Daha Mutlu İlişkiler İçin Küçük Detaylar Nelerdir?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

İlişkilerde Mutluluğun Sırrı Nedir?

Bana göre ilişkilerde mutluluğun sırrı büyük jestlerden ziyade, ilişkilerimizde en büyük farkı yaratan basit günlük iyiliklerdir. Yeri geliyor öyle çok büyük kapsamlı düşünmeye gerek olmadığını görüyoruz. Bir bakış, bir gülüş, doğru bir dinleme şekli aslında her şeyi bir anda toparlıyor. Tam da şuan Goethe’nin o güzel sözünü sizinle paylaşmak istiyorum.

En çok önem taşıyan şey, asla önemsiz olan şeylerin merhametinde olmamalıdır – Goethe

Banka Hesabı Metaforu

Daha güçlü ve samimi ilişkilerde duygusal yakınlığı ve güveni anlatmak için banka hesabı metaforunu kullanmak istiyorum. Birbirinizin şirketinizin tadını çıkardığınızda ya da yalnızca birbirinizi dinlediğinizde, eşinizle bir anı paylaştığınız her seferde bir ödeme yapılır. Partnerinizin söylediklerini dinlemediğinizde, yersiz eleştirdiğinizde, olumsuz davrandığınızda veya hayal kırıklığına uğrattığınız ödemeler geri çekilir.

Bazen ilişkilerimizde banka hesaplarımıza büyük para yatırma işlemleri yaparız, örneğin partneriniz için çok önemli olan özel bir şey yaptığınızda yada bunun tam tersi toplu para çekme işlemi de yaptığımız olur, örneğin partnerinizi çok derin bir acı yaşattığınız da.

Ben, mutlu ilişkilerin anahtarının, daima kredi içinde olduğunuzdan ve asla aşırıya kaçmadığınıza emin olduğunuz anlardan ibaret olduğunu düşünüyorum. Tüm ilişkiler zaman zaman çatışmayı içerir ya da zorlanırlar ve çiftlerin bu zor anlardan geçmelerine yardımcı olan şey ilişkilerinin kalitesidir. Sizde ilişkiniz için bankacılık metaforunu kullandığınızda, negatiflik ve çatışmalar ilişkimizden önemli ölçüde azalabilir ve düzenli hatta sık sık pozitif mevduatlarla daha da arttığını görebilirsiniz.

İlişkilerde Mutlu Olmanın Sırrı

Vermiş olduğum metafor, ilişkilere dair yakın zamanda yapılan araştırmalarla doğru orantıya sahiptir. Eski yazılarımda bahsettiğim gibi, mutluluğun ve memnuniyetin sağlanması için negatif deneyimler genel süreç içerisinde maksimum 5/1 oranında olmalı. Yani 5 kere para yatırıyorsanız 1 kere çekmelisiniz. Tabi bu süreç beraberinde para çekmek yollarından çok, daha fazla para yatırma yollarının bulması gerektiğini de beraberinde getiriyor.

Küçük Detaylarla Büyük Adımlar

Yaptığım gözlemler neticesinde ilişki içerisinde olan insanların değişik tatmin seviyelerinde olduğunu gördüm. Yani her papaz pilav yemiyordu. Bunlardan en basiti büyük jestlerden ziyade, asıl farkı yaratacak olan gündelik iletişim dili oldu. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; Bir kişi, partneri ona yaklaştığında gazeteyi okuyor olabilir ve “bir fincan çay ister misin?” yada “gözlüğümün nerede olduğunu gördün mü?” gibi bir soru soruyor olabilir. Soruyu cevaplamak yada gözleri devirmek, duymamazlıktan gelmek, kısacası soruyu sallamamak gibi alternatif bir çok cevap seçeneğine kişi sahiptir. Bu noktada her ne ile uğraşıyor olursak olalım, partnerinin sorusunu cevaplayan çiftler diğerlerine göre daha mutlu bir birliktelik yaşıyor.

Tabii ki bu, partnerinizin sorularınızı her zaman olumlu bir şekilde yanıtlaması gerektiği anlamına gelmez. Fakat fark yaratan küçük dikkat ve dikkat eylemlerinin sıklığı ve birikimidir. Olur da gelen soruya cevap vermemezlik yada ciddiye almamazlık yaptığınız da aynısının size yapıldığını düşünün. Bu durum partnerinizi anlamanıza daha fazla yardımcı olacaktır.

İlişkilerde Mutluluğun Sırrı

Bu örnek, ilişkilerde mutluluğun sırrı özellikle ilişkilerin de mutlu olmak ve karşı tarafa iyi hisler yaşatmak isteyen insanlar için sağduyulu ve yapılması kolay gibi görünebilir. Ancak, ilişkiniz zora girdiğinde veya eşinizle aranızda soğuk rüzgarlar estiğinde bu durum daha da zorlaşır. İlişkimiz zorlandığında, partnerimiz den gelen basit talepleri olumsuz bir şekilde yorumlamaya eğilimliyizdir. Mesela, meşgul olduğumuz partnerimiz bizden çay demlememizi isterse, “Meşgulüm görmüyon mu?” Veya “neden her zaman çayı ben yapmak zorundayım?  Veya “neden ben?” diye düşünüyoruz. Bu bizi olumsuz yanıt vermeye itiyor veya hiç de olmamamıza neden oluyor.

Kısacası;

Aslında en ince detay parterimizle aramız bozukken bile olumlu yanıt verebilmekten geçiyor. Asıl fark burada başlıyor. Çoğu zaman bu bizim düşüncemizi değiştirmemizi ve partnerimizin ilgi taleplerini olumlu bir şey olarak veya mümkün olan en iyi şekilde görmemizi gerektirir. Kendimize hatırlatmamız gerekir ki, öncelikle ilişkiye odaklanmak ve konu hakkında tartışmak ya da ikinciyi talep etmek her zaman en iyisidir.

Her gün olumlu bir şekilde bağlanan veya ilk önce sıradan sonra olumlu bir şekilde yeniden bağlanabilen çiftler – genellikle basit bir şekilde – ilişkilerini uzun vadede başarılı ve mutlu kılma becerilerine sahiptirler. Sevginin büyük jestlerinden ziyade, küçük basit ve günlük bakım ve dikkat etme eylemleriyle olduğunu, iyi niyetin ve dikkatli olmanın, ilişkilerimizin kalitesine büyük fark kattığını söyleyebilirim. Gündelik hayatın nezaketinde, birbiriyle pozitif ilişki kurmayı ve birbiriyle doğru ilişki kurmayı öğrenen çiftler, en başarılı ve mutlu olanlardır.

İlişkilerde mutlu olmanın sırrı basit bir şekilde, eşinizin gün sonunda, o gün neler yaptığını dinlemek veya duygularını kabul etmek ya da nezaket göstermek, uzun bir ihmal süresinden sonra çok geç olabilecek pahalı hediyeler ya da jestlerden daha önemlidir. Mutlu, huzurlu ve sevgi dolu ilişkiler dilerim.. Sevgilerimle..

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

2 yorum