Etkili Soru Sorma / Soru Sorma Sanatı

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Etkili Soru Sorma / Soru Sorma Sanatı Nedir?

İnsanız ve soru sormadan yapamayız. Öğrenmenin temeli sormaktan geçer. Soru sorma sanatı ve etkili soru sorma hakkında bir çok bilgiye bu yazımda ulaşabilirsiniz.

Soru Sorma Sanatı
Etkili Soru Sorma

Etkili Soru Sorma

Etkili soru sorma ve soru sorma sanatı aslında ailemize daha çocukken sorduğumuz ancak şuan ne salakça dediğimiz dönemden başlar. Ailemizi benzersiz ve tamamen çocukça sorularımızla sürekli delirtirdik. Ama büyüdükçe, soru sorma alışkanlığımız azaldı ve sorunun gerçekliğini, bu sorunun yeterince iyi olup olmadığını, bu sorunun bizi aptal gibi gösterip göstermeyeceğini veya insanların bizi yargılamasını isteyip istemediğini kontrol etmeye başladık.  Bu düşünce nedeniyle soru sorma sanatı yada etkili soru sorma yeteneğimizden uzaklaştık. Sorularımızı içimizde tutmaya başladık ve olayları olduğu gibi görmeye ve kabul etmeye başladık.

Soru sorma sanatı ve etkili soru sorma teknikleri, herhangi bir sorunu çözmek için kullanılabilecek en güçlü silahlardır. Ve herhangi bir çözüme doğru atılan ilk adımlardır, doğru soruları sormak herhangi bir sorunu çözmek için hayati öneme sahiptir. Tıpkı Newton’un 2. hareket yasası gibi, bir nesnenin de herhangi bir güç tarafından kesilene kadar kendi durumunda kalma eğiliminde olduğunu belirtir. Benzer şekilde, yaşamımızda, sorunlarımız, durumlarımız, vb. Sorgulanmadıkça ve sorunu çözme şansımız olmayacaktır. Sorular tamamen farklı bir bakış açısıyla durumu yeni bir şekilde görmenize yardımcı olacak bir kaldıraç görevi görecek. Bu önemlidir çünkü bu daha sonra ki rahatımız ve bağlılığımız nedeniyle içinde bulunduğunuz döngüyü kırmanıza yardımcı olacaktır.

Unutulmalıdır ki farklı bakış açılarının cehaleti kırar.

Etkili Soru Sorma
Soru Sorma Sanatı

Soru Sorma Sanatı

Hadi başlayalım
Şimdi, asıl mesele hangi soruları sormak? Soru sorma teknikleri ne geçmeden önce bir kaç soruya cevap vermek lazım. Ne zaman sormak Nereye sormalı? Vb vb. Bu kalıplar soru sormanın gücünü ve gerekliliğini tartıştığından, soracağınız bazı şeyler kendiniz tarafından cevaplamalısınız.

Hepimiz bir sanatçıyız, ama asıl sorun, soru zorlaştığında nasıl bir sanatçı olarak kalacağımızdır. Bir sanatçı, sıra dışı gözlem gücüne sahip sıradan bir insandır. Her zaman doğanın karışıklıklarından, etrafındaki problemlerden ve hatta etrafındaki yaşayan tüm canlılardan bile etkilenir. Biz insanlar olarak hassas ayrıntıları sevdiğimiz için alışkanlıklar oluşturma eğilimindeyiz. Detaylar önemli değil gibi gelir bize ama bir ustayı vasattan ayıran sır detaylar da saklıdır. Böylece, bir daha ki sefere özgür olduğunuzda, etrafınızdaki şeylerin doğasını gözlemlemek için biraz zaman ayırın ve bu şeyin nasıl üretildiği, futbolun icat edilmesine neden olan, insanların nasıl konuştuğunu görmek için bazı basit soruları kendinize sorun.

Etkili Soru Soru Sorma Teknikleri
Soru Sorma Teknikleri

Soru Sorma Teknikleri

Lütfen soru sorma sanatının insan ırkının ilerlemesinin arkasındaki sebep olduğunu unutmayın. 1902 yılında bir bayan, arabanın içinde otururken nasıl ön camdaki karları temizleyebilecekleri sorusunu sordu ve o gün bu durumun üzerine çalışmalara başlandı. Her büyük ve küçük buluş ve keşifin arkasında, cevaplanmayı bekleyen saçma bir soru vardı.

“Büyüme hızınıza karar veremezsiniz, sorulacak sorulara karar verirsiniz ve bu sorular büyüme hızınıza karar verir.”
Doğaya derinlemesine bakın ve sonra her şeyi daha iyi anlayacaksınız. Benzer şekilde, soru sormak, konunun derinliklerine bakmamıza ve araştırmamıza yardımcı olur.

Bilmelisin ki bazen bilmezsin, ne bildiğini sandığını bilmezsin ve ya bildiğini sanarsın.

Bizim sorunumuz oraya geri dönmek ve çocukluğumuzda olduğumuz kadar meraklı olmak. Bu seferki fark şu ki, şimdiye kadar sahip olduğumuz yaşam tecrübesiyle sorularımızı çözme gücüne sahibiz. Soru sormayı bir alışkanlık haline getirin ve yakında değişimi hissedeceksiniz. Köklerine dön ve daima ona bağlı kal. Bu sayede soru sorma sanatına yada etkili soru sorma yetilerini geliştirmek için basit ama güçlü bir adım atmış olursun.

Nasıl Etkili Soru Sorabilirim
Soru Sorma Sanatı Nedir?

Soru Sorma Sanatı Nedir? / Etkili Soru Nasıl Sorulur?

Soru sorma sanatı nedir veya etkili soru nasıl sorulur sorularına sürekli maruz kalan biriyim. verdiğim kişisel gelişim eğitimlerinde mutlaka bu soruları soran bir iki seyirci çıkar. Bunun için temel bir kaç yetiye sahip olmak gerekir.

  • Yaratıcı ol.
  • Vizyon sahibi ol.
  • Bir yenilikçi olun.
  • Ve Daha Genç Düşün.
  • Daha genç ol.

Güçlü soru sorma teknikleri için; Dünyayı fethetmeye başlamadan önce kendinizi tanıyın ve önce kendinizi fethedin. Unutma ki her şey içte başlar. Sizi kalabalıktan ayıran şeyleri sorun ve güçlü yönleriniz üzerinde çalışmaya başlayın… Yukarıdaki, bilinçli akıldan soru sorma sanatıydı, fakat yüksek güç, bilinçaltı akıldan soru sorma sanatında yatıyor.

Birinin adını hatırlamaya çalıştığınız ancak başaramadığınız bir zamanı hatırlıyor musunuz? Fakat birkaç saat sonra başka işler yapmakla meşgul olduğunuzda, bu isim aniden kafanızda belirdi. Bunun nedeni, bu ismi hatırlamaya çalıştığınızda, bilinçaltı zihninizde bıraktıktan sonra bile sürekli olarak cevabı bulmaya çalışan bilinçaltı zihninizde bir sorgu gönderildi. Bu gücü, bilinçaltı aklınızı kullanarak farklı hayati soruları çözmek için kullanabilirsiniz.

Etkili Soru Sorma Teknikleri
Güçlü Soru Sorma Teknikleri

Soru sorma tekniklerinin başında; Bilinçaltı zihniniz uyurken bile çalışır, bu yüzden bir daha ki sefere yatmak üzereyken, cevaplamak istediğiniz bir soruyu açın. Bu size ertesi gün sonucu vermeyebilir / veredebilir, ancak düzenli uygulamada kesinlikle bu uygulamayı yararlı bulursunuz.

Etkili soru sorma tekniklerine ve ya güçlü soru sorma tekniklerine ulaşmak için ” buraya ” bakın.

Öyleyse, sadece merak etmeyi bırak ve soru sormaya başla. Belki başkalarının göremediği ancak çok basit olan noktaları ele geçiren veya fırsat yaratan ilk kişi siz olursunuz.

Sonuç Olarak: Bence şu anda ne kadar iyi olduğun önemli değil, yakın gelecekte gerçekten de önemli olan ne kadar iyi olacaksın. Dolayısıyla, incelemeye devam edin, sorgulamaya devam edin ve gelişmeye devam edin.

Sevgilerle..

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim