Genel

Acı Çekmenin Faydaları Nedir?

Acılardan Beslenmek !

Acıları huzura ve mutluluğa nasıl taşırız sorusundan önce biz acılardan beslenmeyi seven bir toplum olarak acaba acıları huzura ve mutluluğa taşımak istiyor muyuz? sorusunu kendimize sormak lazım. Ancak doğru soru soruna sorulduğuna tam bir çözümleme yapabilir ve bir çok sorunu çözebiliriz.

Acı Çekmenin Faydaları

Acıları Dindirmenin Formülü Nedir?

Zevk almak ve acı çekmekten kaçınmak evrensel doğamızın bir parçası olmakla birlikte, kültür ve ıstırap ile nasıl başa çıkmamızın merkezinde önemli bir rol oynar. Batıda, genellikle acıyı reddediyoruz. Bunu, mutluluk arayışımızın istenmeyen bir sonucu olarak görüyoruz. Bu yüzden onunla savaşırız, bastırırız, ilaç veririz ya da onlardan kurtulmak için hızlı çözümler ararız. Bazı kültürlerde, özellikle de Doğu’da, ıstırap, insanların hayatlarında önemli bir rol oynar ve kabul görür. Bunu değiştirmek yerine acıdan beslenmek daha tercih edilen bir çözüm yoludur. Aslında yaşanan acılardan bizim hayatımıza, yaşamın geçiciliğine, kusurlarına, yenilgilerine ve hayal kırıklıklarına kadar öğrenebileceğimiz çok şey var.

Tibet keşiş Khenchen Konchog Gyaltshen Rinpoche, acı çekmenin dört yararını anlatır: bilgelik, esneklik, şefkat ve gerçekliğe derin bir saygı.

Bilgelik acı deneyiminden doğar. İşler iyi gittiğinde, yaşamlarımız hakkında sorular sormak için nadiren dururuz. Ancak, zor bir durum bizi çoğu zaman akıl almaz durumdan çıkarır ve deneyimlerimizi yansıtmamıza neden olur. Kral Solomon’un bilge bir kalp olarak adlandırdığı şeyi derinlemesine görebilmek için, fırtınanın karşısında cesur olmalıyız. Acı çekmek bizi daha dirençli hale getirebilir, zorluklara daha iyi dayanabilir. Tıpkı bir kasın, birikmesi için, bir miktar acıya dayanması gerekir, bu yüzden duygularımızın güçlendirmek için acıya dayandırılması gerekir. Hayatı boyunca çok fazla acıyı ve neşeyi bilen Helen Keller, “karakterin, kolay ve sessiz bir şekilde geliştirilemeyeceğini kaydetti. Sadece deneme ve ıstırabın tecrübesi sayesinde ruh güçlendirilebilir, vizyon temizlenir, hırs esinlenir ve başarı elde edilebilir. ”

Acılar En Güçlü Silahımız !

Acı Çekmenin Faydası Nedir?

Bir başka acı çekmenin faydası ise, yaşanan acılar yaşandığı süre zarfında ve sonrasında bize bir ” Farkındalık ” katar. Bu farkındalık sayesinde aynı acıyı çeken birini görünce empati yapabilmeyi öğrenmiş oluyoruz. Açıkcası yaşanan bir acının böyle faydaları olacağını düşününce aklımıza ilk olarak bunlar gelmez. Bu durumları anlamak içinde bu acıyı deneyimlemeliyiz. Pastor Fritz Williams‘ın belirttiği gibi, “Acı çekmek ve sevinç bize, eğer onlara izin verirsek, bize başka bir kişinin ruhuna ve kalbine götüren empatinin nasıl atılacağını öğretir. Bu şeffaf anlarda diğer insanların sevinçlerini ve üzüntülerini biliyoruz ve onların endişeleri kendimizmişiz gibi düşünüyoruz. ” Acı çekmenin en önemli faydalarından biri, gerçekliğe derin bir saygı duymasıdır. Sevinç deneyimi bizi sonsuz olasılıklar alanına bağlasa da, acı deneyimi bize sınırlarımızı da hatırlatır. Bütün çabalarımıza rağmen, inciniriz, bazen yüksek uçtuğumuz zaman fark etmediğimiz kısıtlamalarla karşılaşırız. Bir insanın sınırlarını bilmesi de yine yaşadığı acılarla olur.

Acının İnsanı Olgunlaştırması Gerçeği

Acı Çekmenin Faydası Nedir?

Gerçekliğe duyulan derin saygı, potansiyelimizin, sınırlamamızın ve insanlığımızın neyin kabul edildiğini ima eder. Acı çekmenin faydasını yaşamak istiyor isek acı çekmenin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve bilgeliğin ve merhametin ancak acıyla olgunlaştığını kabul edersek acılarımız daha hızlı hafifler. Keder ve üzüntüyü kaçınılmaz olarak kabul ettiğimizde, aslında daha az acı çekeriz. Nathaniel Branden, öz-kabulün merkezi olduğu benlik saygısını, bağışıklık sisteminin bilinci olarak ifade eder. Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalanmadığımız anlamına gelmez, daha çok hastalandığımızdan ve hastalandığımızda daha hızlı iyileşiriz. Benzer şekilde, ıstırabın hiç bir zaman tamamen ortadan kalkması pek olası değildir, fakat bilincimizin bağışıklık sistemi güçlendikçe, daha az sıklıkta çekeriz ve yaptığımız zaman, iyileşmemiz daha hızlıdır. Ayrıca bu yazının son kısımlarına gelirken yazıya acı çekmenin faydası nedir diye başladık lakin ” Acı çekmek faydalıdır ” gibi bir çıkarım yaparak acı çekmenin yollarını aramaya gerek yoktur. Tıpkı bağışıklık sistemimiz güçlensin diye hasta olmak istemek gibi bir şey olur bu. Acı çekmenin faydalarını uzun uzun anlatmaya veya araştırmaya aslında çokta gerek yok. Kusurlu ve engelleyici dünya, bize bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için aktif olarak onları aramamıza gerek kalmadan, bize bolca fırsat sunuyor.

Buda’nın Dört Asil Hakikatinden ilki, ıstırabın hakikatidir – insan olmanın kaçınılmaz bir parçası olarak reddedebilir veya kabul edebiliriz. Ve zor deneyimleri kabul etmeyi, hatta benimsemeyi öğrendiğimiz zaman, ıstırabımız, büyüme için bir araç, haline gelir.

Bireysel ve Kurumsal ” Kişisel Gelişim Eğitim Programımız “ hakkında bilgi almak için Eğitimler Kategorimizi inceleyebilir veya iletişim kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Yorum Yazabilirsiniz

Popüler Makaleler

Yukarı Çık
Call Now ButtonRandevu İçin Arayabilirsiniz.