diye düşündüm ve sizler için bazı bilgileri derledim. Başarı hikayeleri aslında hayatımızın her anında ve her yerinde. Geçmişe gittiğimizde ise benzerlerini de görmekteyiz. Abraham Lincoln inanılmaz liderlik becerileri, fantastik konuşmaları ve inanılmaz derecede keskin siyasi yetenekleriyle tanınan, batı dünyasının en tanınmış ve saygın siyasi liderlerinden biridir. 16 inci kriz döneminde ABD ve milletin lideri Başkanı Abraham Lincoln kendi kendine gerçek bir başarı öyküsüdür. Gelin birlikte bu gerçek başarı hikayesine bir göz atalım.

Gerçek Başarı Hikayeleri

Çocukluk Dönemi – Başarı Hikayeleri

Bir kişinin başarı hikayesine başlamadan önce çocukluk dönemine mutlaka bakılması gerektiğini savunurum. Çünkü bir başarı hikayesinin yazılması aslında taaa o günlerden başlar. 12 Şubat 1809’da doğan Abraham Lincoln mütevazı bir ortamda büyüdü. Küçük bir çocuk olarak Lincoln, ailesi tarafından Kentucky’de, babası Thomas’la birlikte yerel bir işletme ve sosyal lider olarak büyüdü. Bununla birlikte, babası yasal davalarda varlıklarının çoğunu kaybetti ve aileyi Indiana’ya gitmeye zorladı – o sırada sınırın bir parçasıydı. Abraham Lincoln, özellikle çalışkan bir çocuk olarak görülmedi. Sınır yaşamına uyum sağlamak ve onunla ilişkili zor emeği kucaklamak yerine, kitaplara ve kişisel eğitime geri çekildi. Bununla birlikte, bir güreş maçında kasabasının zorbalarından birini mağlup ettikten sonra uzman bir avcı olarak yerel bir ün kazandı. İnsanlar modern toplumda Abraham Lincoln’ü tartıştıklarında, tipik olarak inanılmaz derecede oratory becerileri ve liderlik yetenekleri hakkında konuşurlar. Az sayıda insanın bildiği şey, genç Abraham Lincoln’ün vasıfsız ve kötü eğitimli yerel öğretmenlerden kabaca bir yıllık örgün eğitimden oluşan çok sınırlı bir eğitimi olduğu.  Gençliğinin başında, Lincoln sürekli yeni kitaplar okumaya odaklandı.

Ünlülerin Başarı Hikayeleri

Biraz da Kariyer – Başarı Hikayeleri

Ünlülerin başarı hikayeleri olarak adlandırılacak bu hikayenin devamında bakın neler olmuş. Yirmili yaşlarının başında, Abraham Lincoln, New Salem, Illinois’de bulunan yakın arkadaşlarından biriyle yerel bir genel mağazaya yatırım yaptı. İşler bozuldu, genç Lincoln’ü payını satmaya ve kayıplarını kabul etmeye zorladılar. İş dünyası ile hayal kırıklığına uğrayan Lincoln, Illinois Genel Kuruluna aday olarak politikaya başladı. Maalesef, siyasi kariyeri de başarısız oldu, Lincoln on üç adaydan sekizinci sıra da bitirdi. Başarısızlığı ile hayal kırıklığına uğrayan Lincoln, yine kitap dünyasına çekildi. Bu kez, okumasının kesin bir odağı vardı – kendisi için kanunu öğrenir, süreçte avukat olur ve tekrar kamu ofisine koşardı. Kendi eğitiminin onun evinden kaçmasına ve politik bir yönelişine dönmesine izin verdi. Kariyeri olan Abraham Lincoln’ün kendi kendini eğitmiş yasal becerileri onu Temsilciler Meclisi seçiminde en üst düzey adaylardan biri yaptı. Lincoln sonunda evinde dört dönem görev yaptı ve onu Illinois’te yerel politika konusunda liderlik yaptı.

Kişisel Gelişim Başarı Hikayeleri

Kariyerin Devamı – Başarı Hikayeleri

İş adamlarının başarı hikayeleri de aslında aslında onun hayatı gibi hep inişli çıkışlıydı. Whig Partisinin bir savunucusu olan Lincoln, 1846’da Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisine seçildi. Kongrede kariyeri sırasında, köleliğe yasaklama yasağı getirecek bir tasarıyı uygulamaya koyma girişiminde bulunmaya çalıştı. Washington DC ve mevcut köle sahiplerine tazminat sağladı.

Temsilciler Meclisi’ndeki kısa kariyerinden sonra, Lincoln siyaset dünyasından uzaklaştı ve Illinois’de avukat olarak çalıştı. On altı yıl boyunca, devletin hem büyük şirketleri hem de bireyleri adına çalıştı, gününün en etkili ve önemli vakalarından bazıları üzerinde çalıştı. U Carter üyesi olarak1858’de, Whig Partisi’nin yönündeki hayal kırıklığına uğrayan Lincoln, o zamanlar yeni Cumhuriyetçi Parti’nin yanına, bu kez siyaset dünyasına tekrar girdi. Genç Abraham Lincoln, Demokratik Senatör Stephen Douglas’ı yenmeyi amaçlayan, 1958’de Illinois’in Illinois’deki Seçmen Seçimini siyasette ikinci giriş noktası olarak seçti. Popüler oyların rakibinden daha fazla payını almasına rağmen, Lincoln seçimleri kaybetti ve pozisyondan vazgeçti. Ancak Cumhuriyetçi Parti’de çok daha geniş çapta bir destek sağladı ve daha iki yıl sonra 1860’da Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı’nın daha büyük bir hedefini izlemesini sağladı. Kişisel gelişim başarı hikayelerine örnek olacak bu hikayenin devamında, Kölelik sorunu – o zaman Amerika Birleşik Devletleri’nde inanılmaz derecede çekişmeli ve bölücü bir konuydu. Seçimleri büyük bir çoğunlukla kazandı ve muhaliflerini bir araya getirdi. Abraham Lincoln bir başkan olarak maalesef, köleliği destekleyen güney devletlerinin çoğu, o göreve başlamadan önce Birlik’ten ayrıldılar.

Başarı Hikayeleri

Güney Carolina, Texas, Florida ve diğer dört eyalet Birliği, Lincoln ve o zamanki Cumhurbaşkanı Buchanan’ın ülkenin en büyük iç savaşının başlamasına tanıklık ettiği gibi. Lincoln’ün Amerikan İç Savaşı’na katılımı, tek bir savaş hakkında yazılan kitapların tümü ile iyi bir şekilde belgelendirilmiş ve inanılmaz derecede ayrıntılıdır. İç Savaş sırasındaki görevinden ayrılan bir an varsa, bu birçok Afrika kölesini serbest bırakmada önde gelen bir tasarı olan tanınmış Özgürlük Bildirgesi’nden geçiyordu. Oradaki inanılmaz Birlik zaferinin ardından Gettysburg’daki ünlü konuşmasında zirveye ulaştı. Bu konuşma savaşın bir dönüm noktası olduğunu kanıtladı. Birliğe güçlerini verdi ve güney devletlerini yakalamak ve iç savaşı kazanmak için gerekenleri teşvik etti. ABD’yi yeniden inşa ettikten ve ülkeyi kölelik çağının ötesine ittikten sonra, Lincoln sivil hakların savunuculuğunu sürdürdü. Siyah kölelere oy verme kabiliyeti vermeyi önerdi.

14 Nisan tarihinde 1865 yılında, bir tek John Wilkes Booth bir performans sırasında Abraham Lincoln suikast girişiminde bulundu. Lincoln’ün politik bir lider olarak başarısı ve Amerikan’ın siyasetindeki efsanevi statüsüne ve büyük onayına bugün ayrıcalıklı bir terbiye veya iyi bir eğitimden kaynaklanmadı. Muazzam dürtü ve kararlılığından ve diğerleri yardımlarıyla öğrenmelerine yardım etmeyi reddettiği zaman kendini eğitme konusundaki becerilerinden kaynaklandı. Kendini bir kitap kurdu olarak ilan eden Lincoln, gençler ve erken yetişkinlik döneminde büyük miktarda kitap okudu ve kendi kendine öğretilen öğrenme stilinin başarısına ulaşmada yardımcı olduğunu iddia etti.

Abraham Lincoln’ün hayatından büyük bir ders alınacaksa oda, herkes – özgeçmişlerine bakılmaksızın – isterlerse kendi hayatlarında harikalar yaratabileceğine sadece inanmalarıdır.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın