İş Hayatında Başarı | İş Hayatında Başarının 3 Anahtarı

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

İş hayatında başarı ” veya ” iş hayatında başarının yolları ” diye bir konuyu neden ele almamışım ki bugüne kadar diye düşündüm ve sizlere yazma kararı aldım az önce. Sanırım benim için o kadar belirgin hatlara sahipti ki bu konu alışıla geldiği için gözden kaçırmışım sanırım.

İş Hayatında Başarı !

İş Hayatında Başarı Nasıl Sağlanır?

” İş hayatında başarılı olmak ” için temel olarak 3 faktör söz konusudur. Sizlere hap bilgi olarak bunları aktarmak istiyorum. Şayet çalıştığınız süre zarfında temelleri iyi atarsanız ilerleyen zamanda inşa ettiğiniz yapının tüm depremlerde dimdik ayakta durduğunu görebilirsiniz.

1 – İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Motivasyon !

İş Hayatında Başarı

Motivasyon nedir açıklamasını diğer yazılarımda bulabilirsiniz o yüzden bu açıklamayı pas geçerek şunları eklemek istiyorum. Gündelik yaşamda ara ara motivasyon düşüklükleri yaşamanız çok olası ve normaldir. Kusura bakmasın ama insanız sonuçta. Ancak motivasyon eğitimi almış kişiler bu düşüşlerden çok hızlı şekilde kurtulabilir ve tekrardan ayağa kalkarak çıktıkları yolda yürüyebilirler. Sürekli geçmişe takılan ve kendisini sürekli başkaları ile kıyaslayanlar ise düşüşten sonra ayağa kalkma konusunda biraz yavaş kalabilirler. Öncelikle iş hayatında yaşadığınız düşüşlerden hızlı şekilde ayaklanmayı bilmek gerek. Sağlam bir motivasyon içinde iki temel duruma ihtiyaç duyarız.

Bunlardan 1.si Çok istemek ve sevmek 2.si ise Yapmak zorunda kalmak dır. Yapmak zorunda kalmak kısmı kafaları kurcalayan hassas bir kısım olduğu için hemen sizlere orayı açıklayayım. Atatürk ve silah arkadaşlarının girdikleri her mücadelede başarılı sonuçlar alması durumu aslında buna en iyi örnektir. Bazen yapmak zorundasınızdır ve hiç bir şey size engel olamaz. Ama ben 1. durumu daha çok seviyorum. Eğer bir iş ve süreç için sevmek ve çok istemek kıstasınız varsa o işte motivasyon düşüklüğü yaşasanız dahi ayaklanmanız çok zaman almaz. Hatta çoğu zaman düşmezsiniz bile. Bu kısımla ilgili motivasyon kategorisine bir göz atın. Alternatif motivasyon teknikleri ve motivasyon hakkında bir çok yazı yazdım. Sizlere faydası olacağını umuyorum.

2 – İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Vizyon Sahibi Olmak !

İş Hayatında Başarının Sırrı

İş hayatında vizyon sahibi olamak, çok kıymetli bir durumdur. Vizyon sahibi olmanız size geleceği daha iyi görmenizi sağlar. Hal böyle olunca siz dünü ve bugünü daha iyi değerlendirirsiniz. Vizyon sahibi nasıl olunur diye sorduğunuzu duyar gibiyim, bunun için ise 3 temel kural vardır.

  1. Bulunduğunuz durumla ilgili yeterli eğitimi almış olmak,
  2. Bir tutam konular arası ilişki kurabilmek ve gelecekle ilgili tahminler yürütebilmek,
  3. Hayal gücümüzü doğru şekilde kullanmak ve var olan yaşamımıza uyumlamak.

Bu üç madde ile vizyon sahibi olabilirsiniz ancak biraz zeka ve hayal gücünüzü geliştirmek gerek. Bu gelişim yeterli seviyeye geldiği zaman zaten siz bir şey yapmasanız bile otomatik olarak böyle düşünmeye başlıyorsunuz.

 

3 –  İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Gerekli Olan Şans Faktörü !

İş Hayatında Başarılı Olmak?

Ben şans faktörüne tecrübe ile bilginin kesiştiği nokta derim her zaman. Tecrübe içinde bir den fazla başarısızlık yaşamış olmanız lazım ki tecrübe sahibi olabilin. Ancak çok nadiren de olsa sizin elinizde olmayan sebeplerden ötürü bazen şansa ihtiyaç duyabilirsiniz. Gerçi o an şanslı olmasanız bile daha sonrası için kendi şansınızı kendiniz yaratabilmeniz de çok olası. Basit bir örnek vermek gerekir ise, Steve Jobs’ın ailesinin Suriye kökenli olduğunu biliyor musunuz? Ailesi zamanında Amerika’ya göç etmeseydi belkide hiç birimizin Steve den haberi olmayabilirdi. Biz yine akıllı telefon kullanırdık belki ama ya Steve? Yetiştiği topraklarda bir hayat kurar belki daha farklı bir iş kolunda olabilirdi. Gerçi ikinci dediğim şey yani kendi şansınızı kendiniz de yaratmanız çok olası. Sadece normalden biraz daha fazla efor sarf etmeniz gerekecek hepsi bu.

Sonuç olarak:

Yukarıda saydığım tüm faktörlere şöyle tekrardan bir göz atmanızı istiyorum. İşinizde mutlu, doğru iletişim kanallarını kullanan, sentez yeteneği gelişmiş, iletişim becerileri güçlü bir insansanız veya olma yolunda iseniz iş yaşantınız daki başarı kaçınılmazdır. Eğer hala eksiliğini hissettiğiniz sorulara cevap arıyorsanız lütfen bana iletişim kısmından veya mail yoluyla ulaşın. Son olarak eklemek isterim ki  Tek gerçek başarı, yaşadığın anda mutlu olabilmektir. ” 

 

 

Motivasyon Eğitimi için, Eğitimler Sayfamıza göz atabilir veya  daha fazla bilgi almak için iletişim kısmından veya selam@fatihaltinagac.com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

1 Yorum

  • Yasemin Buldu

    Benim iş yaşantımdaki başarıların bir parçası da sizsiniz. Sizden aldığımız kurumsal eğitim gerçekten çok iyiydi. Umarım tekrardan farklı bir eğitim alma imkanımız olur sizden. Ellerinize Sağlık Fatih Bey.

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim