Genel

Beyin Nasıl Öğrenir? – Beyin Nasıl Çalışır?

İki İşi Aynı Anda Yapma Hastalığı

Beyin Nasıl Öğrenir? – Beyin Nasıl Çalışır?

Antik çağlardan beri, öğrenme noktasının insan beyni olduğunu biliyoruz. Beyin nasıl öğrenir? veya Beyin nasıl çalışır? noktasını hakkında yeterli bilgiye sahip değilizdir. Fakat sadece son on yılda nörobilim araştırmacılarının beynin içine girebilmeleri ve öğrenmenin aslında moleküler düzeyde nasıl gerçekleştiğini gözlemledikleri görülmüştür. Difüzyon görüntüleme gibi yeni teknolojiler, beynin iç işleyişini açmış ve bilim insanları, insanların öğrenme sürecine girdiğinde beynin içinde neler olup bittiğini “görmelerini” sağlamıştır. Laboratuvar hayvanlarının beyinleri ile daha karmaşık deneylerin yapılması, anlayışımızın sınırlarını daha da genişletiyor.

Beyin Nasıl Çalışır?

Beyin Nasıl Öğrenir?

Beyin En İyi Nasıl Çalışır?

Öğrenmenin beyinde nasıl gerçekleştiğini kavramak için, fizyolojisi hakkında kısa bir bilgi sahibi olmak gerek. Beyin yaklaşık 100 milyar nörondan oluşur. Beyin, üç ana bölümden (gövde, beyincik ve serebrum) oluşur. Üçüncüsü, öğrenmede en önemli olanıdır, çünkü hafıza ve akıl yürütme gibi daha yüksek sıralı işlevlerin ortaya çıktığı yer burasıdır. Beyinciğin her alanı bir fonksiyonda uzmanlaşır – görme, duyma, konuşma, dokunma, kısa süreli hafıza, uzun süreli hafıza, dil ve muhakeme yetenekleri öğrenme için en önemli olanlardır.

Beyin Nasıl Öğrenir?

Beyin Nasıl Çalışır?

Beyin Nasıl Öğrenir?

Öyleyse beyin nasıl öğrenir? Bir nöron ağı vasıtasıyla, duyusal bilgi, nöral yol boyunca sinapslarla iletilir ve geçici olarak kısa süreli hafızada saklanır, beynin, karşılaştığımız duyusal bilginin şekline yönelik bir alıcı merkez gibi hareket eden bir uçucu bölgesidir.

Kısa süreli hafızada işlendikten sonra, beynimizin sinirsel yolları bu hatıraları, var olan hatıralarla karşılaştırıldığı ve uzun süreli belleğimizde, hayatımızda yaşadığımız her şeyin engin deposu olan yapısal çekirdeğe taşır. Bu işlem bir anda gerçekleşir, ancak bu durum her zaman mükemmel değildir. Aslında, enformasyon, milyarlarca nöronun aksonları boyunca, sinapsla bir sonraki nörona sinyaller iletirken, bazı bozulmalar yaşanabilir. Bu yüzden anılarımızın birçoğu eksik ya da gerçek hafızada delikleri doldurmak için oluşturduğumuz yanlış kısımları içeriyor.

Beyin ve Öğrenme

Beyin Nasıl Gelişir?

Beyin Nasıl Gelişir?

Beyin nasıl gelişir? sorusuna nörobilimciler, öğrenme ve hafıza oluşumunun beyin hücreleri arasındaki bağlantıların güçlendirilmesi ve zayıflatılmasıyla yapıldığına uzun zamandır inanmışlardır. Son zamanlarda, Kaliforniya Irvine Üniversitesi Öğrenme ve Hafıza Nörobiyolojisi Merkezi’nde araştırmacılar bunu kanıtlamıştır. Farelerle yapılan deneylerde, yeni bir görev öğrenirken beynin hareketlerini izole edip gözlemleyebildiler. Araştırmacılar, iki nöronun sıklıkla etkileşim kurduğu zaman, daha kolay ve doğru bir şekilde iletmelerini sağlayan bir bağ oluşturduğunu buldular. Bu daha eksiksiz anılara ve daha kolay hatırlamaya yol açar. Tersine, iki nöron nadiren etkileşime girdiğinde, iletim sıklıkla eksilir ya hatalı bir belleğe ya da hiç bir belleğe kayıt oluşmaz.

Bunun bir örneği olarak, işe gidip geleceğinizi düşünün. Herhangi bir şey düşünür müsünüz? Beyin nasıl çalışır sorusuna sanırım bu noktada beynimi çalıştırmam diyebilirsiniz. Bunu demekte çok haklısınızdır. Sürekli tekrarlanan bir durum olduğu için düşünmeye gerek yoktur. Ancak bir tatile çıktığınızı ve hiç gitmediğiniz bir yere gittiğinizi düşünün şimdide. Bakın hayal ederken bile düşünmeye başladınız. İş örneğinde hafızayı kontrol eden nöronlar birbirleri ile çok sık iletişim kurarlar. Tıpkı bir grup eski arkadaş gibi sıkı bir bağ kurmuşlardır.

Hiç gitmediğiniz bir yerde tatil yapacağınızı düşünün. Tatil için beynin çok daha sıkı çalışması gerekiyor. Yol tarifi almalı, yazmalı ya da yol boyunca yol işaretlerine dikkat etmelisiniz. Bu durumda, bu yeni hedefe gitmeye dahil olan nöronlar, daha önce sık sık sinaps paylaşmamışlardır ve bu yüzden eksik veya verimsiz iletişim kurmaktadırlar. Bu, beyinde yeni bağlantıların kurulmasını gerektirir, bu da ancak daha bilinçli bir çabayla ve dikkatle olumlu sonuçlar elde edilir.

Bu araştırma, özellikle yeni bilgiyi nasıl edindiğimiz, onu hafızada sakladığımız ve gerektiğinde nasıl alacağımız ile ilgili öğrenme için önemli etkilere sahiptir. Yeni şeyler öğrenirken, hafıza ve hatırlama sıklık ve yenilikle güçlendirilir. Yeni ve daha yakın zamanlarda yaptığımız bir şeyleri pratik veya prova yaparsak, beynimizin bu deneyimleri verimli bir şekilde iletmesi ve bunları daha sonra hazır erişim için saklaması da o kadar kolay olur. Bu sürece akıcılık denir.

Beyin Yapısı ve Öğrenme

Beyin yapısı ve öğrenme hakkında, Radyoloji, bölümü Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu Merkezi’nde yakın zamanda yapılan bir başka çalışma, beynin yapısal çekirdeğinin farklı bölgelerden duyusal bilgi aldığını ve daha sonra veri bitlerini bir anı haline getiren tam bir resme dönüştürdüğünü ortaya koymuştur. Yani bir olay karşısında hafıza, çoklu duyusal girişlerle güçlendirilmiştir. Örneğin, bir şey görür ve duyarsak, onu sadece duyduğumuzdan daha fazla hatırlayabiliriz.

Bir şeye – korku, öfke, kahkaha ya da aşk – duygusal bir tepki yaşarsak – bu duygu hafızanın bir parçası olur ve onu dramatik olarak güçlendirir. Anıların hatırlanmasında, duygusal bir tepki yaşatan deneklerin, olayı hatırlama olasılıkları çok daha yüksek ve duygusal bir bağlanma olmaksızın bir olaya şahit olanlardan daha çok doğrulukta olmalarıydı. Bu, doğum, evlilik, boşanma ve ölüm gibi son derece duygusal olayların neden unutulmayacağını açıklıyor. Beyin yapısı ve öğrenme işlemi de duyusal bağlarda daha fazla tepki gösteriyor.

Beyin Nasıl Çalışır

Beyin Yapısı ve Öğrenme

Beynin Lobları ve Öğrenme

Bu nörobilim araştırması öğrenme hakkında ne önerir? Öğrenmenin, mizah, hikaye anlatımı, grup aktiviteleri ve oyunlar gibi yöntemlerle beynin duygusal tarafını tüm duyulara ulaştırmasını ve dokunmasını sağlamalıyız. Tek başına mantıksız veya mantıklı olmak, güçlü anılar üretmez.

Beyin lobları ve öğrenme noktasında Michigan Üniversitesi Biyopsikoloji Programındaki üçüncü bir keşif, beynin, beş duyumuzla giren deneyimleri nasıl işlediği konusunda seçici davrandığını doğruladı . Beyin, yeni veya sıra dışı olan herhangi bir deneyime özel dikkat gösterecek şekilde programlanmıştır. Bunu, duyuların getirdiği yeni bilgiler ile beynimizin uzun süreli belleğinde saklanan mevcut bilgiler arasında karşılaştırma yaparak yapar. Beyin bir eşleşme bulduğunda, hızlı bir şekilde yeni belleği gereksiz olarak ortadan kaldırır.

Yeni bilgiler hafızada zaten saklanan şeylerle çeliştiğinde, beyinlerimiz aşırı sıkıntıya girerek, çelişkiyi açıklamak için çok çalışırlar. Yeni bilgiler bizim için yararlı olursa, daha sonra alınabilecek kalıcı hafızaya aktarılır. Eğer bu yeni bilgiler faydalı görünmüyorsa ya da kaynağına güvenmiyorsak, sahip olduğumuz bilgilere bağlı kalmayı tercih etmeyiz, onu unutmaya ve hatta tamamen kaldırmaya çalışırız.

Beyin Nasıl Öğrenir? – Beyin Nasıl Çalışır?

Öğrenmenin doğası gereği, yeni bilginin edinilmesi gerektirdiği için, beynimizin hikayeye odaklanmak ve gereksizliği unutma eğilimi, onu doğal bir eğitim müttefiki haline getirmektedir. Aslında, beynimiz, doğduğumuz andan itibaren öğrenmek için çok sıkıdır çalışır. Bizim doğal merakımız, beynimizin çevremizdeki alışılmadık arayışından kaynaklanmaktadır.

Öte yandan, geçmiş anılar, önceki bilgilerle çelişen gelecek öğrenmenin önünde bir engel olabilir. Yaşlandıkça ve daha fazla tecrübe kazandığımızda, geçmiş bilgilerimize çok fazla güvenme eğilimindeyiz. Önceki anılarla uyuşmayan yeni bilgileri özleyebilir veya hatta reddedebiliriz. Son zamanlarda yapılan beyin araştırmaları, öğrenmenin gizemlerinin çoğunun kilidini açıyor. Bu yazdıklarım şimdiye kadar bildiklerimiz bakalım ilerleyen zaman içerisinde beyinin diğer gizemli sırları nasıl çözülecek. Beyin nasıl öğrenir veya beyin nasıl çalışır noktasında bildiklerimi size aktararak fikirlerimi paylaştım. Konu hakkında merak ettikleriniz var ise, alt kısımda bulunan yerden yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Sevgilerle.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Yorum Yazabilirsiniz

Popüler Makaleler

Yukarı Çık
Call Now ButtonRandevu İçin Arayabilirsiniz.