İlişkilerde Güven Nasıl Sağlanır?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

İlişkide Güven Sorunu Nasıl Aşılır

İlişkilerde Güven Sorunu

İlişkilerde Güven Problemi

Bu benim her seansta neredeyse karşılaştığım bir problem. İllaki ucundan kıyısından ilişkilerde güven sorunu hakkında seanslar gerçekleştirmekteyim. Dünya gelişirken insanlarda çok fazla değişkenlik göstermekte. İnsanın bu değişimini kabul ettiğimiz zaman güven değerlerimiz de aslında daha az zedelenecektir. Özellikle uzun süreli ilişkilerde kadın erkek fark etmeksizin güven zedelenmelerin de büyük yıkımlar yaşıyoruz. Bu yıkımları  yaşamamızın temel sebebi güvenin temel bir ihtiyaç oluşundan kaynaklanmaktadır. Güvenin olmadığı bir ortamda her zaman sorun baş gösterir. Düşünsenize güvensiz bir iş hayatı, aile hayatı, sosyal çevre olsa bu ortamlarda bulunmak ister misiniz? Olayı bireye indirgediğimiz de de durum aslında aynı.

İlişkide güven yoksa o ilişkinin geleceğinden pekte söz edilemez. Genelde ilişkilere başlarken pek güvenmeyiz. Buna 10 ile 1 arası bir değer vereceksek insanlar genelde 3  yada 4 ile başlıyorlar ilişkilerine. Ancak bu değer o kadar düşüktür ki karşı taraf bir konuda basit bir eylem yaptığında bile altında hemen başka bir şey ararız. İlişkide güven yoksa az önce dediğim gibi ilişki de yok demektir. O zaman bu güveni öncelikle geri kazanmak yerine kaybetmemeyi göz önünde bulundurmalıyız. Karşı tarafın güvenini kaybetmediğimiz taktirde zaten bir problemde kalmayacaktır. Ancak ola ki kaybettiysek? o zaman neler yapıyoruz buyurun bakalım.

Güveni Nasıl Yaratırız?

Güveni Geri Kazanmak

Bir ilişkide karşı tafta güven yaratmak istiyorsanız öncelikle karşı tarafı biraz tanımanız gerekiyor. Sadece ön sezilerle ilişkiler yürümez. Seziler zaman içerisinde yerini acabalara bırakır. O yüzden tanımak önemlidir. Ancak tanımanın zamanını çok uzatmamanızı tavsiye ederim. Bir insanı tanımak için o kişi ile paylaşımda bulunmanız gerekir. Siz paylaşımdan kaçıp bahaneler üretirseniz kişinin size olan inancını zaman içerisinde kırarsınız. Ya karşı taraf sizin üzerinize daha fazla gelmeye başlar yada sizden vazgeçer.

Güven yaratmanın 1. etabı paylaşımda bulunmak ise 2. etabı da karşı tarafa inanmaktır. İnanmanın yanı sırada inandırmaktır. Ağzınızdan çıkan sözlerin arkasında durduğunuz da karşı tarafın zaman içerisinde güvenini de kazanmanız mümkündür. Genelde bu konularda yalana başvurmak yani yalanı herhangi bir durum karşısında kullanmak neredeyse bütün ilişkilerde karşı tarafta güvensizlik yaratacaktır. Sizlerden gelen sorulardan bazıları ” erkeğe güven vermek ” veya  ” bir kıza güven nasıl verilir ” gibi sorular olduğu için bu yazım da bunlara da tek kalemde cevap vermek isterim.

Erkeğe Güven Vermek / Bir Kıza Güven Nasıl Verilir

İlişkilerde Güven Sorunu

Az önce anlattığım 2 etabı da aslında kadın erkek ayırt etmeksizin uygulamak zorundayız. Arada çok ince bir çizgi var onuda göz ardı etmeyelim. Ülkemiz de kız çocuklarının yetiştirilişi ile erkek çocuklarının yetiştirilişinin bir olmamasından dolayı, zaman içerisinde güven meselelerinde bu fark kadınla erkeği güven sorunu karşısında ayırmaktadır. Kız çocukları daha baskı altında yetiştiği için bir ilişki kurma evresinde erkeğe göre daha geç güven gösterebilir. Bu fark sadece sizin karşı da yaratacağınız güvenin zaman sınırlarını değiştirir. Böyle bir durum karşısında güven beslemek zorlaşmaz sadece süresi uzayabilir hepsi bu. Onun dışında her insan güvenmek ister, sadece korkuları ( kırılmak yıkılmak üzülmek ) istemediği için ayrıntılı davranışlar gösterebilir. Bir erkeğe güven nasıl verilir yada bir kadına güven nasıl verilir sorusuna bir örnekle yaklaşmak istiyorum. Güven toprağa ekilen tohum gibidir. Meyve vermesi zaman alacaktır. O yüzden sabırlı olmakta her zaman yarar görüyorum. Bir iki günde kurulan güven bağları bir iki gün sonra telefonunuz da görülen bir fotoğraf veya mesajın yanlış anlaşılması sonucu yıkılabilir. Bu yanlış anlaşılmaya neden olmayacak şey ise yine güvenin sağlam temeller üzerine kurulmuş olmasından gelir.

İlişkilerinizde Siz Ne Kadar Güveniyorsunuz?

Bakın bir başka sorun da bu aslında. İstiyoruz ki bize güvensinler ama biz o kadar güvenmeyelim ve temkinli olalım. Böyle bir şey mümkün değil arkadaşlar. İlişkilerde adaletli olmak lazım. Adaletin yanı sıra bir de fedakarlık işin içine girmeli. Öbür türlüsü tek taraflı bir ilişki oluyor zaten. Ayrıca ben ilişki diyorum ama bugün iş yerindeki müdürünle amirinle eve geldiğinde çocuğunla da bir ilişki içindesin. O yüzden kelimeyi sadece kadın erkek ilişkisi olarak algılamayın. Aşağıda birazdan vereceğim soruları kendinize göre yanıtlayın. Siz ne kadar güveniyorsunuz veya o size ne kadar güveniyor bu sorular karşısında anlamanız çok kolay olacak.

  • Benim ne kadar yanımda?
  • Tutarlı ve istikrarlı mı?
  • Özü sözü bir mi?
  • Onunla etkili iletişim kurabiliyor muyum?
  • Beni tedirgin ediyor mu?
  • Geçmişi konusunda açık mı?
  • Yalan söylüyor mu?

Bakın değerli okuyucularım çok basit bir kaç örnek soru ile karşınızdaki kişiye ne kadar güveniyorsunuz bunu anlamanız çok mümkün. Bazen bazı özel ilişkiler görüyorum şu sorulara cevap vermeleri 2 sene sürmüş. Üzülüyorum çünkü zaman kıymetli. Neden doğru soruyu sormazlar bilmem.

Güven Nasıl Hissettirilir?

Kaybedilen Güven Nasıl Kazanılır

Bir kişiye güvendiğinizi hissettirmek istiyorsanız öncelikle ona gerçekten güvenmeniz lazım. Sürekli sorgularken ” öküz altında deve aramak ” ile bu hissi daima kırarsınız. Cep telefonu, cüzdan veya çanta gibi özel yerlerin kurcalanması da güven nasıl hissettirilir den çok uzaklaşmanıza neden olur. Eğer bir konuda kuşku duymuyorsanız zaten güven yaratılmaya başlanmış demektir. Bunun dışında söylediğiniz her sözün arkasında durmak da karşı tarafı güvende hissettirir. Güven içinde teminat barındırır. O yüzden ne söylediğinizle ne yaptığınız bir olmalıdır. Eşler arasındaki güven sorunu nasıl aşılır sorusu da benim sık karşılaştığım bir soru kalıbıdır.

Eşler arasındaki güven sorunu nasıl aşılır sorusuna bakacak olursak yukarıda saydıklarım da yine bu başlık için geçerlidir. Misal bir ayakkabı alıyorsunuz, satıcı size bu ayakkabıyı en az 5 sene giyersin dedi diyelim. 5 sene boyunca giyilecek ayakkabı sayısı sınırlıdır. İlk etapta 5 sene size fazla gelir ve güvenmezsiniz satıcıya. Bu konuyu inceler ve irdelersiniz. Evlilikte de aynı durum geçerlidir. Eğer bir hata yapıp karşınızdakinin güvenini kırdıysanız ve eşler arasında güven sorununu nasıl aşarım diyorsanız, artık normal olan davranışlarınıza biraz daha dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü koşullar değişmiştir. Koşulların değişmesi sonucu etkilemiştir.

Sonucu değiştirmek için koşulları önceki haline getirmeniz gerekir. Hatta bazen buda yetmez önceki halden çok daha iyi bir hala taşımanız gerekebilir. O yüzden bir insanın güvenini kıracağınıza başınızı taşlara vurun daha iyidir.Eşler arasındaki güven sorunu nasıl aşılır kısmı da aslında bu kadar basittir. Böyle zamanlarda sabırlı olmak en önemlisidir. Sabırsızlık beraberinde size şu cümleyi kurdurtur. ” Ben bir hata yaptım hatamın farkındayım ancak ne yaptıysam olmuyor, yeter ben bu durumdan sıkıldım. ” diyorsanız ve söylediğiniz şey bir blöf değilse biraz daha sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Bir çok ilişki de bu sorun yaşanır ve kişi aslında yüzüp yüzüp sona geldiğini her şeyin eskisi gibi olabileceğini gözden kaçırır.

Her Şey Eskisi Gibi Olabilir mi?

Güven sorununu her yaş gurubundan ve karşı iki cinsten her insan yaşayabilir. Ancak kadınlar yaratılışları gereği güven problemlerini atlatmaları daha uzun sürebilir. Yine sadece arada bir zaman farkı vardır. Güven sorunu yaşayan kadın tekrar aynı hataları yapmamak adına erkeğe göre daha güçlüdür. Bu noktada erkek ve kadın beyinlerinin farklı yapıları devreye girer. Her şey eskisi gibi olabilir mi konusu tamamen sizin güven verme potansiyelinize kalsa da kadınlar özellikle güven sorunu yaşayan kadınlar unutmuş gibi yapar ama asla unutmazlar.

İlişkiler ve daha fazlası için İLİŞKİLER kategorisine göz atabilir. Sorun ve görüşleriniz için iletişim kısmından benimle irtibata geçebilirsiniz. Güven dolu ilişkiler dilerim.

Sevgilerle…

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın