Genel

İlişkilerde Güven Sorunu ve Çözüm Yolları Nedir?

İLİŞKİLERDE GÜVEN SORUNU

” İlişkilerde Güven Sorunu “ haydi bakalım buyurun buradan yakın. Daha bir ilişki başlamadan bu korkuyu yaşayan kaç kişi var aranızda tam sayıyı veremem ama var olduklarından eminim. Düşünsenize daha ortada fol yok yumurta yok ama içinizde bu korku var. O zaman özellikle ” güven korkusu “ yaşayan okuyucularımıza ilaç gibi gelecek bir yazı başlıyor.

Bir kere insan doğası gereği bir kadın bedenine bağlı olarak başlıyor hayata. Güven noktası da ilk orada başlamakta. Güvenmek zorundayız gibi bir başlangıçla geliyorsun dünyaya. Daha sonra kendi değer yargıların kararların veya makul bulduğun doğrulara inanarak ve bu doğrulara kendi iç dünyanda anlam yükleyerek devam ediyorsun yürüdüğün yola. İnsan sosyal bir canlı olduğu için sosyalleşme aşamasında diğer bireylerle iletişim kurabilmesinden ziyade daha sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için ilk önce bu güven duygusuna ihtiyaç duyar. Yani şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, iki insan arkadaş olsun sevgili olsun dost olsun fark etmeksizin fiziksel çekimden ziyade kişiye inanmak veya güvenmek hissiyatını yaşamak ister. Özellikle duygusal ilişkiler, evlilikler veya ilişkinin ilk dönemleri bu güven olgusunun paylaşımlar ve gözlemlerle oluşmaya başladığı dönemlerdir. Bu dönemlerde güvenin etkisi ilişkiyi vezirde yapar rezil de eder. Şimdi bana gelen mailler ve sizlerin sorduğu ” İLİŞKİLERDE GÜVEN SORUNU “ sorular doğrultusunda ilişkilerde güven sorununun asıl nedenlerini ve bunu çözüme ulaştırmak için neler yapabileceğimizi aktarmak istiyorum. İlişkilerde Güven Sorunu ve Çözüm Yolları ;

Nereden Kaynaklanır İlişkilerdeki Bu Güven Sorunu?

İlişkilerin en büyük sorunsallarından biri olan bu güven problemi her zaman söylediğimiz gibi ilk etapta kişinin çocukluk veya ergenlik döneminde yaşadığı talihsiz deneyimlerden veya travmalardan kaynaklanır. Özellikle çocuğun yetiştiği aile ortamında göremediği sevgi, şefkat veya ilgi gibi çeşitli bir çok sebep kişiyi güvensizliğe iter. Bunun bir üst versiyonu ise kişinin yine çocukluk veya ergenlik döneminde yaşadığı sebepsiz yere terk edilişler, şiddete dayalı iletişim gibi olumsuzluklar yine kişinin ileri yaşlarında ” ilişkilerde güvensizlik ” yaşamasına neden olur.
Türkiye de genellikle şöyle bir ifade kullanılır. ” Güven Sorunu Yaşayan Kadın ” yani burada cinsiyet figürü benim hep gözüme çarpmıştır. Erkeğin yetiştirilişinden gelen öz güven kadında yokmuş gibi düşünülse de ilişkilerde güvensizlik aslında hem kadın da hem erkek de görülebilecek bir durumdur.  ” İLİŞKİDE GÜVEN YOKSA ” diye başlayan her cümle sonuna kadar içinde %99.9 haklılık payı içermektedir. Bugün sadece ilişkide değil iş hayatında bile güven önemli bir kriterdir.

İlişkilerde Güven Sorunun Çocukluk Dönemi İle İlgisi Nedir?

Şimdi insan gelişim evreleri sıralamasında çocukluk ve ergenlik dönemi çok önemli bir sırayı çeker. Bu çağlarda yaşanan olumsuzluklar illaki ileride ilişkilerde güvensizliği doğurur. Bu dönemden gelen post-travmatik nedenler ileride mutsuz ilişkilerinde başlangıcı olacaktır. Özellikle ergenlik döneminin önemine bakacak olursak, tamda bu dönemde gençler arasında net çizgileri olan ayrımlar yaşanmaktadır. Mesela bir grup genç ergenlik dönemini çok sosyal yaşarken bir kısmı ise tamamen kapalı ve içe dönük yaşar. Kendisini hayattan soyutlamış olan genç ile daha sosyal yaşayan gençler kendi kırmızı çizgilerini belirlerken aslında birbirlerini de ötekileştirmiş olurlar. İşte tamda bu ayrımlar gençlerin karakterlerini oluşturma aşamasında öz güven sorunları yaşamalarına neden olur. Bakın şimdi bir başka konu daha çıkıyor karşımıza ” Özgüven Sorunu “. 

İlişkilerde Güven Sorunu Nasıl Aşılır?

Ergenlik döneminde az önce anlattığım şekilde gelişen özgüven sorunu kişinin ileri yaşlarda bu sorunu aşamayıp bu sorunla yaşamasından dolayı her ilişkisinde özgüvensiz olarak yaklaşması ve özünde sürekli kaybetme veya kabul görmeme korkusu yaşamasını da beraberinde getirmektedir. Şunu da hatırlatmakta yarar görüyorum sadece çocukluk veya ergenlik dönemimde sorun yaşayan kişiler ileride ilişkilerinde güven sorunu yaşamazlar. Sorunsuz bir çocukluk dönemi geçirse dahi, bir önceki ilişki veya ilişkilerinde aldatma, şiddet veya terk edilme gibi travmalar yaşayan insanlarda sonraki ilişkilerinde güven sorunu yaşayabilir. O yüzden her ne kadar karşı çıkılsa da birlikte olunmadan önce karşınızdaki kişiye ” BİR ÖNCEKİ İLİŞKİN NEDEN BİTTİ “ diye sorulması taraftarıyım. Bu biraz iş başvurusu sırasında insan kaynaklarından pınar hanımın ” önceki işinizden neden ayrıldınız? ” sorusunu sorması gibi gözükse de en azından sorunlu bir ilişkiden çıkmış insan üzerinden harekete geçmek ilişkinin işleyişini kolaylaştırır.

İlişkide Güven Sorunu Yaşıyor musun / Yaşamıyor musun? Nasıl Anlarsın?

Bir ilişkiyi ayakta tutan belli başlı ayaklar vardır. Bunlardan biri ” GÜVEN “ dir. Genelde ilişkilerde güven sorunlarının başlangıcı hep varsayımlar üzerinden veya hisler üzerinden çıkar. İlk etapta acabalar üzerinden gideriz. Belki de ortada bir güven problemi dahi yoktur ama o acaba sorusu içimizi yer bitirir. Eğer sizinde elinizde net bir kanıt veya delil yoksa ve ilişkilerinizde ters giden şeyler olduğunu düşünüyorsanız üstüne üstlük bide bu ters giden şeyleri tanımlamakta güçlük çekiyorsanız aşağıda verdiğim soruları bir kendinize sorun. Samimi ve doğru cevaplar verdiğiniz zaman zaten bir çok soruna da cevap veriyor olacaksınız. Böylelikle partneriniz ile aranızdaki güven duygusunu da ölçmüş olacaksınız.

 • Partnerinizin telefonunu o yokken alıp gizlice kurcalar mısınız?
 • Partnerinizin hayatında olup biten her şeyden önemli / önemsiz haberiniz olsun ister misiniz?
 • Partnerinizle duygusal veya cinsel bir yakınlık olsa da kendinizi yalnız hissediyor musunuz?
 • Partnerinizin size verdiği sözleri tutmayacağını düşünüyor musunuz?
 • Tartışma veya her hangi bir gerginlik anında partnerinizin sizi terk edeceği endişesini duyar mısınız?

Gelelim sonuçlara. Bu kısacık teste verdiğiniz cevapların çoğu  ” EVET ” ise hayırlı olsun nur topu gibi bir GÜVEN SORUNU yaşıyorsunuz demektir. Vermiş olduğum bu ” İLİŞKİDE GÜVEN TESTİ ” sorularına samimi ve içten cevap verdiğinizi düşünerek bu kısmı geçip ” eşler arasındaki güven sorunu nasıl aşılır ” veya ” ilişkide güvensizlik nasıl giderilir ” bir de ona bakalım.

İlişkide Güvensizlik Nasıl Giderilir?

İlişkide Su Gibi Olmak

İlişkide aslında sinsice gelişen şeylerden biri iletişimsizliktir. Bir mekana gidip 2 lafın belini kırmak değildir iletişim. İletişimi kıymetli kılan şeylerden biri de eşiniz veya sevgilinizden bir şeyleri saklamamaktır. Su gibi olun derken bundan bahsediyorum aslında. Atıyorum başınız dertte, canınız sıkkın veya özel bir problem yaşadınız. Anlatın bunu eşiniz veya sevgilinize. Kendi başınıza çözüm mutlaka bulabilirsiniz ancak ya durumlar sizin düşündüğünüz gibi değilse. Bu tarz paylaşımlar özellikle ilişkide iletişimi daha fazla güçlendirir ve aradaki güven bağlarını sım sıkı yapar.

Empati Kurmak

OoOoO ülkece sınıfta kaldığımız bir durumdur. Şüphe duyarsınız ama anlam veremezsiniz. Bu şüphe sizi yer bitirir. İlişkide şüpheyi bitirecek şeylerden biri de empati kurmaktır. Mesela şu cümleyi kurun ” Onun Yerinde Ben Olsaydım ” devamını yaşadığınız soruna göre tamamlayın. Böylelikle sorunlarınıza daha hızlı cevaplar bulabilirsiniz.

İlişkilerde İletişimin Önemi

Yine hep söylediğim ana konulardan birini burada sizlere alt başlık olarak yazmak istedim. Partnerinizle açık açık en net şekilde iletişim kurmaktan daha keyifli bir şey yoktur. Sevgiliz veya eşiniz sizi her an bırakacak, aldatacak veya terk edecek korkusu yaşıyorsanız ki bunlar güvensizliği çok tetikler bu konuları eşiniz veya sevgilinizle mutlaka konuşun. Bir ” ilişki koçu “ olarak yegane tavsiyelerimden birisidir bu. Her danışanıma mutlaka bu noktada ufak tüyolar vermişimdir. Svediğiniz insanın böyle bir konuşma sonunda sizi cevapsız bırakması söz konu dahi olmayacaktır.

Hayır Demekten Korkmayın

Partneriniz size ” Hayır ” diyebilir. Konu her ne olursa olsun ona uymayan sebeplerden ötürü bu kelimeyi kullanması sizi sevmediğine veya sizinle bir şey paylaşmak istemediği sonucunu çıkarmasın. Biz kültür ve yetiştiriliş olarak hayır kelimesini çok öğrenmemiş bir milletiz. Bize hayır dendiği anda direk dünyamız yıkılır, canımız sıkılır istediğimiz gibi olmadığı içinde moralimiz bozulur. Lakin hayır kelimesi evet kelimesi kadar normaldir. Örnek vermek gerekirse sevdiğiniz insanla bir plan yaptınız ve acil işi çıktı veya gün içerisinde akşam için bir yere davet ettiniz ve hayır arkadaşlarımla bir planım var cevabını aldınız. Tamam olabilir. Bu tarz bir cevabı aldığınız zaman hemen aklınıza ” ÖNEM SIRALAMASI ” gelmesin. Bana değer vermiyor beni kıymetli görmüyor diye başlayan cümlelerin sonu genelde yine güvensizliğe iter ilişkiyi. Bu tarz cümlelere olabildiğince hızlı şekilde alışmaya çalışın.

İlişki Koçluğuna İnanın

Bu kadar açıklama ve anlatımdan sonra hala sorunlar yaşıyorsanız öncelikle “İLİŞKİ KOÇU NEDİR” sürecine bir tutam inanarak kendinize yatırım yapmanız gerekmektedir. Siz kendinizi ruhen, bedenen ve zihnen ne kadar güçlendirirseniz bu tarz sorunlara baş etmeniz daha kolay olacaktır. İlişki Koçluğu Nedir yazıma tıklayarak bu süreci en detaylı şekilde öğrenebilirsiniz. İlişki Koçu Fatih Altınağaç sıfatıyla sizlere keyifli mutlu ve güven dolu ilişkiler diliyorum. Yorumlarınızı veya değinilmesini istediğiniz konuları lütfen yorum kısmına yazınız..

Aşkla kalın..

Daha fazla destek ve bilgi için aşağıdaki forumu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

2 Comments

 1. Yasemin Buldu

  6 Aralık 2018 at 15:42

  Bazen ne yaparsan yap olmuyor ya. Bu benim şahsi düşüncem..

 2. Aylin Duman

  6 Aralık 2018 at 15:38

  Bence ülke olarak bu konudan sınıfta kaldık biz fatih bey.

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Yorum Yazabilirsiniz

Popüler Makaleler

Yukarı Çık
Call Now ButtonRandevu İçin Arayabilirsiniz.