İki İşi Aynı Anda Yapma Hastalığı – Multitasking !

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Her İşe Yetişmeye Çalışmak?

2 işi birden yapmaya çalışmanın sorunlu bir davranış olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak yeni çalışmalar performansınızı düşürdüğünü ve hatta beyninize zarar verebileceğini gösteriyor.

İki İşi Aynı Anda Yapma Hastalığı

İki işi aynı anda yapma hastalığı hakkında Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar çoklu görev yapmanın bir seferde tek bir şey yapmaktan daha az üretken olduğunu buldu. Araştırmacılar ayrıca, düzenli olarak birkaç elektronik bilgi akışıyla bombalanan kişilerin aynı anda bir işi tamamlayanların yanı sıra bir işten diğerine dikkat edemediğini, bilgileri hatırlayamadığını veya bir işten diğerine geçemediğini tespit etti.

İki İşi Aynı Anda Yapma Hastalığı
İki İşi Aynı Anda Yapma Hastalığı

Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmaya Çalışanlardan mısınız?

2 iş birden yapmak : Peki ya bazı insanlar çoklu görev için özel bir hediyeye sahipse? Stanford araştırmacıları, insan gruplarını çoklu görev eğilimleri ve performanslarına yardımcı olduğuna inandıkları inancına göre karşılaştırdı. Ağır çoklu görevlilerin -çok görevli ve performanslarını artırdığını düşünenlerin- aslında çoklu görevde her seferinde tek bir şey yapmaktan daha kötü olduğunu keşfettiler . Sık sık görev yapanlar daha kötü performans gösterdi çünkü düşüncelerini düzenlemek ve ilgisiz bilgileri filtrelemek konusunda daha fazla sorun yaşıyorlardı ve bir görevden diğerine geçmekte daha yavaş davranıyorlardı. Ahh.

Çoklu görev, verimliliğinizi ve performansınızı düşürür, çünkü beyniniz bir seferde yalnızca bir şeye odaklanabilir. Aynı anda iki şeyi yapmaya çalıştığınızda, beyniniz her iki görevi de başarıyla yerine getirme kapasitesine sahip değildir.

Aynı Anda Birden Fazla İşe Koşmak IQ Düşmanı

Aynı anda birden fazla işle uğraşmak gerçekten büyük problem. Araştırmalar ayrıca, sizi yavaşlatmanın yanı sıra çoklu görev yapmanın IQ’nuzu düşürdüğünü gösteriyor. Londra Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, bilişsel görevler sırasında çok görevli katılımcıların, IQ puanı yaşadıklarının, esrar içtikleri ya da bütün gece uyuyakaldıklarında beklediklerininkine benzer olduğunu gördükleri bulundu. Çoklu görev yapan erkekler için 15 puanlık IQ düşüşleri, puanlarını 8 yaşındaki bir çocuğun ortalama aralığına düşürdü.

Çoklu Görevde Beyin Hasarı

Çoklu odaklanma, bilişsel bozulmanın geçici olduğuna inanılıyordu, ancak yeni araştırmalar bunun aksini iddia ediyor. İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insanların birden fazla cihazda (TV izlerken mesajlaşma gibi) harcadıkları süreyi beyinlerinin MRG taramalarıyla karşılaştırdılar. Çok görevlilerin, empati, bilişsel ve duygusal kontrolün yanı sıra empatiden sorumlu bir bölge olan anterior cingulate kortekste daha az beyin yoğunluğuna sahip olduğunu bulmuşlardır.

Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmak
Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmak

İki İşi Aynı Anda Yapamayan Kişiler

İki işi aynı anda yapamayan kişiler için bu süreçte iki iş yapmanın beyne fiziksel olarak zarar verip vermediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da (çoklu görevde insanlara öncelik veren mevcut beyin hasarına karşı), çoklu görev yapmanın olumsuz etkileri olduğu açıktır. Sinirbilimci Kep Kee Loh, çalışmanın baş yazarı olarak şu sonuçları açıkladı: “Cihazlarla etkileşimde olma şeklimizin düşünce biçimimizi değiştirebileceğinin ve bu değişikliklerin meydana gelebileceğinin farkında olabileceğinin farkında olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Beyin yapısının. ”

Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmak

Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmak eğilimindeyseniz, bu sizi şımartmak isteyeceğiniz bir alışkanlık değildir; sizi yavaşlatır ve işinizin kalitesini düşürür. Beyin hasarına yol açmasa bile, çoklu görevde bulunmanıza izin vermek, konsantrasyon, organizasyon ve detaylara gösterilen özenle ilgili yaşadığınız zorlukları besleyecektir.

Toplantılarda ve diğer sosyal ortamlarda çoklu görev, düşük öz ve sosyal farkındalığı, iş başarısı için kritik olan iki duygusal zeka (EQ) becerisini gösterir. TalentSmart bir milyondan fazla kişiyi test etti ve en iyi performansların% 90’ının yüksek EQ değerine sahip olduğunu buldu. Eğer çoklu görev gerçekten mevcut araştırmaların öne sürdüğü gibi ön cingulate kortekse (EQ için önemli bir beyin bölgesi) zarar veriyorsa, bu süreçte EQ’nuzu düşürecektir.

Yani her çoklu görevde bulunduğunuz andaki performansınıza zarar vermezsiniz; beyninizin işteki gelecekteki başarınız için kritik olan bir bölgesine zarar verebilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın