Genel

NLP Nedir / NLP Ne Demek

NLP Nedemek veya NLP Nedir?

Bu yazıma geldiyseniz büyük ihtimalle okunuşu ” en el pi ” olacak şekilde ” NLP ne demek veya NLP nedir ” sorularını sormuş veya merak etmiş olabilirsiniz. Öncelikle ” nlp ne demek ” bir ona bakalım isterim. Kelimenin açılımı aslında ingilizce olarak kullanılmaktadır. Neuro Linguistic Programming kelimelerinin baş harflerini alan bir kısaltmadır NLP.

NLP Ne Demek?

NLP Nedir? / Enelpi Ne Demek?

Nlp ne demek diye soracak olursanız çok net bir ifadeyle şunu söyleyebilirim ki, düşündüğünüz şekli değiştirebileceğiniz, geçmiş olayları görüntüleyebileceğiniz ve kendi yaşamınıza yaklaşabileceğiniz pratik yollar sunan bir sistemdir. NLP‘nin en sevdiğim yanı ise, zihninizin ve dolayısıyla yaşamınızın kontrolünü nasıl ele alacağınızı gösterir. NLP ne demek aslında çok derin ve kapsamlı bir sorudur. Çünkü NLP ” Neden ” üzerine odaklanan psikanalizden farklı olarak, çok pratiktir ve ” Nasıl ” sorusu üzerine odaklanır. Yani bu ne demek dediğinizi duyar gibi oldum. O zaman şunu da ekleyeyim; ” NLP’nin çalışma prensibi ” başlığını birazdan okuyacaksınız zaten hiç acele etmeyin. 🙂

NLP Nasıl Ortaya Çıktı?

NLP’nin yaratıcısı Richard Bandler isimli kişidir. Dr. Richard Bandler NLP ve kişisel gelişim teknolojisinin en önemli yaratıcılardan biridir. NLP‘nin çıkmasına neden olan düşünce, geleneksel psikoterapi tekniklerinin her zaman işe yaramadığını ve farklı yolların denenmesi gerektiğiydi. Bu arada Richard Bandler‘ın, NLP üzerine birçok kitabı var. Daha da merak ediyorsanız alıp okumanızı tavsiye ederim. NLP ye temel bir giriş olarak en yararlı olanlardan biri: How to Take Charge of Your Life (Muhtemelen Hayatınızı Kurtarmak) kitabı NLP’ye ait Kullanım Kılavuzunuz olacak bir kitaptır. Başlarda biraz sıkılabilirsiniz. Çünkü sadece ” NLP ne demek ” sorusuna cevap vermiyor kitap. Nlp nin özünü derinlemesine anlatıyor.

Nlp Nedir?

NLP’nin Çalışma Prensibi

Hani az önce demiştik ya nlp ” nasıl ” sorusuna odaklanır diye. Bunun temel sebebi, bir sorunla karşılaştığınızı farz edelim. Üstelik sorunu siz yaratmamış olun. Yani karşı taraf sorun yarattı ve sizin canınızı sıktı. Sanırım çok tanıdık bir yol olmalı. İşte NLP ” nasıl ” sorusunu sorarken şunu aktarıyor bize, bazen öyle olaylar olur ve bu olaylar sizin kontrolünüzün dışında gelişir. Olayı yaratan kişiye bir türlü iletişimsel olarak ulaşamaz ve kontrol edemezsiniz. Böyle bir durumda sizin ulaşabileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz tek şey, zihninizin içindeki düşüncelerdir. Düşüncelerinizi kontrol ederek bu can sıkıcı durumdan kurtulabilirsiniz. Tam da bu sebepten ötürü doğru soru ” nasıl ” sorusudur. Şuan da tam da sizin kendinize sorduğunuz gibi. Düşünceleriniz, duygular ve hislerle aynı şey değildir. Hepsi birbirinden farklı kelimelerdir.

Zaten kelimeleri sürekli birbirine benzetiyor ve sanki aynısıymış gibi kullanıyor olmamız hayatımızı inanılmaz zorlaştırmakta. Yeni kitabımda bundan çokça bahsettim zaten. Anlamını bilmediğiniz kelimeleri lütfen araştırın. Çünkü hiç bir kelime kendisinin aynısı değil. Bir kere yazılışı farklı zaten.

NLP Hakkında

Neyse ne diyorduk efendim, düşünceler hislerle veya duygularla aynı şey değildir. Düşüncelerinizi şekillendiren şeyler ailevi koşullar, yetiştiriliş, inançlarınız veya deneyimleriniz olabilir. Nlp işte tam da bu noktada devreye giriyor ve size kodlanan bu düşünceleri nasıl yönetebileceğinizi anlatıyor. Çünkü kendinize veya size kodlanan bu veriler zaman içerisinde zihninizde çakışmalar yaratıyor ve sizde rahatsızlık uyandırıyor. İşte bu sorunu ortadan kaldıran şey kısaca NLP’dir. Burada  amaçlanan temel prensip size kodlanan verinin yolunu değiştirmektir. Hatırlarsınız belki, ” nlp ile sigara bırakmak ” yada ” nlp ile ingilizce öğrenmek ” gibi bazı cümleler bir dönem çok yaygın şekilde ağızdan ağıza dolaşıyordu. Nlp ne demek sorusuna bir başka cevap olacak ama bir başka deyimle nlp şudur diyebiliriz;

Zihninde sigaranın takılı olduğu fişi çıkar yerine iğrendiğin bir şeyin fişini tak. Bu yeni kodlamadan sonra elinize sigara değil, kokusunu dahi alsanız artık en iğrendiğiniz şeye verdiğiniz tepkiyi sigaraya veriyorsunuz. Bu sayede, zihin tekniklerini kullanarak geçmiş olayları, korkuları ve hatta fobilerini düşüncelerinizi veya hissettiğiniz yolları değiştirebilirsiniz. Nlp nedir sorusuna cevap verdiğimize göre. Diğer yazım olan ” 5 Muhteşem Nlp Tekniği ” isimli yazıma da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

NLP ne demek adlı yazımı burada sonlandırmak istiyorum. Nlp kategorisinden diğer nlp üzerine yazılmış yazılarıma ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları mail, iletişim paneli, soru cevap forumu veya canlı yardım sayfasından bana yazabilirsiniz. Sevgilerle..

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Yorum Yazabilirsiniz

Popüler Makaleler

Yukarı Çık
Call Now ButtonRandevu İçin Arayabilirsiniz.