İlişki Koçu Nedir?

 • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

İlişki Koçu Nedir sorusuyla sanırım günde bir kaç kez karşılaşıyorum. Ülkemizde koçluk kavramı zaten tam olarak anlaşılmamışken bir de üzerine ilişki koçluğu eklenince, herkesin aklına ” ilişki koçu nasıl olunur ” demek yerine ” ee sen ilişkileri mi yönetiyorsun şimdi ” sorusu geliyor. Bu yazımda sizlere ” ilişki koçluğu nedir ” sorusuna bir nebzede olsa cevap vermek için açıklamalı şekilde yazıyorum.

İlişki Koçu Nedir?

Koçluk kavramından yola çıkarak bu soruyu cevaplamak gerekirse, koçluk aslında bireyi bir noktadan diğerine gitmek demektir. Koçluk kelimesi sabit dururken başına farklı alanlar gelebilir. İlişki, kariyer, spor, öğrenci veya yazar koçluğu gibi branşlar koçluğun alt dalları olarak ayrılmaktadır. İlişki koçluğu nedir sorusuna cevap olması açısından, bu süreç özünde bireyin ilişkilerini daha sağlıklı kurabilmesi ve kendini tanıyıp daha iyi sentezler yaparak ilişkilerini daha sağlıklı şekilde yönetebilmesi için başvurduğu meslek dalıdır. İlişki koçu bu süreçte danışanına bir çok şey katar. İlişki koçluğu size kendinizi daha iyi anlatmak ve ifade edebilmek, hayatınızdaki dengeleri sağlayabilmek, istediklerinizi karşınızdakine daha açık ve net ifadeler kullanarak anlatabilmenizi sağlamaktadır. Çevrenizi bir gözlemleyin ve şu soruyu sorun kendinize “Benden bir şey istedikleri zaman 10 tane isteğin istemediğim halde kaçına hayır diyebiliyorum?” bu soruya samimiyetle cevap verin lütfen. Genel olarak Türk insanının “HAYIR” diyebilme kabiliyeti pek yoktur.

İlişki Koçu Nedir?

Haliyle istemediğiniz bir duruma karşı taraf kırılmasın diye genelde hep “EVET” deriz. ” İlişki Koçluğu Ne Yapar “ diyorsanız şunu da eklemek isterim size ” Hayır “ diyebilmeyi öğretir. Bu şekilde sosyal ve özel yaşamınızdaki insanlara kendi kırmızı çizgilerinizi daha iyi ifade edebilir ve çevrenizi şahsınız hakkında daha doğru bilgilerle yönlendirebilirsiniz. Böylelikle sadece ilişkilerde değil, sosyal çevrenizde de doğru insanları seçme şansınız olacaktır. İlişki Koçluğu Seansları aynı zamanda size ilişkilerde yaşadığınız süreçleri daha iyi anlamak ve yönetebilme kabiliyeti sağlarken yaşadığınız olumsuzluklarda, neden sonuç ilişkisi kurarak ilişkinizde daha rahat hareket kabiliyeti sağlayacaktır.

 

İlişki Koçu Nedir?

Çok önemli bir kaç ayrıntıyı da eklemek isterim, İlişki Koçu asla ” dost, ahbap, arkadaş, kanka, akraba ” gibi kavramlar değildir. Bir yol arkadaşlığı sürecidir. Asla yapılan seanslarda yönlendirme yapılmaz sadece danışanın kendisinin keşfetmesi sağlanır. Bu bilgiyi özellikle yazdım çünkü çevremde hem bu konu hakkında da bir çok yanlış bilgi var hemde ismini burada zikretmek istemediğim bir çok kişinin bu anlamda yanlış çalışmaları söz konusu. Olası bir destek almak istiyorsanız lütfen bu iki noktaya da siz danışan olarak dikkat edin isterim..

İLİŞKİ KOÇLUĞUNA NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

İlişki Koçu Nedir sorusuna cevap verdikten sonra aslında neden bir ilişki koçuyla çalışmalıyım ki? diye soruyorsanız onun cevabını verelim.. Sırasıyla maddeleyecek olursak;

 

 • İsteklerinizi ve dileklerinizi karşınızdaki kişiye daha net söyleyebilmek için,
 • Özel yaşamınızdaki dengeleri daha iyi oturtabilmek için,
 • “Hayır” demeyi öğrenip, hayatınıza uygulayabilmek için,
 • Kendinizi ne kadar iyi ifade edebiliyorsunuz? Kendinizi daha iyi ifade edebilmek için,
 • Kendi sınırlarınızı belirleyip bu sınırları çevrenize daha iyi ifade edebilmek için,
 • Özel yaşamınızda doğru kişiyi seçebilmek için,
 • Sosyal yaşam özel yaşamı etkiler, sosyal yaşamdaki çevrenizi daha doğru kurabilmek için,
 • Sizin için en uygun iletişim yollarını belirleyebilmek için,

 

İlişki Koçu Nedir?

İlişki koçu nedir sorusuyla çıktığımız bu yolda sizlere ilişki koçuna neden ihtiyaç duyduğumuzu umarım anlatabilmişimdir. Yukarıda sayılan maddelerden eminim ki bir çoğu siz değerli okuyucularım da mevcuttur. Lakin hala bir şeyler yanlış gidiyorsa kendinizde var olduğuna inandığınız şeyin aslında yeteri kadar var olmadığından kaynaklandığını da unutmayın. O şeyin ne olduğunu da bulamadıysanız bir ” İLİŞKİ KOÇU ” desteği almanızda fayda vardır.

 İLİŞKİ KOÇU DESTEĞİ SİZE NELER KATACAK?

 

 • İlişkilerinizde hiç bakmadığınız pencerelerden bakacaksınız.
 • Kendinizi tanıyarak ilişkilerinizi daha rahat anlayıp daha rahat ifade edebileceksiniz.
 • Öncelikle net olabileceksiniz. Evet ise evet Hayır ise hayır diyebilmenin avantajlarından faydalanacaksınız.
 • Doğru anlamak anlaşılmak ve anlatabilmenin yollarını öğreneceksiniz.
 • İlişkilerinizde sorunların nedenini bulmanız çok daha hızlı olacak. Haliyle çözümü de.
 • Ne sorun ve olumsuzluk yaşarsanız yaşayın anlamak, affetmek, çözümlemek gibi kavramlar üzerinden sonuca varabileceksiniz.
 • Hayatınızda olması gereken en doğru kişiyi seçme imkanınız olacak.

 

İlişki koçluğu neyi amaçlar sorusunu da burada devreye sokmak istiyorum. İlişki koçluğu özellikle yaşadığımız bu toplum içerisinde yanlış kişiler değil size göre farklı olan kişilerin varlığını anlamanıza ve kavramanızı amaçlar. Böylelikle çevreniz her ne koşulda şekillenirse şekillensin sizin bu çevre içerisinde daha iyi ve sağlıklı ilişkiler kurmanızı ve bu çevreyi geliştirmenizi hedefler.

İlişki Koçu Nedir?

Bir başka cevaplamak istediğim soru ise; “KİMİN İLİŞKİ KOÇLARINA İHTİYACI VARDIR?” sorusudur. Öncelikle ilişkilerindeki ihtiyaçları nasıl belirleyeceğini seçememiş kişilerin bu anlamda destek alması önemlidir. İlişkilerinde; daha ne yapabilirim, neden başarılı ilişkilerim olmuyor, daha mutlu ve sağlıklı ilişkiler nasıl kurabilirim, ne yaparsam ilişkimde daha mutlu olabilirim vb. sorularını soruyorsanız mutlaka bir İlişki Koçuna ihtiyacınız vardır demektir.

 

İlişki Koçluğu Süreci Nasıl Çalışıyor

Öncelikle ücretsiz bir tanışma seansımız var. Bu tanışma seansında sizinle birlikte nasıl bir yol haritası izleyeceğimizin kararını veriyoruz. Yaklaşık 30 dakika süren bu tanışma seansında sizinle ilgili özel bir program hazırlıyorum. Bir sonraki görüşme tarihini belirleyerek 2. buluşmamızda ilk ilişki koçluğu seansımıza başlıyoruz. Koçluk Seanslarımız 60 dakika sürmektedir. Ortalama 5 ile 9 seans arasında sürecek sürece başlamış bulunuyoruz. Her seansın sonunda genel durum değerlendirmesi yaparak adım adım gelişim sürecinizi de size gösteriyorum. Eğer daha detaylı bilgi almak veya ücretsiz tanışma seansı istiyorsanız Canlı Mesaj sayfasından veya İletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz..

 

Konu hakkında minik bir videoyu da buraya bırakıyorum. Daha fazla merak edenler için bu videoma bakabilirsiniz..

 

 

 

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

2 yorum

 • Aslı Enverci

  Koçluk süreciyle alakalı size bir mail attım Fatih Bey. Ücretsiz tanışma seansıyla alakalı. Mailinize bir bakar mısınız?

 • İbrahim Günebakan

  Likedin deki paylaşımınızı gördüm. Yazılarınız dikkatimi çekti hocam. Öncelikle böylesine bu tarz bilgileri bu kadar detaylı anlattığınız için teşekkür ederim. Sonrasında fark ettim ki bir ilişki koçuna ihtiyacım varmış benim. İletişim kısmından mesaj attım bir bakar mısınız?